Thursday, May 28, 2015

LBCC 47th Annual Commencement Ceremony, Graduate & GED Grad Listings

The 47th annual Linn-Benton Community College Commencement Ceremony will be held at 7 p.m. Thursday, June 11 at the Linn County Fair and Expo Center in the Willamette Event Center in Albany.

LBCC will award 1,065 degrees and certificates to 824 students this year. In addition, approximately 25 students completed LBCC’s General Educational Development program and will receive their certificates at commencement.

Graduates should plan to arrive no later than 5:45 p.m. at the Santiam Building behind the Expo Center. Doors open for seating at 6 p.m. No tickets are needed to attend the ceremony.

A traditional bagpipe processional will be lead by the Portland Metro Pipe Band, with posting of the colors by the American Legion Travis Moothart Post 184 of Brownsville.

LBCC President Dr. Greg Hamann will give the welcome and present several awards including Phi Theta Kappa and Distinguished Alumni awards. Jeff Lehn, LBCC student body vice president, will give the student address.

Degrees and certificates will be presented by President Hamann; Keith Frome, LBCC Board of Education chair; Beth Hogeland, vice president of Academic Affairs; Dave Henderson, vice president of Finance and Operations; Bruce Clemetson, vice president of Student Affairs; Sally Moore, dean of Instruction; and Rob Priewe, Faculty Association representative.

A reception with refreshments will be held for graduates, family and friends immediately following commencement in the Santiam Building behind the Willamette Event Center.

No strollers, large bags, containers or backpacks allowed. For disability accommodations, contact the LBCC at 541-917-4790. Additional parking available at Timber Linn Park with shuttle service provided.

2015 graduate candidates & GED graduates

Candidates for graduation listed by hometown of record, not by necessarily by current residence:

Anchorage, AK
Katherine Elkins, Associate of Science Bus Administration
Emphasis

Kodiak, AK
Trace S. Moorhead, Associate of Science Engineering Emphasis

Lancaster, CA
Julia Beesley, Associate of General Studies General Studies

Penryn, CA
Alexandra A. Bear, Associate of General Studies General Studies

Tehachapi, CA
Matthew J. Morrow, Associate of Arts Oregon Transfer

Fort Collins, CO
Timothy Anthony, Associate of Applied Science Welding &
Fabrication Tech, Certificate - 1 Year Welding & Fabrication Tech

Peyton, CO
Lewis Evanoff, Associate of Arts Oregon Transfer, Associate of
General Studies General Studies

Kalaheo, HI
Braxton J. Parongao, Associate of Science Bus Administration
Emphasis

Lihue, HI
Kyson K. Curammeng, Associate of General Studies General
Studies, Associate of Science Liberal Studies Emphasis

Twin Falls, ID
Marla E. DeKlotz, Associate of Science Biological Science
Emphasis

Carmel, IN
Cordell Hobbs, Associate of Science Bus Administration Emphasis

Adair Village, OR
Nathan T. Knight, Certificate - 1 Year Accounting Clerk, Associate of Applied Science Accounting Technology

Albany, OR
Laura E. Ackermann, Certificate - 1 Year Dental Assistant;
Alicia M. Adams, Certificate Polysomnographic Technology;
Kayleen S. Adams, Associate of General Studies General Studies;
Rashid F. Al-Bader, Associate of Arts Oregon Transfer; William
S. Allison, Associate of General Studies General Studies,
Associate of Arts Oregon Transfer; Tiffany D. Alsip, Associate
of Applied Science Nursing; Kelyn R. Alvarado, Associate of Arts
Oregon Transfer; Erin L. Ammon, Associate of General Studies
General Studies; Allyson E. Anderson, Associate of Science
Health & Human Sciences Emph; Elizabeth A. Anderson, Certificate
Phlebotomy Technician; Phil L. Anderson, Associate of General
Studies General Studies; Amy M. Ayers, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Alicia M. Baca, Associate of Applied
Science Nursing; Jacob D. Backer, Associate of General Studies
General Studies; Halee M. Baker, Associate of Applied Science
Nursing; Rocky Barker, Associate of Science Geology Emphasis;
Kaitlyn M. Batchelor, Certificate Veterinary Assistant,
Associate of General Studies General Studies; Krysta R.
Beaudoin, Certificate Office Technology Skills; Arcila M.
Bedolla, Associate of Science Merchandising Mngt Emphasis; Kayla
J. Berg, Associate of Arts Oregon Transfer; Mandy L. Bilder,
Certificate - 1 Year Dental Assistant; Larissa D. Blackwell,
Associate of Science Elementary Education Emphasis; Alexandra
Bonin, Certificate Pharmacy Technician; Katie E. Bowen,
Associate of General Studies General Studies; Tara R. Brenneman,
Associate of Science Bus Administration Emphasis; Taryn M.
Brevig, Associate of Arts Oregon Transfer; Troy Broadwell,
Associate of Applied Science Mechatronics/Ind Automat Tech;
Mellisa M. Brunson, Associate of Applied Science Horticulture;
Lori M. Burton, Associate of Applied Science Medical Assistant;
Carl C. Callow, Associate of Applied Science Const & Forest
Equip Tech, Associate of Applied Science Heavy Equipment/Diesel
Tech; Stephanie M. Cameron, Associate of Arts Oregon Transfer;
Craig D. Campbell, Associate of Applied Science Water,
Environment & Tech; Kathy M. Campbell, Associate of General
Studies General Studies; Erica L. Carroll, Associate of Applied
Science Nursing; Kara-Donna Carsner, Associate of Applied
Science Culinary Arts; Danielle K. Chartraw, Associate of
Applied Science Occupational Therapist Asst; David Chavez,
Certificate - 1 Year Machine Tool Technology, Certificate CNC
Machinist, Associate of Applied Science Machine Tool Technology;
Brian D. Chytka, Certificate Systems Administration, Certificate
Basic Networking, Associate of Applied Science Web/Database
Technology, Associate of Applied Science Network & Systems
Admin; Robert E. Clayton, Associate of Applied Science Heavy
Equipment/Diesel Tech; James P. Coan, Associate of Science
Computer Science Emphasis; Celena H. Collett, Associate of
Applied Science Nursing; Roy W. Commons, Associate of Applied
Science Drafting Engr Graphics Tech; Douglas M. Crockett,
Associate of Applied Science Drafting Engr Graphics Tech; Aaron
J. Curry, Certificate - 1 Year Welding & Fabrication Tech,
Associate of Applied Science Welding & Fabrication Tech;
Clairissa De La Vergne, Associate of Arts Oregon Transfer; Jose
G. DeLeon Jr, Associate of Applied Science Mechatronics/Ind
Automat Tech; Zachary L. DeVita, Associate of Science Computer
Science Emphasis, Associate of Science Mathematics Emphasis;
Antonio Deavila, Associate of Arts Oregon Transfer; Linn E.
Decker, Associate of General Studies General Studies; Larissa J.
Delgado, Associate of Applied Science Nursing; Patricia A.
Dennis, Associate of Science Human Devel & Fam Sci Emphasis;
Robert H. Dennis, Associate of Arts Oregon Transfer, Associate
of Applied Science Nursing; Jacob A. Dixon, Associate of General
Studies General Studies, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging; Bryce Dockins, Certificate - 1 Year Machine Tool
Technology, Certificate CNC Machinist; Lisa A. Dooley, Associate
of Applied Science Medical Assistant; Christine E. Dougherty,
Associate of General Studies General Studies; Jordan A. Dow,
Associate of Arts Oregon Transfer; Emily D. Dulany, Associate of
Science Agricultural Sciences Emphasis; Angela K. Duncan,
Associate of General Studies General Studies; Courtney M.
Edmiston, Associate of Applied Science Nursing; Charlie A.
Ellich, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Tanya
L. Eskeli, Certificate Systems Administration, Associate of
Applied Science Network & Systems Admin, Associate of Applied
Science Health Informatics, Certificate Basic Networking;
Samantha G. Fanning, Associate of Applied Science Medical
Assistant; Jamie K. Feavel, Certificate Retail Management;
Katherine E. Fielder, Associate of Applied Science Nursing;
Bobbi J. Finch, Associate of Science English Emphasis; Maurice
D. Foward, Associate of Applied Science Criminal Justice; Beau
R. Frenzel, Associate of Applied Science Nursing; Trevor L.
Fryman, Associate of Arts Oregon Transfer; Christie J. Gangewer,
Associate of Arts Oregon Transfer; Nicholas L. Garber, Associate
of Applied Science Automotive Technology, Certificate - 2 Year
Automotive Technology; Bradley C. Gardner-Andrews, Associate of
Arts Oregon Transfer; Eliza M. Garside, Associate of Applied
Science Nursing; Katelyn E. Geissler, Associate of Arts Oregon
Transfer; Debbie M. George, Associate of Applied Science
Criminal Justice, Associate of Arts Oregon Transfer; Miles G.
Gerig, Associate of Arts Oregon Transfer; Ivonne Gonzalez, Certificate Veterinary Assistant, Associate of General Studies General Studies; Regina H. Green,
Associate of Applied Science Criminal Justice, Certificate - 1
Year Juvenile Corrections; Brian R. Grell, Associate of Applied
Science Automotive Technology, Certificate - 2 Year Automotive
Technology; Allison R. Griffin, Associate of General Studies
General Studies; Kelly L. Griffith, Associate of General Studies
General Studies; Hailey N. Groh, Associate of Arts Oregon
Transfer; Ernestina Guillen, Associate of General Studies
General Studies; Angeles G. Gutierrez, Certificate Office Technology Skills,
Certificate - 1 Year Office Specialist, Associate of Applied
Science Admin Office Professional; Antoni O. Halvardson,
Associate of General Studies General Studies; Charity L. Hanke,
Associate of Science Bus Administration Emphasis; Gregory A.
Hansen, Associate of Applied Science Mechatronics/Ind Automat
Tech; Katarina Hansen, Certificate Pharmacy Technician; Michelle
K. Hartman, Certificate - 1 Year Office Specialist, Associate of
Applied Science Admin Office Professional, Certificate Office
Technology Skills; Eric R. Harvey, Associate of Applied Science
Water, Environment & Tech; Chase R. Hayden, Associate of Applied
Science Nursing; Rejeana Hayes, Certificate Office Technology
Skills, Certificate - 1 Year Office Specialist, Associate of
Applied Science Admin Office Professional; Vera K. Hayes,
Associate of General Studies General Studies; Bryanna N. Helms,
Associate of Arts Oregon Transfer; Aaron P. Henry, Associate of
Applied Science Criminal Justice; Joseph F. Herrera, Associate
of General Studies General Studies; Tylyn M. Holzapfel,
Associate of Applied Science Animal Technology Horse Mngt; Chaz
R. Hooley, Associate of Arts Oregon Transfer; Rebecca A.
Houchin, Associate of Applied Science Culinary Arts; Trenton R.
Howe, Associate of Applied Science Mechatronics/Ind Automat
Tech; Edward L. Huffman, Associate of Applied Science Machine
Tool Technology, Certificate CNC Machinist, Certificate - 1 Year
Machine Tool Technology; Crystal G. Hummel, Associate of Science
Human Devel & Fam Sci Emphasis; Dale K. Hummel, Associate of
General Studies General Studies; Michael L. Humphrey, Associate
of Science Computer Science Emphasis; Cody T. Hurst, Associate
of General Studies General Studies; Heather D. Hutchman,
Associate of Arts Oregon Transfer; Cynthia K. Hyatt, Associate
of Science History Emphasis; James E. Hylton, Certificate CNC
Machinist; Andrew S. Imhof, Associate of Applied Science
Drafting Engr Graphics Tech; Andrew D. Isaacs, Associate of Arts
Oregon Transfer; Amy J. Isted, Certificate Basic Library
Instruct Asst; Waco B. Jimenez, Associate of Applied Science
Mechatronics/Ind Automat Tech; Brandi A. Joelson, Certificate -
1 Year Dental Assistant; Beth A. Johnson, Associate of Arts
Oregon Transfer; Michael E. Jones, Associate of Arts Oregon
Transfer; Nicole C. Kahn, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Kacee R. Keith, Associate of Arts
Oregon Transfer; Kody D. Kinsella, Associate of Arts Oregon
Transfer; Christopher P. Knapp, Associate of Arts Oregon
Transfer; Rachael C. Knight, Associate of Applied Science
Medical Assistant; Eduard Kokhanevich, Associate of Applied
Science Criminal Justice; David M. Konyndyk, Associate of
Science Physics Emphasis; Misty D. Krossman, Associate of Arts
Oregon Transfer; Jsoenne A. Krueger, Associate of Applied
Science Admin Office Professional; Nicholas D. Lawrence,
Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech, Associate of
Applied Science Visual Comm/Graphic Design, Certificate - 1 Year
Advanced Graphic Design; Nicolle M. Lee, Associate of Arts
Oregon Transfer; Jeffery D. Lehn, Associate of Applied Science
Accounting Technology, Certificate - 1 Year Accounting Clerk,
Associate of Science Bus Administration Emphasis, Associate of
General Studies General Studies; Michelle L. Lehner, Certificate
Phlebotomy Technician; Kaitlyn K. Lindorfer, Associate of Arts
Oregon Transfer; Joanna D. Luttrell, Associate of Applied
Science Nursing; Kaitlyn D. Lytle, Certificate Veterinary
Assistant; Gabriela Madison, Associate of Arts Oregon Transfer;
Jennifer E. Marthaller, Certificate - 1 Year Medical Office
Specialist, Associate of Applied Science Medical Assistant;
Marty L. Martinez, Associate of Applied Science Automotive
Technology; Rachel M. McBee, Associate of Applied Science
Nursing; Matthew K. McCafferty, Associate of General Studies
General Studies; Wendy W. McGuire, Associate of Applied Science
Nursing; Scott A. McKnight, Certificate - 1 Year Accounting
Clerk, Associate of Applied Science Accounting Technology;
Ashley N. McMahon, Associate of Arts Oregon Transfer; Travis J.
McMasters, Associate of Arts Oregon Transfer; Carli D. McSpaden,
Associate of Arts Oregon Transfer; Lindsey Mcguire, Associate of
Science Biological Science Emphasis; Danielle J. Meadows,
Associate of General Studies General Studies; Shawna M. Meekins,
Associate of Applied Science Diagnostic Imaging, Associate of
General Studies General Studies; Stephanie E. Metzger, Associate
of General Studies General Studies; Brittany D. Milani,
Certificate Veterinary Assistant; Jackie D. Miller, Associate of
Applied Science Administrative Medical Asst.; Jeremy B. Miller,
Certificate - 1 Year Machine Tool Technology, Certificate CNC
Machinist; Roe Miller, Associate of Applied Science Automotive
Technology; Natasha R. Mills, Associate of Arts Oregon Transfer;
Daniel Mode, Associate of Applied Science Heavy Equipment/Diesel
Tech; Sean E. Mole, Associate of Arts Oregon Transfer; Jackie R.
Montague, Associate of Science Bus Administration Emphasis;
Monique T. Moore, Certificate Polysomnographic Technology;
Lorraine A. Morris, Associate of Applied Science
Mechatronics/Ind Automat Tech; Michael D. Moss, Associate of
Arts Oregon Transfer; Alyssa Mota, Associate of Arts Oregon
Transfer; Alex R. Mowery, Associate of Science History Emphasis;
Josh A. Murane, Associate of Science General Science Emphasis,
Associate of Science Biological Science Emphasis, Associate of
Science Chemistry Emphasis; Aramis R. Murray, Associate of Arts
Oregon Transfer, Associate of Science Psychology Emphasis;
Shayna C. Myers, Associate of Science Bus Administration
Emphasis, Associate of Applied Science Accounting Technology;
David E. Narvaez, Associate of Applied Science Visual
Communication, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech,
Certificate - 1 Year Advanced Graphic Design; Kelli D. Nelson, Associate of Science Liberal Studies Emphasis, Associate of Arts Oregon Transfer; Allyssa D. Newman, Associate of General Studies General Studies; Timothy E. Nierman,
Associate of General Studies General Studies; John A. Nowacki,
Associate of Applied Science Criminal Justice; Lindsey M.
Ormesher, Associate of Arts Oregon Transfer; Kali R. Oyster,
Associate of Arts Oregon Transfer; Joshua D. Panzica, Associate
of Applied Science Criminal Justice; Zachary D. Pape, Associate
of Applied Science Heavy Equipment/Diesel Tech; Alex J.
Patterson, Certificate Pharmacy Technician; Jessica L. Pearcy,
Associate of Applied Science Admin Office Professional; Jeffrey
L. Pendleton, Associate of Applied Science Automotive
Technology; Joseph M. Perry, Certificate Basic Networking,
Certificate Systems Administration, Associate of Applied Science
Network & Systems Admin; Brian S. Peterson, Associate of Science
Health Promo & Behavior Emph; Nicole M. Petroccione, Associate
of Applied Science Drafting Engr Graphics Tech, Certificate - 1
Year Digital Image/Prepress Tech, Certificate - 1 Year Advanced
Graphic Design, Associate of Applied Science Visual Comm/Graphic
Design; Meleeka S. Phillips, Associate of Arts Oregon Transfer;
Carly A. Philpott, Associate of Arts Oregon Transfer; Brian R.
Pick, Associate of Applied Science Welding & Fabrication Tech,
Certificate - 1 Year Welding & Fabrication Tech; Ashley R.
Pittman, Associate of Applied Science Nursing; Allan J.
Plagmann, Associate of Applied Science Web/Database Technology,
Certificate Systems Administration, Certificate Basic
Networking, Associate of Applied Science Network & Systems
Admin; Wolfgang W. Ploetz, Associate of Applied Science Water,
Environment & Tech; Crystal A. Pool, Certificate - 1 Year Child
& Family Studies, Certificate Childhood Care & Education,
Associate of Applied Science Child & Family Studies; Jared D.
Puzak, Associate of Science Engineering Emphasis; Kelsey B.
Ramer, Associate of Applied Science Culinary Arts; Prudencio P.
Ramirez, Certificate Veterinary Assistant; Cody E. Rey,
Associate of Arts Oregon Transfer; Andrew N. Rieke, Associate of
Applied Science Automotive Technology; Brianna M. Robbins,
Associate of Science Social Science Emphasis; Hayley M.
Robinson, Associate of Arts Oregon Transfer; Lapreal J. Rose,
Associate of Applied Science Nursing; Mona Rose, Certificate - 1
Year Accounting Clerk, Associate of Applied Science Accounting
Technology; Bryant R. Ross, Certificate - 2 Year Automotive
Technology, Associate of Applied Science Automotive Technology;
Benjamin P. Roth, Associate of Applied Science Heavy
Equipment/Diesel Tech; Mariann Rowe, Associate of General
Studies General Studies, Associate of Applied Science Nursing;
Crystal D. Royer, Associate of Science Animal Science Emphasis;
Nathan R. Sanders, Associate of Applied Science Drafting Engr
Graphics Tech; Angelo G. Santos, Associate of Applied Science
Culinary Arts; Ricky R. Sariol, Associate of Arts Oregon
Transfer; Rita L. Schertz, Certificate - 1 Year Child & Family
Studies, Associate of Applied Science Child & Family Studies,
Certificate Childhood Care & Education; Ryan T. Sciog, Associate
of Science Bus Administration Emphasis; Jerome M. Scott,
Associate of Science Bus Administration Emphasis; Sherry M.
Sebree, Certificate Office Technology Skills, Associate of
Applied Science Admin Office Professional, Certificate - 1 Year
Office Specialist; Jacqueline A. Sharp, Associate of Applied
Science Nursing; Sean Shimer, Associate of Arts Oregon Transfer;
Megan R. Simon, Certificate - 1 Year Office Specialist,
Certificate Office Technology Skills; Emily R. Slanga, Associate
of Arts Oregon Transfer; Kaitlin R. Sloan, Associate of General
Studies General Studies; Breanna M. Smith, Associate of Applied
Science Nursing; Tylor L. Snyder, Associate of Applied Science
Automotive Technology; Katey L. Spitz, Associate of Arts Oregon
Transfer; Amanda R. Stanley, Associate of Science Theater
Emphasis; Brandi L. Still, Associate of General Studies General
Studies; Tyler A. Stitzel, Associate of Arts Oregon Transfer;
Jason H. Stoudenmeyer, Associate of Applied Science Automotive
Technology, Certificate - 2 Year Automotive Technology; Ashley
Stutheit, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Ashley
Thorburn, Associate of Applied Science Culinary Arts, Associate
of General Studies General Studies; Frazier K. Thurman,
Associate of General Studies General Studies; Dorine E. Timmons,
Associate of Applied Science Visual Comm/Graphic Design; Clayton
P. Toquero, Associate of Applied Science Water, Environment &
Tech; Ashley M. Torgerson, Certificate Childhood Care &
Education, Associate of Applied Science Child & Family Studies,
Certificate - 1 Year Child & Family Studies; Cristina Torres,
Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Alisa M.
Turcott, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Jason A. Ukaoma,
Associate of Applied Science Criminal Justice; Albert M.
Valencia, Associate of Applied Science Water, Environment &
Tech; Jessica A. Valentino, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Jody L. VanEck, Associate of Science
Bus Administration Emphasis; Raelynn E. Viramontes, Associate of
Arts Oregon Transfer; Larry Volkers, Certificate Phlebotomy Technician; Kristie A. Washington, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist, Associate of Applied Science Administrative Medical Asst.; Samantha C. Weatherford-Thoreson,
Associate of Arts Oregon Transfer; Tiffany M. Weikel, Associate
of General Studies General Studies, Associate of Arts Oregon
Transfer; Ben A. Weintraub, Associate of General Studies General
Studies; Melissa J. Welty, Certificate - 1 Year Medical Office
Specialist; Paul D. Welty, Certificate Systems Administration,
Associate of Applied Science Network & Systems Admin,
Certificate Basic Networking; Kevin D. Westfall, Associate of
General Studies General Studies; Dorothy J. White, Associate of
Applied Science Administrative Medical Asst.; Dorothy J. White, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Jacob D. White, Associate of General Studies General
Studies; Christopher D. Whitfield, Associate of Applied Science
Network & Systems Admin, Associate of Applied Science
Web/Database Technology; Tyler A. Wiesinger, Associate of
Applied Science Mechatronics/Ind Automat Tech; Darryl G.
Willaman, Associate of Applied Science Accounting Technology,
Certificate - 1 Year Accounting Clerk; Amanda J. Williams,
Associate of Arts Oregon Transfer; Dena Williams, Associate of
Applied Science Accounting Technology, Certificate - 1 Year
Accounting Clerk; Jebediah P. Williams, Associate of Applied
Science Diagnostic Imaging; Tasha E. Williams, Associate of
Science Bus Administration Emphasis; Kyla S. Wilson, Associate
of Science Biological Science Emphasis, Associate of Science
General Science Emphasis; Jennifer J. Wood, Associate of Applied
Science Nursing; Ashlyjon Yates, Associate of Arts Oregon
Transfer; William Young, Associate of Applied Science Network &
Systems Admin; Ryan J. Younger, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Jeremiah P. Zeitler, Associate of
Science Sociology Emphasis; Jessica L. Ball, Associate of General Studies General Studies; Alexcia E. Salas, Certificate - 1 Year Dental Assistant

Alsea, OR
Sean M. Carver, Associate of Applied Science Visual Comm/Graphic
Design, Certificate - 1 Year Advanced Graphic Design,
Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech; Mason D. Sims,
Associate of Arts Oregon Transfer; Steve K. Stout, Associate of
Science Bus Administration Emphasis, Associate of Arts Oregon
Transfer

Astoria, OR
Stephen J. Allen, Associate of Arts Oregon Transfer; Krista M.
Darnell, Associate of Applied Science Occupational Therapist
Asst; Taylor W. Landwehr, Associate of Arts Oregon Transfer

Baker, OR
Kindra J. Smith, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging

Banks, OR
Morgan M. Birr, Associate of Applied Science Animal Technology
Horse Mngt

Beaverton, OR
Rachel M. Dallas, Associate of Applied Science Visual
Communication, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech;
May Tam, Associate of Applied Science Occupational Therapist Asst

Blodgett, OR
Tressa S. Johnson, Associate of Arts Oregon Transfer

Boardman, OR
Caitlin M. Hearn, Associate of Arts Oregon Transfer

Bonanza, OR
Shadrack T. Worden, Certificate - 1 Year Welding & Fabrication
Tech, Associate of Applied Science Welding & Fabrication Tec

Brooks, OR
Cassandra M. Ruiz, Certificate Veterinary Assistant

Brownsville, OR
Tiffany K. Billington, Associate of Applied Science Nursing;
Brittani A. Crompton, Associate of Arts Oregon Transfer;
Jonathan Ealy, Certificate - 1 Year Welding & Fabrication Tech,
Associate of Applied Science Welding & Fabrication Tech; Rebecca
C. Fountain, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Dana D.
Harlow, Associate of General Studies General Studies; Jessica M.
Leopard, Certificate Pharmacy Technician; Joshua L. Maynard,
Certificate - 2 Year Welding & Fabrication Tech; Shantel M.
Ness, Associate of Arts Oregon Transfer; Blake A. Nightingale,
Associate of Arts Oregon Transfer, Associate of General Studies
General Studies; Lucas C. Thomas, Associate of Applied Science
Heavy Equipment/Diesel Tech; Natalie A. Turner, Associate of
Arts Oregon Transfer; Nick R. Wallace, Associate of Applied
Science Welding & Fabrication Tech, Certificate - 1 Year Welding
& Fabrication Tech; Jordan Watkins, Associate of Arts Oregon
Transfer


Canby, OR
Melissa Weber, Associate of Arts Oregon Transfer

Carlton, OR
Nicole R. Sitton, Associate of Applied Science Animal Technology

Cascadia, OR
Morgan R. Wilson, Certificate Office Technology Skills,
Associate of Applied Science Legal Admin Assistant

Central Point, OR
Mitchell E. Ludwig, Certificate Polysomnographic Technology

Cheshire, OR
Rochelle A. Hentze, Associate of General Studies General
Studies; Tristan Leslie, Associate of Applied Science Welding &
Fabrication Tech, Certificate - 1 Year Welding & Fabrication Tech

Clackamas, OR
Kayla M. Linscott, Associate of Science Health & Human Sciences
Emph, Associate of Arts Oregon Transfer; Justin C. Parcher,
Associate of Applied Science Automotive Technology, Certificate
- 2 Year Automotive Technology

Coburg, OR
Anders Lovendahl, Associate of Applied Science Drafting Engr
Graphics Tech

Coos Bay, OR
Marcelo Carocci-Ormsbee, Associate of Arts Oregon Transfer;
Amanda M. Johnson, Associate of General Studies General Studies

Corvallis, OR
Timothy J. Adams, Associate of Applied Science Criminal Justice;
Afshan Ahmad, Certificate - 1 Year Childhood Care & Education;
Maisa S. Athamneh, Associate of Science Bus Administration
Emphasis; Jaime L. Atkinson, Associate of Arts Oregon Transfer;
Jason L. Ball, Certificate - 2 Year Welding & Fabrication Tech,
Certificate - 1 Year Welding & Fabrication Tech; Chris Bates,
Associate of Applied Science Administrative Medical Asst.; Chad
S. Behee, Associate of Applied Science Automotive Technology;
Natane L. Blackwolf, Associate of Arts Oregon Transfer; Tyke A.
Blum, Certificate - 1 Year Coding Reimbursement Spec; Natasha R.
Bogdanovic, Associate of Arts Oregon Transfer; Ashley D. Boyes,
Associate of Arts Oregon Transfer; Rebecca R. Brigantic,
Associate of Applied Science Diagnostic Imaging; Jacquelyn D.
Brown, Associate of Applied Science Nursing; Alayna R. Budel,
Certificate Pharmacy Technician; Elizabeth Carlson, Associate of
Science Bus Administration Emphasis; Guy J. Cassidy, Associate
of Science Social Science Emphasis; Heather Chambers, Associate
of General Studies General Studies; Anselmo Chavez, Associate of
Applied Science Accounting Technology, Certificate - 1 Year
Accounting Clerk; Kayla M. Chestnut, Associate of Arts Oregon
Transfer; Britnee M. Chittim, Associate of Science Sociology
Emphasis; Desmond Clark, Associate of Applied Science Drafting
Engr Graphics Tech; Kevin Courtney, Associate of General Studies
General Studies; Vance L. Daberko, Associate of Applied Science
Accounting Technology, Certificate - 1 Year Accounting Clerk;
Shannon R. Damewood, Certificate Phlebotomy Technician;
Vahishtah F. Dasteur, Associate of Applied Science Automotive
Technology; Zachary Dean, Certificate Pharmacy Technician;
Alexander H. Deardurff, Associate of Applied Science Criminal
Justice; Claire M. Denning, Associate of Arts Oregon Transfer;
Sean C. Donovan, Associate of General Studies General Studies;
Collin T. Durling, Associate of General Studies General Studies;
Austin J. Dykstra, Associate of General Studies General Studies;
Matthew C. Elton, Associate of Arts Oregon Transfer; Johnathon
M. Estabrook, Associate of Applied Science Heavy
Equipment/Diesel Tech; Kaylene L. Faulkner, Associate of Science
Sociology Emphasis; Kathleen L. Florence, Certificate Phlebotomy
Technician; Miriah L. Fordham, Associate of Arts Oregon
Transfer; Hayley L. Foster, Certificate - 1 Year Dental
Assistant; Bethany Gilbert, Associate of Arts Oregon Transfer;
Amanda N. Gildersleeve, Certificate Phlebotomy Technician; Devon
A. Goode, Associate of Science Engineering Emphasis; Cameron
Graeber, Associate of Arts Oregon Transfer; Christina D. Hahn,
Associate of Science Food/Fermentation Sci Emphasis; Amber F.
Halverson, Associate of Arts Oregon Transfer; Kyle A. Hansen,
Associate of General Studies General Studies; Randall W.
Harmsen, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech,
Associate of Applied Science Visual Comm/Graphic Design; William
R. Hasselstrom, Certificate Pharmacy Technician; Barbara J.
Hays, Associate of General Studies General Studies; Lisa M.
Henderson, Certificate - 1 Year Child & Family Studies,
Certificate Childhood Care & Education, Associate of Applied
Science Child & Family Studies; Kate S. Henry, Certificate - 1 Year Dental Assistant;
Tara N. Hess, Associate of Science Human Devel & Fam Sci Emphasis; Moira K. Higgins, Certificate Office Technology Skills; Wilbur S. Hinman V,
Associate of Arts Oregon Transfer; Tara F. Hipp, Associate of
General Studies General Studies; Justin Hogue, Certificate
Systems Administration, Associate of Applied Science Network &
Systems Admin, Certificate Basic Networking; Brooke D.
Hostetler, Associate of Arts Oregon Transfer; Winny Hu,
Associate of Applied Science Culinary Arts; Taryn D. Hurley,
Associate of General Studies General Studies, Associate of Arts
Oregon Transfer, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging; Jose D. Jimenez-Leon, Associate of Applied Science
Accounting Technology, Certificate - 1 Year Accounting Clerk;
Andrea Johnson, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist;
Lori L. Johnson, Associate of Applied Science Culinary Arts;
Amelia S. Judkins, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Robert
J. Kaser, Associate of Science Bus Administration Emphasis;
Michael J. Kelly, Associate of Applied Science Visual
Communication, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech;
Sara K. Kelly, Certificate - 1 Year Child & Family Studies,
Associate of Applied Science Child & Family Studies, Certificate
Childhood Care & Education; Paige E. Kelsey, Associate of Arts
Oregon Transfer; Vidya Kesari, Certificate - 1 Year Medical
Office Specialist, Certificate - 1 Year Coding Reimbursement
Spec; Thomas N. Kiriakedis, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Naomi R. Knudsen, Associate of Applied
Science Nursing; Jessica J. Knuth, Associate of General Studies
General Studies; Mika K. Kousha, Associate of Arts Oregon
Transfer; Payne J. Kruskamp, Associate of Arts Oregon Transfer;
Jordan R. Langley, Associate of Applied Science Mechatronics/Ind
Automat Tech; Matthew I. Lareau, Associate of Science Political
Science Emphasis; Kristin N. Laursen, Associate of Science Music
Emphasis; Eric A. Lefeber, Associate of Applied Science Visual
Comm/Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress
Tech; Julia A. Lont, Certificate - 1 Year Advanced Graphic
Design, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech,
Associate of Applied Science Visual Comm/Graphic Design; Deanna
K. Lungren, Associate of Arts Oregon Transfer; Rebecca Maddox,
Associate of Science Engineering Emphasis; Jennifer K. Malm,
Associate of Applied Science Occupational Therapist Asst; Rocco
G. Malo-Resta, Associate of Science Computer Science Emphasis;
Eric L. Markham, Certificate - 1 Year Welding & Fabrication
Tech, Certificate - 2 Year Welding & Fabrication Tech; Taryn
McAllister, Associate of Applied Science Animal Technology Horse
Mngt, Associate of Science Equine Science Emphasis; Joshua D.
McKernan, Associate of Applied Science Mechatronics/Ind Automat
Tech; Kacie D. Melton, Associate of Applied Science Medical Assistant;
Chris A. Meyer, Associate of Applied Science Drafting Engr
Graphics Tech; Nancy E. Mildren, Associate of Science Art
Emphasis; Jackson J. Miller, Associate of General Studies
General Studies, Certificate - 1 Year Healthcare Office
Specialist; Michelle C. Miller, Associate of Science Engineering
Emphasis; Audra L. Mote, Associate of Applied Science Visual
Communication, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech;
Jenna Mottern, Associate of Applied Science Culinary Arts;
Timothy P. Mulvey, Associate of General Studies General Studies,
Certificate - 1 Year Coding Reimbursement Spec; Shihab F.
Nashnush, Associate of Applied Science Animal Technology; Lorena
Navarro, Associate of Arts Oregon Transfer; Dena M. Nealeigh,
Certificate Office Technology Skills, Associate of Applied
Science Legal Admin Assistant, Certificate Systems
Administration, Certificate Basic Networking; David B. Nicol,
Associate of Applied Science Mechatronics Tech/Ind Tech; Linda
K. Pawlowski, Associate of Arts Oregon Transfer; Dakota N. Peck,
Certificate Systems Administration, Associate of Applied Science
Web/Database Technology, Associate of Applied Science Network &
Systems Admin; Rachel M. Pike, Associate of Arts Oregon
Transfer; Betsabet N. Polanco, Certificate Phlebotomy
Technician; Casey M. Putman, Associate of General Studies
General Studies; Gabriel A. Ramos, Certificate - 1 Year Welding & Fabrication Tech;
Tech; Terrel Y. Ratchford, Associate of Applied
Science Nursing; Silithai Refugio, Associate of Applied Science Mechatronics/Ind Automation; Robert L. Regules, Certificate - 2 Year
Automotive Technology, Associate of Applied Science Automotive
Technology; Shanna R. Richard, Associate of Arts Oregon
Transfer; Patricia A. Richards, Certificate - 1 Year Coding
Reimbursement Spec; Jason P. Richmond, Associate of Applied
Science Culinary Arts; Henry C. Rondeau, Associate of Arts
Oregon Transfer; Gildardo Rosas Jr, Certificate - 2 Year
Automotive Technology, Associate of Applied Science Automotive
Technology; Peter J. Sanchez, Associate of Science English
Emphasis; Sarah E. Satak, Associate of Science Merchandising
Mngt Emphasis; Ethan Schade, Certificate - 1 Year Accounting
Clerk, Associate of General Studies General Studies; Justin L.
Schamp, Associate of Arts Oregon Transfer; Jacob A. Schmid,
Certificate Basic Networking; Jordan G. Schultz, Associate of
Applied Science Nursing; Kristen R. Scoggins, Associate of Arts
Oregon Transfer, Associate of Science Bus Administration
Emphasis; Taylor J. Seidlitz, Associate of Arts Oregon Transfer,
Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech, Certificate -
1 Year Advanced Graphic Design, Associate of Applied Science
Visual Comm/Graphic Design; Lauren L. Skarda, Associate of
General Studies General Studies; Jennifer N. Slusarenko,
Certificate - 1 Year Coding Reimbursement Spec; Dominique T.
Smith, Associate of Applied Science Heavy Equipment/Diesel Tech;
Lisle J. Smith, Associate of General Studies General Studies;
Steven T. Smith, Associate of General Studies General Studies;
Taylor S. Smith, Associate of Arts Oregon Transfer; Stephanie K.
So, Associate of Arts Oregon Transfer; Laura A. Soto, Associate
of Arts Oregon Transfer; Garet F. Speer, Associate of Arts
Oregon Transfer, Certificate - 1 Year Accounting Clerk; Korwin
M. Tallman, Associate of Applied Science Mechatronics/Ind
Automat Tech; Danielle N. Tellvik, Associate of Science English
Emphasis; Denise M. Templin, Certificate - 1 Year Coding
Reimbursement Spec; Elikomida Toran, Associate of Science
Engineering Emphasis; Jared Trussell, Associate of General
Studies General Studies; Brooke A. Uceda, Certificate Phlebotomy
Technician; Deborah A. Upington, Certificate - 1 Year Coding
Reimbursement Spec; Tyler J. Varland, Associate of Applied
Science Nursing; Keisha A. Villanueva, Associate of Science
Engineering Emphasis; Jeff E. Weber, Certificate
Polysomnographic Technology; Susan C. Weeks, Associate of
Applied Science Nursing; Robert D. Wentland, Associate of
Applied Science Machine Tool Technology, Certificate - 1 Year
Machine Tool Technology, Certificate CNC Machinist; Alex M.
Weron, Associate of Arts Oregon Transfer; Kayla M. West,
Associate of General Studies General Studies; Matthew I.
Wheeler, Certificate - 1 Year Civil Engineering Technology;
Dorothy C. White, Associate of Applied Science Visual
Communication; Elizabeth M. Whitlock, Associate of Applied
Science Admin Office Professional, Certificate - 1 Year Office
Specialist, Certificate Office Technology Skills; Ciera N.
Wilson, Associate of Science Agr Business Mngt  Emphasis,
Associate of Science Agricultural Sciences Emphasis; Joshua A.
Winder, Associate of Applied Science Accounting Technology;
Cameron D. Winfrey, Associate of Applied Science Nursing; Amy L.
Wise, Associate of Science Health & Human Sciences Emph; Corrie
E. Witherspoon, Associate of Arts Oregon Transfer; Mark D.
Woodworth, Certificate Polysomnographic Technology; Janelle S.
Young, Associate of Arts Oregon Transfer; Kaanoi Zuttermeister,
Associate of Science Human Devel & Fam Sci Emphasis; Angeliki A.
de Morgan, Associate of Science Psychology Emphasis

Cottage Grove, OR
Robert M. Downes, Certificate - 1 Year Welding & Fabrication
Tech; Sharlene S. Owens, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging

Cove, OR
Brandon S. Batty, Associate of Science Animal Science Emphasis

Creswell, OR
Angela C. Hurlburt, Associate of Arts Oregon Transfer

Dallas, OR
Jason L. Bayne, Associate of Applied Science Water, Environment
& Tech; Robert J. Boatman, Associate of Applied Science Drafting
Engr Graphics Tech; George P. Evans, Associate of Arts Oregon
Transfer; Felicia L. McConnell, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Jordan Stan, Certificate - 1 Year
Dental Assistant; Hannah J. Swan, Associate of Applied Science
Medical Assistant; Lynne M. Wiensz, Associate of General Studies
General Studies

Dayton, OR
Tosh M. Baker, Associate of Applied Science Heavy
Equipment/Diesel Tech; Allison L. Hanna, Associate of Applied
Science Medical Assistant

Dundee, OR
Brianne M. Dettrich, Associate of General Studies General Studies

Elmira, OR
Rachael M. Smith, Associate of Arts Oregon Transfer

Eugene, OR
Lauren Card, Associate of Arts Oregon Transfer; James W.
Connolly, Certificate - 1 Year Civil Engineering Technology;
Josh Davidson, Associate of Applied Science Animal Technology;
Taylor Duncan, Associate of Science Engineering Emphasis; Jordan
M. Gentzkow, Associate of Applied Science Occupational Therapist
Asst; Brandy M. Gustafson, Associate of Applied Science
Diagnostic Imaging, Associate of General Studies General
Studies; Bonnie L. Hoskinson-Wiebe, Associate of Applied Science
Water, Environment & Tech; Tammy L. Mortenson, Associate of
General Studies General Studies; Dustin E. Ramos, Certificate -
1 Year Welding & Fabrication Tech, Associate of Applied Science
Welding & Fabrication Tech; Jennifer L. Shrum, Associate of
Applied Science Accounting Technology, Certificate - 1 Year
Accounting Clerk; Taylor L. Sustello, Associate of General
Studies General Studies; Ryschel L. Taylor, Associate of Applied
Science Child & Family Studies; Jeremy N. Turetzky, Associate of
Applied Science Culinary Arts; Allison G. Wyant, Associate of
Applied Science Nursing

Florence, OR
Matthew R. Tholen, Associate of Arts Oregon Transfer

Foster, OR
Sara A. Henson, Associate of Science Health & Human Sciences
Emph; LaVeva L. Tackett, Certificate - 1 Year Digital
Image/Prepress Tech, Associate of Applied Science Visual
Comm/Graphic Design, Certificate - 1 Year Advanced Graphic Design

Glide, OR
Samantha J. Strader, Associate of Arts Oregon Transfer

Grants Pass, OR
Katharine L. Cross, Associate of Applied Science Occupational
Therapist Asst

Grass Valley, OR
Jack W. Jefferies, Associate of Applied Science Animal Technology

Gresham, OR
Perla A. Garcia, Associate of Applied Science Criminal Justice;
Crystal Rice, Associate of Applied Science Occupational
Therapist Asst

Halsey, OR
Katryn D. Coolley-Miller, Associate of Applied Science Culinary
Arts; Wendy J. Headings, Certificate Office Technology Skills,
Associate of Applied Science Legal Admin Assistant; Maegan A.
Pimm, Associate of Applied Science Culinary Arts; Keith B. Tow,
Certificate CNC Machinist, Certificate - 1 Year Machine Tool
Technology, Associate of Applied Science Machine Tool Technology

Hammond, OR
Trenton M. Jeffery, Associate of General Studies General Studies

Happy Valley, OR
Mitch R. Simmons, Associate of Science Animal Science Emphasis

Harrisburg, OR
Cole R. Coleman, Associate of Applied Science Drafting Engr
Graphics Tech; Nicole C. Kyle, Associate of Applied Science
Medical Assistant; Jordan A. Merckling, Associate of Science
Computer Science Emphasis; Michelle D. Mize, Certificate - 1
Year Medical Office Specialist, Associate of Applied Science
Administrative Medical Asst.; Logan R. Smith, Associate of
Applied Science Drafting Engr Graphics Tech; Daniel Spangler,
Associate of Applied Science Diagnostic Imaging; Erin L. Traw,
Associate of Applied Science Animal Technology

Independence, OR
Nuria Bloom, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist;
John P. Tessier, Associate of Applied Science Heavy
Equipment/Diesel Tech; Kayla R. Vandervelden, Certificate - 1
Year Medical Office Specialist

Irrigon, OR
Martin Garcilazo, Associate of Applied Science Criminal Justice

Jefferson, OR
Bonnie L. Aarseth, Certificate - 1 Year Accounting Clerk,
Associate of Applied Science Accounting Technology; John S.
Dark, Certificate Veterinary Assistant; Vanessa M. Davis,
Certificate Polysomnographic Technology; Alex R. Furnish,
Associate of Science Computer Science Emphasis; Cody O. Goldman,
Certificate - 1 Year Welding & Fabrication Tech, Associate of
Applied Science Welding & Fabrication Tech; Nikki L. Jones,
Certificate Childhood Care & Education, Associate of Applied
Science Child & Family Studies, Certificate Child & Family
Studies; Janice J. Malcome, Associate of Applied Science
Culinary Arts; Brittney A. Roske, Associate of General Studies
General Studies; Rita M. Ross, Associate of Applied Science
Nursing; Jose L. Torres Jr, Associate of General Studies General
Studies, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging

Junction City, OR
Michael Beaser, Associate of Arts Oregon Transfer; Devon L.
Church, Certificate Childhood Care & Education, Associate of
Arts Oregon Transfer, Associate of Science Elementary Education
Emphasis, Associate of Applied Science Child & Family Studies;
Jesica R. Coronado, Certificate - 1 Year Accounting Clerk;
Alexia M. Fisher, Certificate Veterinary Assistant; Heidi M.
Haggard, Associate of Applied Science Medical Assistant; Kalina
F. Hentze, Associate of Science Animal Science Emphasis; Donia
A. Lemon, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist,
Associate of Applied Science Medical Assistant; Leah E. Mancino,
Certificate - 1 Year Dental Assistant

Keizer, OR
Carol Bradshaw, Certificate Veterinary Assistant; Nancy A.
Brett, Associate of Applied Science Occupational Therapist Asst;
Brendan R. Martinez, Associate of Applied Science Water,
Environment & Tech

Lake Oswego, OR
Anastasia Guidinger, Associate of Arts Oregon Transfer

Lebanon, OR
Kathryn G. Albion, Associate of Science Health & Human Sciences
Emph; Amanda K. Beckler, Associate of Arts Oregon Transfer;
Jessica R. Benzel, Associate of Arts Oregon Transfer; Charlene
L. Bostian, Certificate Phlebotomy Technician; Chelsea D. Botts,
Associate of Arts Oregon Transfer; Amanda K. Brockett,
Certificate - 1 Year Healthcare Office Specialist; Jacob S.
Browning, Associate of Applied Science Network & Systems Admin,
Certificate Basic Networking, Certificate Systems
Administration; Colby R. Cantrell, Associate of Applied Science
Welding & Fabrication Tech, Certificate - 1 Year Welding &
Fabrication Tech; Daniel W. Carlson, Associate of Arts Oregon
Transfer; Nathan D. Carrasco, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Cal I. Chambers, Certificate - 1 Year
Welding & Fabrication Tech, Associate of Applied Science Welding
& Fabrication Tech; Mary Jane G. Conner, Associate of General
Studies General Studies; Ranae N. Cooper, Associate of Applied
Science Nursing; Spencer S. Cooper, Associate of Applied Science
Welding & Fabrication Tech, Certificate - 1 Year Welding &
Fabrication Tech; Macy R. Dirks, Certificate Child Care
Directors, Certificate - 1 Year Child & Family Studies,
Associate of Applied Science Child & Family Studies, Certificate
Childhood Care & Education; Shelby D. Durkee, Certificate - 1
Year Digital Image/Prepress Tech, Associate of Applied Science
Visual Comm/Graphic Design; Melody L. Durrett, Associate of Arts
Oregon Transfer; Tyler Ellis, Associate of Applied Science
Water, Environment & Tech; Kalee D. Engler, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Holly Eschelbach, Associate of Applied Science Medical Assistant; Kegan W. Forrester, Certificate - 1 Year Welding & Fabrication Tech, Associate of Applied Science Welding & Fabrication Tech; Jaime L. Frasieur,
Associate of Arts Oregon Transfer; Jody E. French, Associate of
Applied Science Administrative Medical Asst.; Amanda N. Froman,
Certificate Polysomnographic Technology; Verna K. Gamble,
Associate of Applied Science Instructional Assistant; Jason A.
Garlinghouse, Certificate CNC Machinist; Marshall D. Godsey,
Certificate - 2 Year Automotive Technology, Associate of Applied
Science Automotive Technology; Vance O. Haines, Certificate
Pharmacy Technician; Kristoffer R. Hess, Associate of Arts
Oregon Transfer; James W. Hill, Certificate CNC Machinist,
Associate of Applied Science Drafting Engr Graphics Tech; Dean
D. Hodge, Associate of Applied Science Automotive Technology;
Taylor D. Hubbard, Associate of General Studies General Studies,
Certificate Pharmacy Technician; Kristi L. Jensen, Certificate -
1 Year Coding Reimbursement Spec; Daniel M. Johnson, Certificate
- 1 Year Accounting Clerk, Associate of Applied Science
Accounting Technology; Shawnte R. Johnson, Associate of Applied
Science Accounting Technology, Certificate - 1 Year Accounting
Clerk; Hope C. Keaton, Associate of Science Bus Administration
Emphasis; Jennifer L. Kessel, Certificate Basic Networking,
Certificate Systems Administration; Charles R. Kesterson III,
Associate of General Studies General Studies; Kaycie L. Kreder,
Associate of Applied Science Occupational Therapist Asst;
Jeffery C. Lane, Certificate - 1 Year Indust & Bldng Mech/Green
Tech; Autumn Leach, Associate of General Studies General
Studies, Certificate - 1 Year Accounting Clerk; Jennifer J.
Lima, Associate of Arts Oregon Transfer; Lisa E. Lockman,
Certificate Phlebotomy Technician; Mark A. Loehr, Certificate -
1 Year Welding & Fabrication Tech, Associate of Applied Science
Welding & Fabrication Tech; John F. Luman, Associate of Science
Psychology Emphasis; Crystal D. Mah, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; John Mariner, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Tasha M. Marshall, Certificate
Childhood Care & Education, Associate of Applied Science
Horticulture; Jennifer S. McCooey, Associate of Applied Science
Accounting Technology, Certificate - 1 Year Accounting Clerk;
Amanda M. McGahen, Associate of General Studies General Studies;
Susan M. McPherson, Associate of Applied Science Network &
Systems Admin, Certificate Basic Networking, Certificate Systems
Administration; Terri L. McQueen, Certificate - 1 Year Coding
Reimbursement Spec; Jennifer A. Meadowbrook, Associate of
General Studies General Studies; Joseph C. Miner, Associate of
Applied Science Nursing; Andrew Morrill, Associate of Arts
Oregon Transfer, Associate of Science Computer Science Emphasis;
Cary-Ann Morrill, Associate of Applied Science Administrative
Medical Asst.; Kyler A. Murphy, Associate of Arts Oregon
Transfer; David H. Myers, Associate of Applied Science Criminal
Justice; Dustin J. Nofziger, Certificate Phlebotomy Technician;
Travis W. Norfleet, Associate of Arts Oregon Transfer; Michael
A. Olson, Associate of Applied Science Horticulture; Aubrey J.
Page, Associate of Arts Oregon Transfer; Charles M. Patrick,
Associate of General Studies General Studies; Ryan T. Penner,
Associate of Applied Science Mechatronics/Ind Automat Tech;
Stefanie L. Pepperling, Associate of General Studies General
Studies; Angelica M. Perez, Associate of Applied Science Legal
Admin Assistant, Certificate Office Technology Skills,
Certificate - 1 Year Office Specialist; Nancy C. Pesheck,
Associate of General Studies General Studies; Lyubov Y.
Prokopovych, Associate of Arts Oregon Transfer; Helen F.
Provence, Associate of Science Health Promo & Behavior Emph;
Melissa M. Radke, Associate of Applied Science Nursing; Tyrell
F. Rankin, Associate of Applied Science Mechatronics/Ind Automat
Tech; Jennifer D. Rash, Associate of Applied Science
Occupational Therapist Asst; Abraham Read, Certificate - 1 Year
Welding & Fabrication Tech, Associate of Applied Science Welding
& Fabrication Tech; Phillip G. Robinson, Associate of Applied
Science Machine Tool Technology; Shane Z. Santos, Associate of
Science Bus Administration Emphasis; Virginia R. Seiber,
Certificate - 1 Year Dental Assistant, Associate of General
Studies General Studies; Dawn M. Shepherd, Associate of Applied Science Occupational Therapist Asst, Associate of General Studies General Studies;
Tracy J. Simi, Certificate - 1 Year Accounting Clerk, Associate
of Applied Science Accounting Technology; Danielle N. Smith,
Certificate - 1 Year Dental Assistant; Shelley A. Smith,
Certificate - 1 Year Juvenile Corrections; Amy D. Souza,
Associate of Science Sociology Emphasis; Crystal L. Stay,
Associate of Science Bus Administration Emphasis; Benjamin L.
Tanner, Associate of Science Computer Science Emphasis; Adam C.
Vaughan, Associate of General Studies General Studies; Isaac
Villarreal, Associate of Applied Science Nursing; Ellie M. Ward,
Associate of General Studies General Studies; April D. Wheeler,
Associate of Science English Emphasis; Jennifer E. Whidden,
Associate of General Studies General Studies; Dana B. Wikner,
Associate of Science Bus Administration Emphasis; Brandon L.
Winburn, Associate of General Studies General Studies; Alexa L.
Wirfs, Associate of Arts Oregon Transfer; Alison L. Wood,
Associate of Applied Science Criminal Justice; Jade N. Yonker,
Associate of Applied Science Criminal Justice; Candace R. Bird, Certificate Polysomnographic Technology

Lyons, OR
Tyson J. Bollinger, Certificate - 1 Year Industrial Mech  &
Maint Tech

Madras, OR
Sarah M. Brown, Associate of Arts Oregon Transfer

McMinnville, OR
Holly M. Smith, Associate of Applied Science Animal Technology
Horse Mngt, Associate of Science Bus Administration Emphasis

Medford, OR
Lindsey J. De La Vega, Associate of Applied Science Occupational
Therapist Asst; Tammy L. Musselman, Associate of Applied Science
Occupational Therapist Asst; Joseph R. Sparks, Certificate Crop
Production, Associate of General Studies General Studies,
Associate of Applied Science Horticulture; Clarice F. Weathers,
Associate of Applied Science Occupational Therapist Asst

Mehama, OR
Madison J. Makinson, Certificate Veterinary Assistant

Merlin, OR
Braden E. Monnot, Associate of Science Exercise & Sport Sci
Emphasis

Milton-Freewater, OR
Kyle J. Truax, Associate of Science History Emphasis

Milwaukie, OR
Kathryn G. Iggulden, Associate of Science Health Promo &
Behavior Emph

Monmouth, OR
Todd D. Caudill, Associate of Applied Science Machine Tool
Technology

Monroe, OR
Ismael Hernandez Huerta, Associate of Science Engineering
Emphasis; Terri R. Reid, Associate of Applied Science Nursing

Myrtle Creek, OR
Brendin A. Robinson, Associate of Applied Science Water,
Environment & Tech

Noti, OR
Sierra L. Shaw, Certificate Pharmacy Technician

Pendleton, OR
Reese M. Merriman, Associate of Arts Oregon Transfer; Jordan M.
Short, Associate of Arts Oregon Transfer; Angel M. Villalobos,
Associate of Applied Science Occupational Therapist Asst

Philomath, OR
Stephanie M. Adams, Certificate - 1 Year Medical Office
Specialist, Associate of Applied Science Administrative Medical
Asst.; Joe P. Bryan, Certificate Polysomnographic Technology;
Elizabeth M. Coskey, Certificate - 1 Year Dental Assistant,
Associate of General Studies General Studies; Andrew D. Decker,
Associate of Science Bus Administration Emphasis; Raewyn E.
Ennis, Associate of Applied Science Animal Technology Horse
Mngt; Nicole S. Gibbs, Associate of General Studies General
Studies; Cheri D. Harms, Associate of Applied Science Nursing;
Lara D. Heitmeyer, Associate of Science Engineering Emphasis;
Lisa A. Iverson, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist;
Bryce C. Knudson, Associate of Science Bus Administration
Emphasis; Richard L. Knudson, Associate of Applied Science
Water, Environment & Tech; Karen J. Krause, Certificate - 1 Year
Coding Reimbursement Spec, Certificate - 1 Year Medical Office
Specialist; Samuel J. Kremer, Associate of Arts Oregon Transfer;
Rachael L. Kugler, Associate of Arts Oregon Transfer; Noah D.
Lev-Sieger, Associate of Applied Science Automotive Technology,
Certificate - 2 Year Automotive Technology; Andi Marin Flores,
Certificate - 1 Year Welding & Fabrication Tech, Associate of
Applied Science Welding & Fabrication Tech; Charles M. Melahn,
Associate of Applied Science Drafting Engr Graphics Tech; Chris
C. Meyer, Adult High School Diploma Diploma; Megan L. Noble,
Associate of Applied Science Child & Family Studies, Certificate
- 1 Year Child & Family Studies, Certificate Childhood Care &
Education; Nicole A. Patterson, Associate of Science Psychology
Emphasis; Alex K. Pond, Associate of Applied Science Automotive
Technology; Miguel A. Ramirez, Associate of Applied Science
Medical Assistant; Sara A. Simmons, Certificate Veterinary
Assistant; Nathan D. Stiefer, Associate of Arts Oregon Transfer;
Reis M. Taylor, Associate of Arts Oregon Transfer; Ted A.
Vaughn, Associate of Applied Science Criminal Justice; Lisa M.
Watkins, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech;
Kimberly M. Webster, Associate of Applied Science Medical
Assistant

Pleasant Hill, OR
James S. Gaughan, Associate of Applied Science Heavy
Equipment/Diesel Tech; Mahmooda S. Sanders, Associate of Applied
Science Occupational Therapist Asst

Portland, OR
Nichelle E. Berrigan, Associate of Arts Oregon Transfer;
Elizabeth Dana, Associate of Applied Science Animal Technology
Horse Mngt; Sakenov D. Kairatovich, Certificate Veterinary
Assistant; Rachael Lutz, Associate of Applied Science Animal
Technology Horse Mngt; Wendy Mazaud, Associate of Applied
Science Occupational Therapist Asst; Tram Q. Nguyen, Certificate
Polysomnographic Technology; Alexis Perez, Associate of Applied
Science Occupational Therapist Asst; Akeakamai M. Rose,
Associate of Applied Science Occupational Therapist Asst;
Katherine Scherer, Associate of Applied Science Occupational
Therapist Asst; Tiffany Thorsen, Associate of Arts Oregon
Transfer, Associate of Applied Science Occupational Therapist
Asst

Prineville, OR
Melissa M. Brown, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging

Redmond, OR
Michael S. Galarneau, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging

Roseburg, OR
Brenden J. Fricke, Associate of Arts Oregon Transfer, Associate
of General Studies General Studies

Salem, OR
Jessica Albertson, Certificate Veterinary Assistant; Vilaisack
Boupha, Certificate - 1 Year Machine Tool Technology, Associate
of Applied Science Machine Tool Technology, Certificate CNC
Machinist; Nicole J. Buckman, Associate of General Studies
General Studies, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging; Hailey R. Dalke, Certificate Childhood Care &
Education, Associate of Applied Science Culinary Arts, Associate
of Applied Science Child & Family Studies, Certificate - 1 Year
Child & Family Studies; Kimberly E. Easton, Associate of Science
Bus Administration Emphasis, Associate of Arts Oregon Transfer;
Emily S. Fairbanks, Certificate Phlebotomy Technician; Katelynn
Farmer, Associate of Arts Oregon Transfer; Andrew Gates,
Associate of Applied Science Water, Environment & Tech; Susan I.
Graves, Associate of Applied Science Medical Assistant; Jennifer
N. Hagenauer, Associate of General Studies General Studies;
Douglas L. Hibbert, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress
Tech, Associate of Applied Science Visual Comm/Graphic Design;
Winter R. Horsley, Associate of Applied Science Occupational
Therapist Asst; Briana R. Kincaid, Certificate Veterinary
Assistant; Carson Knebes, Associate of Applied Science Heavy
Equipment/Diesel Tech, Associate of Applied Science Const &
Forest Equip Tech; Philip G. Krise, Associate of Science
Exercise & Sport Sci Emphasis; Chelsea D. Ledbetter, Associate
of Applied Science Nursing; Danielle B. Lindsey, Adult High
School Diploma Diploma; Cassidy Lopez, Associate of Science
Liberal Studies Emphasis; Adam I. Mac George, Associate of
Applied Science Water, Environment & Tech; Brenda K. Meyer,
Associate of Applied Science Administrative Medical Asst.,
Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Monica C. Oliva,
Certificate - 1 Year Coding Reimbursement Spec; Ryan Peterson,
Certificate Polysomnographic Technology; Scott R. Shelton,
Associate of General Studies General Studies, Associate of
Applied Science Diagnostic Imaging; Mitchell J. Wirth, Associate
of Applied Science Water, Environment & Tech; Thomas J.
Zecchini, Associate of General Studies General Studies

Scappoose, OR
Gabriel Almack, Associate of General Studies General Studies;
Ashley F. Watts, Associate of General Studies General Studies

Scio, OR
Melissa S. Allen, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Torie
B. Axmaker-Libby, Certificate Pharmacy Technician; Lola S.
Childress, Associate of Applied Science Nursing; Ethan R. Cox,
Associate of Applied Science Heavy Equipment/Diesel Tech;
Zackary R. Fergason, Associate of Science English Emphasis; Josh
B. Henschel, Certificate - 1 Year Welding & Fabrication Tech,
Associate of Applied Science Welding & Fabrication Tech; Kati M.
Kemper, Associate of Applied Science Medical Assistant; Elijah
S. Littau, Associate of Applied Science Network & Systems Admin,
Certificate Basic Networking, Certificate Systems
Administration; Seth N. Merrell, Certificate - 1 Year Machine Tool Technology,
Certificate CNC Machinist, Associate of Applied Science Machine
Tool Technology; Ryan D. Miller, Associate of Arts Oregon
Transfer; Josh C. Rieger, Associate of Arts Oregon Transfer;
Katie M. Rood, Associate of Applied Science Administrative
Medical Asst., Certificate - 1 Year Medical Office Specialist;
Jennifer B. Slusser, Associate of Applied Science Medical
Assistant; Amy M. Smalley, Associate of Arts Oregon Transfer;
Abby L. Tempel, Associate of Science Exercise & Sport Sci
Emphasis

Seal Rock, OR
Sydnee Galstaun, Associate of Arts Oregon Transfer

Selma, OR
Mathew Q. Brock, Associate of Arts Oregon Transfer

Shedd, OR
Melissa A. Bagg, Associate of Applied Science Accounting
Technology, Certificate - 1 Year Accounting Clerk; Michael K.
Brown, Associate of Applied Science Crop Production; Lacee K.
Keyser, Certificate Veterinary Assistant

Silverton, OR
Timothy B. Klopfenstein, Associate of Applied Science Drafting
Engr Graphics Tech

Springfield, OR
Vernon J. DuWell, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging; Suzanne E. Lande, Associate of Applied Science Medical
Assistant; Amanda A. McMahon, Associate of Applied Science
Diagnostic Imaging; Brittany A. Pielli, Certificate Veterinary
Assistant

St. Paul, OR
Stephen Wilson, Associate of Applied Science Occupational
Therapist Asst

Stayton, OR
Anne L. Griesenauer, Associate of Science Bus Administration
Emphasis; Zachary A. Lindemann, Associate of Applied Science
Automotive Technology; Jessie R. Wallace, Certificate Phlebotomy
Technician

Summerville, OR
Andrew J. Fullerton, Associate of Arts Oregon Transfer

Sutherlin, OR
Andrew M. Beattie, Certificate - 1 Year Welding & Fabrication
Tech, Associate of Applied Science Welding & Fabrication Tech

Sweet Home, OR
Bret M. Adams, Associate of Arts Oregon Transfer; Jesus M.
Andrade, Associate of Applied Science Welding & Fabrication
Tech, Certificate - 1 Year Welding & Fabrication Tech; Steven R.
Blench, Associate of Applied Science Mechatronics/Ind Automat
Tech, Certificate - 1 Year Indust & Bldng Mech/Green Tech;
Ernestine A. Brannon, Associate of Arts Oregon Transfer;
Katelynn B. Brockman, Certificate Office Technology Skills;
Pearl Christman, Associate of Applied Science Admin Office
Professional, Certificate - 1 Year Office Specialist,
Certificate Office Technology Skills; Coleen R. Clark, Associate
of General Studies General Studies, Certificate - 1 Year Coding
Reimbursement Spec; Pamela B. Dobbins, Associate of Arts Oregon
Transfer; Jeana L. Doll, Associate of General Studies General
Studies; Stacey R. Fisher, Associate of Arts Oregon Transfer;
Kayla R. Froman, Certificate Phlebotomy Technician; Cierra A.
Garcia, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Renee L. Gerlach,
Associate of Applied Science Administrative Medical Asst.; Kelly
J. Gould, Certificate Polysomnographic Technology; Wyatt J. Hayes, Associate of Arts Oregon Transfer; Cynthia L. Holder, Certificate Veterinary Assistant; Rachel A. Jackson, Associate of Applied Science Nursing; Jennifer L. Joslin,
Associate of Applied Science Nursing; Heather M. Kem, Associate
of Applied Science Medical Assistant; Jessica B. King,
Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech, Associate of
Applied Science Visual Comm/Graphic Design, Certificate - 1 Year
Advanced Graphic Design; Makenzie R. Kropf, Associate of Applied
Science Nursing; Angela D. Kutsch, Certificate Pharmacy
Technician; Emily J. Leonard, Certificate - 1 Year Dental
Assistant; Austin Lucas, Associate of Applied Science Network &
Systems Admin, Certificate Basic Networking, Certificate Systems
Administration; Kacie A. Mauch, Associate of Arts Oregon
Transfer; Sarah J. McKay, Certificate - 1 Year Accounting Clerk,
Associate of Applied Science Accounting Technology; Julianne L.
Mitchell, Associate of General Studies General Studies,
Certificate - 1 Year Accounting Clerk; Debra L. Nickless,
Associate of Arts Oregon Transfer, Associate of Science
Sociology Emphasis, Associate of Applied Science Criminal
Justice; Samuel L. Nothiger, Certificate Systems Administration,
Certificate Basic Networking, Associate of Applied Science
Network & Systems Admin; Robert Olsen, Associate of Applied
Science Welding & Fabrication Tech, Certificate - 1 Year Welding
& Fabrication Tech; Heather A. Polley, Associate of Science
General Science Emphasis; Colleen J. Prior, Associate of Arts Oregon Transfer; John A. Reynolds, Certificate Systems Administration, Associate of Applied Science Network & Systems Admin, Certificate Basic Networking; Shyanna L. Ridinger,
Certificate Office Technology Skills, Associate of Applied
Science Legal Admin Assistant; Samuel D. Rodgers, Associate of
Applied Science Automotive Technology; Robert L. Schatz, Associate of General Studies General Studies, Certificate Polysomnographic Technology; Gary G. Sullivan,
Associate of Arts Oregon Transfer; Tamra J. Szubart, Associate
of Applied Science Nursing; Katie Turner, Certificate - 1 Year
Advanced Graphic Design, Associate of Applied Science Visual
Comm/Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress
Tech; Sam A. Waller, Associate of Applied Science Water,
Environment & Tech; Eric A. Wright, Associate of Applied Science
Machine Tool Technology, Certificate - 1 Year Machine Tool
Technology, Certificate CNC Machinist; Andrea J. Yoder,
Associate of Science Bus Administration Emphasis

Talent, OR
Eduardo Arevalo, Associate of Applied Science Mechatronics/Ind
Automat Tech

Tangent, OR
Cassidy A. Capilla, Associate of Arts Oregon Transfer; Angela M.
Clark, Associate of General Studies General Studies; Megan E.
Herrold, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Eileen C. Kane, Associate of Applied Science Nursing; Melissa S. Larison, Associate of Science Psychology Emphasis; Christine M. Truex, Certificate Veterinary Assistant; Brent M. Wells,
Associate of Applied Science Nursing

The Dalles, OR
Austin D. Harris, Associate of Arts Oregon Transfer

Tidewater, OR
Tracy E. Douglas, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging

Tillamook, OR
Trever M. Cooley, Associate of General Studies General Studies

Tualatin, OR
Matthew J. Salgado, Associate of Science Bus Administration
Emphasis

Turner, OR
Megan E. Gorham, Associate of Applied Science Criminal Justice;
Angela M. Pence, Associate of Applied Science Occupational
Therapist Asst

Woodburn, OR
Artemy Efimoff, Associate of Applied Science Const & Forest
Equip Tech; Laura L. Iverson, Associate of Applied Science
Animal Technology; Hannah Johnson, Associate of Arts Oregon
Transfer; Johannah J. Ulibarri, Certificate Veterinary Assistant

Fountain Inn, SC
Teisha Holloway, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress
Tech, Associate of Applied Science Visual Communication

Fort Worth, TX
Mark J. Harvey, Certificate CNC Machinist, Associate of Applied
Science Machine Tool Technology, Certificate - 1 Year Machine
Tool Technology

Hempstead, TX
Phillip E. Dennis, Associate of Applied Science Water,
Environment & Tech

Lynnwood, WA
John D. Hammer, Associate of Arts Oregon Transfer

Vancouver, WA
Jake Ripley, Associate of Science Biological Science Emphasis,
Associate of General Studies General Studies

Al Jaffer, Jordan
Ahmed Aljamaan, Associate of Science Engineering Emphasis

AnShan, China
Huan Ran Ma, Associate of General Studies General Studies

Cangzhou, China
Tao Huang, Associate of Science Computer Science Emphasis

Chong Qing, China
HongDou Wu, Associate of Science Engineering Emphasis

Fukuoka, Japan
Naoki Wada, Associate of Arts Oregon Transfer

Hamamatsu-shi, Japan
Maiko Ishikawa, Associate of Science Nutrition & Food Sys
Emphasis

Ho Chi Minh City, Vietnam
Phuong Thi Hong Tran, Associate of Arts Oregon Transfer

Kanazawa Ishikawa, Japan
Kanako Matsumoto, Associate of Science Social Science Emphasis

Qatif, Saudi Arabia
Amjad Almousabeh, Associate of Science Engineering Emphasis

Riyadh, Saudi Arabia
Rawan A. Shalhoob, Certificate - 1 Year Child & Family Studies,
Associate of Applied Science Child & Family Studies, Certificate
Childhood Care & Education

Seoul, South Korea
Yeoungchul Jung, Associate of Applied Science Culinary Arts

Shanghai, China
Zhe Lian, Associate of General Studies General Studies

Suzhou, China
Tianchi Chen, Associate of General Studies General Studies




GED Graduates
Graduates who received their GED® after May 18, 2015 and/or requested confidentiality are not listed. (* denotes honors student)

Abdullah Al-Bohalik
Casey Boardman*
Sarrah Britan*
Richard Camper
Jeffery Day*
Robert Denny*
Nethaniel Edwards
Alisha Guggenmos
Brandon Hansen
Joshua Hernandez
Rick Heuser, Jr
Mabel Isla*
Cheyenne Kalista
Bradley Larsen
Ryan Moore
Kaitlyn Plummer
Dustin Pryor
McKenzie Stephens*
Johnathon Strombeck
Travis Van Hoosen, Jr.*
Shannon West
Elizabeth Wilkinson
Camilo Yanten



LBCC Honors Bob Lowry, Doris Johnston with Distinguished Citizen Awards



Community members Bob Lowry and Doris Johnston will be honored with Linn-Benton Community College Distinguished Citizens awards at the college's commencement ceremony June 11. 

Established in 1971, the award honors community members who have provided leadership and service to the college and their communities.

A retired Albany businessman, Lowry is philanthropist and veteran who has given generously to the LBCC Foundation over the years, and has served as a member of the Board of Trustees of the Foundation since 2006.

Lowry also serves as a member of the Albany General Hospital Foundation, and helped bring the Evergreen Hospice House to completion. He is past board member of the Mennonite Village Foundation and Oregonians for Food and Shelter, past president of the Oregon Seed Trade Association and Pacific Seedsmen Association; and past chairman of the Oregon Seed Council.

Johnston, of Albany, is the Regional Community Manager for Pacific Power. She serves as the current president of the LBCC Foundation Board of Trustees, where she provides vision and leadership toward establishing strong relationships that lead to financial support of the LBCC Foundation, which in turn supports the students and programs at LBCC. 

As the chairperson for LBCC for the Community, Johnston was instrumental in running the LBCC Bond campaign that led to passage of the $34 million college bond last fall, which will help transform the college’s ability to serve job training needs in health care and industrial trades.

Johnston also served as past chair of several area chambers of commerce, is active with the Albany Community Leadership Roundtable, and serves on the Governmental Affairs, Women in Business, and Businesses on Display committees.  She is an executive committee member of the Albany-Millersburg Economic Development Corp., serves on the Interstate 5/Jefferson Task Force and the Workforce Board for Linn, Benton and Lincoln counties, and is a member of the Rotary Club of Albany, where she serves as the club’s secretary and chair.

Johnston also helps raise funds for and supports the Albany Boys & Girls Club, the United Way and Rotary.

Real Estate Pre-License Exam Course

A Real Estate Pre-License Exam course will be offered through Linn-Benton Community College starting June 24.

Designed to prepare you for the Oregon Real Estate Brokers License Exam, this 150-hour course is the fastest way to qualify to take the state exam. The local real estate market is beginning to turn around. Now is the time to position your self for the up-turn. 

This 11-week course will meet on Wednesdays from 6 to 9 p.m. beginning June 24 at the LBCC Albany campus, 6500 Pacific Blvd SW.

The course content will be mostly Internet based. Students are expected to have on-line capability, to self-study and attend all class sessions. A mandatory study session will be held on Saturday, last day of the class, TBA.

Cost for this non-credit course is $695. For more information, contact Barbie DuBois at 541-917-4927 or by email at barbie.dubois@linnbenton.edu.

Benton Center Pottery Show and Sale

The LBCC Benton Center Pottery Show and Sale will be held Friday, June 5 from 3:30 to 5:30 p.m. at the center’s ceramics studio, 757 NW Polk Avenue, Corvallis.

LBCC ceramic instructors and students will sell their raku, high fire, salt fire and wood fire pieces. A portion of all sales supports the ceramics studio.

For more information, contact the LBCC Benton Center at 541-757-8944.

Friday, May 22, 2015

Dance Club Presents Spring Performance "Expressions”

LBCC Dance Club LBCC Dance Club will present their spring dance performance “Expressions” May 29 at 7 p.m. and May 30 at 2 p.m. at Linn-Benton Community College’s Russell Tripp Performance Center, 6500 Pacific Blvd. SW, Albany.

LBCC dance club students will perform a variety of choreographed dances with special guests Corvallis East Dream Chinese Dance Group, Albany Legacy Ballet Studio, and Ramya Raman performing India dance.

Tickets are $8 general admission, $6 for students and seniors. Kids four and under are free. Purchase tickets at the door one hour prior to performance.

For more information, contact the LBCC Box Office at 541-917-4531. For special needs and accommodations, call 541‑917‑4690 or Oregon Relay TDD at 1‑800‑735‑2900 at least 72 hours in advance of this event.

Monday, May 18, 2015

Spring Choir Concert “Singing From the Heart” & Farewell Performance for Director Reddan

Dr. James Reddan
The Linn-Benton Community College award-winning choirs will perform their spring concert “Singing From the Heart” Thursday, June 4 at 7:30 p.m. in the LBCC Russell Tripp Performance Center, Takena Hall, 6500 Pacific Blvd. SW, Albany.

This will be the final concert conducted by LBCC Director of Choral Activities, Dr. James Reddan, who has taken a position at Frostburg State University in Maryland.

This “farewell” performance includes the Concert Choir, Re-Choired Element Chamber Choir, and the vocal a cappella ensembles Blue Light Special and The Sirens. Penny Bazanele will accompany on piano in addition to many others on various instruments! 

The concert will feature an eclectic array of works spanning the choral repertoire including: How Can I Keep from Singing (Walker), J’entends le Moulin (Patriquin), It Takes a Village (Szymko), Alleluia from Songs of Faith (Basler), Wade in the Water (Hogan), In the Gloaming (Oswald), and Earth Song (Ticheli) among several others.

Additionally, the concert will highlight two student conductors making their conducting debuts. Nicholas Leonard will conduct Deep River (Culloton) with the Concert Choir, and Kaeleb Murray will conduct A Boy and a Girl (Whitacre) with the Chamber Choir.

LBCC vocal a cappella ensembles will present a wide variety of popular favorites including Rude (Magic), Uptown Funk (Ronson), Lose Yourself/Skyfall (Adele/Eminem), Cosmic Love (Florence & the Machine), and the combined a cappella ensembles performing Dark Horse (Perry).

Tickets are $10 general admission, $7 for students, seniors, and veterans, and $5 for under 18. Purchase tickets online beginning May 18 at www.linnbenton.edu/russelltripptheater, at the Russell Tripp Performance Center Box Office 1-4pm the week of the performance, by phone at 541-917-4531, or one hour prior to the performance.

For more information, contact the LBCC theater box office at 541-917-4531. For special needs and accommodations, contact the LBCC Center for Accessibility Resources at 541-917-4789 or via Oregon Relay TDD at 1-800-735-2900 at least 72 hours in advance of this event.

Thursday, May 14, 2015

Free High School Summer Career Academies

There’s still time to register for free Summer Career Academies for high school students at Linn-Benton Community College, which run during the week of June 22.

Students age 15 and up get hands-on experience in careers including drafting and engineering 3D modeling, machine tool computer numerical control and design, mechatronics robotics and microcontrollers, and welding.

Sessions run during the week of June 22 at the LBCC Albany campus, 6500 Pacific Blvd. SW. For more information and registration form is available online at www.linnbenton.edu/summeracademies or call 541-917-4236.

Wednesday, May 13, 2015

Seminar on Post-Award Debriefing and Subcontracting with the Government

A seminar on subcontracting with the government and post-award debriefing will be held Wednesday, May 27 from 12 p.m. to 2 p.m. at Linn-Benton Community College’s Luckiamute Center, room 130, 6500 Pacific Blvd. SW, Albany.

Learn what a debriefing is including what you can learn from it, and what you can learn from a “failed” bid. Information includes how to find prime contractors and market your business to them as a subcontractor, and how to team with other small businesses to make a stronger subcontractor bid.

Cost is $19. For more information or to reserve your seat, contact Anne Green at 541-917-4929.  Sponsored by LBCC’s Small Business Development Center.

Tuesday, May 12, 2015

Benton Center Acoustic Showcase Features Mark Weiss & Acoustic All-Stars

The LBCC Benton Center Acoustic Showcase featuring local musicians Mark Weiss and the Acoustic All-Stars will be held Friday, May 15 from Noon to 1 p.m. in the centers’ student lounge, 757 NW Polk Ave., Corvallis.

Local musicians Mark Weiss, Pete Kozak, Jeff Hino, and DeLynn Anderson play blues, swing, and bluegrass tunes on guitar, banjo, mandolin, dobro, and bass. Take a lunch break and join us for an hour of acoustic feel -good music.

For more information, contact LBCC Benton Center at 541-757-8944.


Monday, May 11, 2015

Vet Club Holds Memorial Day Vigil

A Memorial Day Vigil is planned for Wednesday, May 20 starting at 12 p.m. at Linn-Benton Community College in the courtyard, 6500 Pacific Blvd. SW, Albany.

The memorial will include speakers from several recent conflicts including Vietnam and the Gulf War. Posters for each conflict will be located around the courtyard along with a field of flags. A courtyard BBQ lunch will be available for purchase for $5.

This event is free and open to the public. Sponsored by the LBCC student Veteran’s Club. For more information, contact club advisor Lewis Franklin at 541-917-4542.

Art Students Land Over $2,000 in Awards

"Self" by Sean Carver, Best of Show
Twenty-six students received awards at Linn-Benton Community College’s Annual Art Student Juried show at a reception held Wednesday, May 6, in the college’s North Santiam Hall Galleries.

Juried by Shelley Curtis, curator and manager for Art About Agriculture, more than $2,000 in prices and certificates was awarded from local businesses and community donors.

Sean Carver, of Lebanon, won Best of Show for his painting “Self,” which also received a Studio 262 Award. The Juror's Choice Award went to Rosalie Lingo, Albany, for "Self Portrait;" and the People's Choice Award went to Dani Burgess, Corvallis, for "Notorious.”

Carol Schaafsma Merit Awards went to Krystal Drexler, Lebanon, for "Skin Deep," Shane Kohfield, Corvallis, for "Jesus Christ, Man of Judah," and Mindy Hinterling, Lebanon, for "Mindy's Basket of Apples.”

The LBCC President’s Purchase Award went to Christoper Trotchie of Corvallis, for his series of three photographs titled “Houselessness.”

Additional winners were:
Art Department Merit Award: Claire Denning for "My Palm with Silver"
AAHD Division Award: David Villatoro for "Fly Away"
Westford Award of Merit: Carmen McCormack for "Pelvic Study"
Freedom of Expression Award, Julia Pearson for "Untitled" Pottery
Freedom of Expression Award, Lorena Navarro for "Antler Shaman"
Food for Art Award: Vicki Idema for "Window Pane"
Hester Coucke Merit Award: Samantha Jackson for "Bright Idea"
Studio 262 Award: Sean Carver, "Self"
Studio 262 Award: Kevyn Tibbot, "Stu"
Blick Art Award: Natane Blackwolf for "The Duchess of Foxingtonstoneville"
Blick Art Award: Kevyn Tibbot for "Zen Rock"
Fall Festival Award: Kelle Judah for "Arboretum Artifacts"
Photo Arts Guild Award: Natalia Bueno, "The Writing's on the Wall"
Dan Wise Printing Award: Diana Ranslam for "Abandoned Diamond"
Art Faculty Award of Merit: Heather Hodel for "Dynamics of Music"
The Active Minds Award: Diana Ranslam for "Lotus Pond"
Digital Art: Marie Arnold for "Willow Woman"
Joy Gibson for "Green Apple"
Creative framing Award: Vera Hayes for "Lunch"
Art Department Gift Award: Siri Chang for "Cloudy Day"

The show is open to any students who have taken art classes at the college during the past year. Media on display includes paintings in oil, watercolor and acrylic; drawings in graphite, colored pencil, and charcoal; photography, ceramic sculptures, digital art and mixed media.

More than 90 student works are on view through June 5 on both floors of North Santiam Hall, 6500 SW Pacific Blvd. The gallery is open weekdays from 8 a.m. to 7 p.m.

Photos:
Best in Show: “Self” pencil drawing, Sean Carver, Lebanon
Carol Schaafsma Merit Award: "Mindy's Basket of Apples” oil on canvas, Mindy Hinterling, Lebanon


"Mindy's Basket of Apples” by Mindy Hinterling,
Carol Schaafsma Merit Award

Friday, May 8, 2015

LBCC Life in Art Presentation brings together elders, writers & photographers

Life in Art, directed by LBCC’s Student Poet Laureate Dari Lawrie, brings together eight trios of local elders, writers, and photographers to create an exhibit on display at Linn-Benton Community College Benton Center through June 12.

During April, writers and photographers spent three afternoons listening to the life stories of local elders and taking photographs. The collaborative work resulted in two creative portraits, one written and one visual, of each elder.

The elders and artists will be honored at the Life in Art Reception and Presentation on Friday, May 29, at 2 p.m. at the LBCC Benton Center, 757 Polk Ave, Corvallis.  The event is free and open to the public.

Life in Art furthers LBCC’s mission to promote meaningful, diverse, and resonant relationships within our community, showing how the arts, particularly poetry, have the power to penetrate to the heart of a matter to unwrap understanding and weave new connections.

Participants come from both Linn and Benton counties including Monroe, Philomath, Albany and Corvallis. Elders featured are Larry Maynard, Lois Meessen, Helen Quale, Don Rea, Vera Harding, Betty Stoddard, Dick Weinman and Robert Blickensderfer.

Writers are Tyler Bamber, Dani Tellvik, Denzel Barrie, Nethaniel Edwards, Kim Gardner, Ricky Sariol, Dari Lawrie and Gwen Hill. Photographers are Spike Keenan, Marjorie Kinch, Jeannette Knower, Vicky Hollenbeck, John Ritchie, Bill Laing, Joshua Mouatt and Phil Coleman.

Project mentors are LBCC Benton Center Director Jeff Davis, LBCC English faculty member Robin Havenick, and retired LBCC English faculty member Jane White.

For more information, contact Robin Havenick at 541-917-4157.
   


Thursday, May 7, 2015

Ann Buchele Named Vice President of Academic Affairs & Workforce

Ann Buchele
Ann Buchele has been named as the next vice president of Academic Affairs and Workforce Development at Linn-Benton Community College, replacing Beth Hogeland, who is retiring June 30.

The 53-year-old Buchele, of Corvallis, has been employed full-time at the college since 1991. She served 12 years as a faculty member before moving into various administration roles, including her most recent position as dean of Workforce Development and Program Effectiveness.

In addition, Buchele has served as dean of Healthcare, E-Learning and Media from 2013-2014, and as dean of Business, Healthcare, and Workforce from 2008 to 2013.

Buchele’s education includes post-doctorate work through Breakthrough Model Academy in Massachusetts, a PhD in Community College Leadership from Oregon State University, and a master’s and bachelor’s degree in Education from the University of Toledo.  She starts in her new position July 1.

Wednesday, May 6, 2015

Free Estate Planning Seminar

A free Estate Planning seminar will be held Tuesday, March 12 from 5 to 6:30 p.m. at the Springhill Golf and Event Center, 155 NW Country Club Lane, Albany.

Gain a greater understanding of estate planning including why a will is necessary, the value of trusts, both living and charitable, and health care planning you should include in your will.

Discover IRA tools to help you increase your family’s wealth through charitable planning, and become better prepared to discuss estate planning with your professional advisors.

Presenters include Jeanne Smith, Estate Planning Attorney, Corvallis, Denise Soto, Estate Planning Attorney, Albany, and Bronwyn Evans, Financial Advisor, Corvallis.

Pre-registration required. Call 541-917-4209 to reserve your spot. Seminar sponsored by the Linn-Benton Community College Foundation. 

Javier Cervantes Selected for NCCHC Leadership Fellows Program

Javier Cervantes
Javier Cervantes, director of the Department of Equity, Diversity and Inclusion at Linn-Benton Community College, has been selected to participate in the National Community College Hispanic Council Leadership Fellows Program.

Established more than 20 years ago through the University of San Diego, the 10-day NCCHC Fellows Program provides training, preparation and support of Hispanic leaders in America's community colleges, providing an opportunity to continue in their professional growth.

In his position at LBCC, Cervantes, of Albany, works to prepare students, staff, faculty and local communities to live in an increasingly diverse society and workforce, including working on issues of equity, cultural fluency, capacity and competency, as well as increasing access and retention of underrepresented and diverse populations at the college level.

Cervantes serves as the co-chair of the Inclusion and Diversity Consortium of Oregon Community Colleges, and was recently appointed chair of the Albany Human Relations Commission.

Cervantes has an associate’s degree from East Los Angeles College, a bachelor’s degree from the University of Oregon, a master’s degree from Portland State University, and has substantial credit toward his doctorate degree in Community College Leadership from Oregon State University.

Tuesday, May 5, 2015

Seminar: Responding to Government Solicitations

The seminar “Responding to Government Solicitations” will be held May 13 from 12 to 2 p.m. at Linn-Benton Community College’s Luckiamute Center, room 130, 6500 Pacific Blvd. SW, Albany.

Learn the steps to the bidding process and how to respond to a government solicitation, as well as how to know what the agency wants from you. Cost is $19. 

For more information or to reserve your seat, contact Anne Green at 541-917-4929.  Sponsored by LBCC’s Small Business Development Center.

New Class Mixes Beer and Art

A new, one of a kind art class "Beer and Brushes: Find Your Inner Picasso" is being offered through LBCC Community Education May 12 and May 14.

Explore your artistic talent while enjoying the atmosphere of a local brewery. Receive step-by-step instruction, supplies, and your first glass of beer for inspiration (or age appropriate beverage). No experience is necessary. Taught by Chelsea Vandenend, a highly talented, vibrant local artist and LBCC instructor.

“We found our Corks and Canvas class, which pairs wine and art, to be extremely popular and felt there is likely an excellent audience with equal passion for beer,” shares Chelsea Nordby, LBCC Program Coordinator for Corvallis. "It's a great opportunity to try something new with a friend or a group of friends."

Class will meet Tuesday, May 12 or Thursday, May 14 from 6 to 8:20 p.m. at Mazama Brewing, 33930 Eastgate Circle, Corvallis. Cost is $39. Supplies included. Must be over 21 to participate in the tasting.    
                                              
For more information, see the LBCC online schedule at www.linnbenton.edu, call the LBCC Benton Center at 541-757-8944, or email corvallis@linnbenton.edu.

Buying and Selling Online class starts May 12

Learn how to buy and sell online in the class "Buying and Selling Online" through LBCC Albany Community Education starting May 12.

Learn how to effectively use Craigslist, eBay, and Etsy.  Explore shopping options and popular marketplace services while learning to create ads that attract buyers and other strategies to get results and protect yourself as both buyer and seller.                 

This three-week class will meet Tuesdays from 6 to 7:50 p.m. starting May 12 at the Albany Senior Center, 489 Water Avenue NW. Cost is $59.

For more information, see the LBCC online schedule at www.linnbenton.edu, call LBCC Albany Community Education at 541-917-4840, or email Albany@linnbenton.edu.