Thursday, June 23, 2011

College Student Computer Survival 101

Learn how to use computers to achieve better grades in college in the class College Student Computer Survival 101 held at Linn-Benton Community College summer term.

This two-week class focuses on Microsoft programs. Learn how to weed through information and use computers to accomplish the tasks assigned by your instructor.

Class will meet on Mondays and Wednesdays from 4 to 6:50 p.m. beginning July 11 in Mackenzie Hall, room MKH-211. Cost for this non-credit class is $45 with a $3 lab fee.

Pre-registration is required. For more information or to register, contact LBCC Albany Community Education at 541-917-4840.

Tuesday, June 21, 2011

LBCC Spring Term Honor Roll

The following students at Linn-Benton Community College earned a grade point average of 3.5 or higher for 12 or more graded credits during spring term, April to June 2011. These do not include pass/no pass or incomplete credits.

Adair Village, OR
Carla K. Nolen, Jonathan J. Vedamuthu

Albany, OR
John M. Albright, Michelle L. Alexander, Stephanie R. Alexander, Christina M. Allen, William J. Allen Jr, Ian B. Amen, Daniel L. Anderson, Janet Anderson, Kellie D. Anderson, Juan C. Andrade, Lance M. Armstrong, Janice G. Asares, Jesse R. Asebedo, Brittany L. Austin, Christine M. Ayers, Delmer P. Ayers, Crystal L. Azril, Meghan L. Badeau, Travis H. Bakke, Josh I. Baley, Cheryl Y. Barber, Peggy J. Barr, Emma Barry, Kirstin M. Bates, Kyle M. Beaver, Jordan E. Beckstead, Robert M. Beckstead, Trudi L. Bennett, Noelle E. Bertsch, Janey M. Bevill, Hannah Bezona, Shawn C. Bleeker, Bradley A. Blumenstein, Jacob Bonnesen, Brandi R. Brazil, Joshuah B. Brock, Jonah C. Brooks, Andrea S. Brown, Joe E. Brown, Katelyn M. Brunker, Diana C. Bryant, Duste M. Buchheit, Joel A. Bumgarner, Karina A. Burns, Justin E. Bussell, Danniel R. Butler, Amber R. Buys, Angela B. Cail, Rachael A. Cantrell, Rachel M. Carleton, Desiree N. Carr, Heather N. Cate, Dineen F. Charest, David E. Clark, Jacob R. Clouse, Randall B. Cole, Gena M. Conner, Marshall A. Cook, Arlie B. Cooper, Karie A. Cordle, Marcella M. Correia, Amber M. Cox, Caleb J. Crew, Jachee K. Crockett, Samantha R. Culley, Daniel C. Cuneo, Ryan L. Cunningham, Raymond D. Danielson, Ashley N. Darmetko, Dawn M. Dennis, Elena A. Dietz, Grant S. Dixson, Evanne N. Domaschofsky, Candice M. Duarte, Russell L. Duffy, Misty R. Duncan, Matthew A. Dunston, Jeremiah Dusenberry, Scott E. Duvaul, William J. Ekberg, Kelsey A. Fery, Joshua L. Fewless, Katherine E. Fielder, Cheryl A. Fogle, Keith E. Folsom, Evan French, Mary L. Gaslin, Christy R. Geary, Jason M. Gielish, Kaylene R. Gillott, Jennifer L. Govier, Jessica L. Graham, Robin L. Grant, Bryce Q. Green, Jolene D. Greer, Darrell L. Gregg, Charles D. Grell, Jesse J. Guzman, Sally D. Hagan, Ronald M. Haggard, Glenda M. Hamilton, Rachel A. Hanke, Cristopher P. Hanna, Nicholas W. Harvey, Katherine A. Hazel, Adam G. Hedgpeth, Chris S. Henricks, Starr L. Hernandez, Kristoffer R. Hess, Anthony L. Hewson, Daniel T. Hill, Danielle L. Hilliard, Kyle E. Holland, Jakob D. Honn, David E. Hull, Max V. Jacobsen, Dwayne C. Jenks, Ashley N. Jimmerson, Jared W. Johnson, Sheri L. Jones, Danny H. Kent, Daniel T. Ketcham, E Seul Kim, Julie F. Kirby, Lindsay E. Klampe, Molly R. Kline, Jakob S. Kloewer, Lisa L. Knight, Matt A. Krussow, Trevor S. Krussow, Taylor R. Kummer, Alan S. Kwan, Meghan J. Kyllo, Tyler L. Lafferty, Linda A. Lambert, James L. Larsen, Sana L. Larsen, Kyler D. Lehman, Thomas E. Lenderman, Justin W. Lile, Santos Lima, Jesse T. Limerick, Matthew D. Lodes, Serena J. Lodes, Andrea L. Logan, Jim A. Long, Terry J. Long, James R. Lowder, Jill S. Luttrell, Kevin M. Lyon, Nicholas Macnab, Estelle V. Manifesto, Nick A. Marsh, Chad B. Marshall, Timothy C. Martin, Kelley O. Marvin, Jesse Mayer, Vicki E. McBroome, Ryan McCormick, Andrea N. McFarland, Rochelle E. McGie, Tayla A. McGinnis, Kristin K. Mcglenister, Ashley N. McMahon, Tammy L. McSpaden, Bianca L. Meadows, Christina M. Medina, Johnathon J. Melin, Sara M. Merrill, Rinee S. Merritt, Dateria A. Miller, Jeff G. Miller, Nicholas A. Mills, Nathan L. Mohorovich, Randie K. Monson, Jackie R. Montague, Kimberly A. Montgomery, Ruben Moreno, Cody Morgan, Lori A. Murphy, Jerral R. Murphy Jr, Heather D. Newberry, Dale A. Nixon, Holly A. Nollen, Todd G. Oare, ReBecca L. Ogbin, Melody A. Ohling, Jared W. Oviatt, Joshua M. Parish, Samantha Parker, Roger L. Parmeter, Brent Pelkey, Molly A. Pope, Lynnel A. Porter, Sean E. Price, Zachary B. Price, Amanda L. Rackham, Phillip J. Rakowski, Chris L. Reding, Rachel C. Reeves, Jefferson R. Robinson, Jeffery D. Robinson, Mathew A. Rogers, Eric B. Rohde, Lapreal J. Rose, Shanda A. Rossback, Kay M. Roth, Nathan C. Roth, Tabitha L. Roth, Amanda L. Ruby, Rebecca N. Russell, Rosanna Russell, Thomas C. Ryan, Yuryi S. Samoylich, Brianna M. Santana, Josh R. Schaumburg, Heather L. Schill, Michael W. Schmidt, Crystal R. Sevak, Trevor Sheffield, Autumn J. Short, Tammy L. Simer, Katherine M. Slover, Amanda L. Smith, Nicholas D. Smith, Bryce D. Snyder, Ashley E. Soto, Melissa Spaulding-Ross, David A. Sprague, Stephen F. St Romain, Timothy M. Stanton, Samuel T. Stephenson, Christopher I. Stewart, Eric J. Stoelting, Eugene T. Stone Jr, Jonathan D. Stoner, Adam G. Storm, Shawna M. Strader, Diane K. Stuart, Brady A. Stutzman, Chung-Hui Sun, Holly J. Swanson, Spyros D. Syrmis, Christine A. Talbert-Barclay, Cindi R. Tandy, Laurie D. Thompson, Erin R. Tibbals, Mariah M. Tolman, Amy M. Trower, Morgan J. Ulrich, Misty A. Uselton, Melekoula Usle, Justin T. Vaughn, Nicole J. Vigna, Gregory D. Wakefield, Elisabeth C. Walburn, Timothy A. Waldron, Lisa A. Walker, Anne C. Walton, Sean M. Walton, Andrew D. Warren, Michelle Waters, Ryan M. Webster, Kelley R. Weiland, Lindsey L. Wells, Vanessa M. White, Austin R. Williams, Rachael W. Williams, Alex D. Wise, Jonathan R. Woldeit, Jason A. Wood, Marshall D. Young

Aloha, OR
Isaac J. Ambruso

Alsea, OR
Martin D. Colgan, Chris J. Doig, Leroy E. France, Retta M. Johnson, Pearl J. Stephens

Ashland, OR
Wesley H. Kerr

Astoria, OR
Andrew D. Gustafson

Atlanta, GA
Benjamin W. Davis

Auburn, CA
Jennifer S. Lambert

Aumsville, OR
Ryan P. Crawford

Aurora, OR
Alyse Armstrong, Lyndsey A. Evenson

Bandon, OR
Travis K. Baum, Brian A. Haueter

Bend, OR
Kristen L. Christensen, Steve C. Copley, Grant T. Garcia, Kristin D. Kelso, Susan R. McPeake

Blodgett, OR
Elizabeth A. Albright, Cheri R. Damitio, Lindsay E. Kruse, Karen Ring

Boise, ID
Joseph Fercho

Bonney Lake, WA
Alisha N. Bell

Brownsville, OR
Christopher L. Aston, Judith A. Clay, Michelle R. Jennings, Abigail R. Joiner, Byron R. Kropf, Katie J. Lopes, Brandon L. McManus, Violet D. Presley, Seth D. Slater

Burns, OR
Jamie R. Higle

Calimesa, CA
Chelsey N. Burian

Cheshire, OR
Marisa S. Owens

Corvallis, OR
Lani J. Armstrong, Wendy B. Arnold, Denise E. Ashcraft, Christopher S. Baird, Kimberly N. Baird, Sandra D. Ballardo, Delores E. Barclay, Chris Bates, Karen E. Bauer, Nichelle E. Bautz, Amanda D. Bazurto, Susan A. Billings, Dennis O. Bird, Grant C. Blake, James H. Bonar, Jessica L. Bonnett, Katherine L. Brim, Shelley A. Brown, Xavier Brown, Timothy W. Burns, Christa C. Burrow, Regina M. Calderon, Valerie J. Caldwell, Steve L. Calton, Michelle K. Carr, Kelli S. Charlton, Desmond Clark, James M. Clark, Melodee A. Cluster, Clint Corcoran, Richard L. Costin, Richard G. Creaser, Mark A. Crumal, Ashley A. Culver, Michael P. Dexter, Michelle E. Drebin, Mary C. Ellis, Adam J. Elvebak, Cherrae L. Evans, Anthony J. Farley, Christopher M. Faytinger, James A. Fidler, Elizabeth A. Foster, Linkun Fu, Reynaldo Galvan, Christina L. Gibson, Robert A. Gibson, Joshua G. Gonzales, Devon A. Goode, Alex B. Goodwin, Scott Graham, Frederick J. Gutbrod, Aleen T. Haddad, Heidi L. Hammond, Joshua T. Hanks, Amy L. Harris, Anthony K. Haylett, Terry R. Heath, Erik S. Hellesto, Adam J. Hicks, Nathan A. Hlobeczy, Sean J. Hodge, Brynna A. Huber-Kinney, David L. Hubert, Elizabeth M. Huddleston, Brandon M. Huff, Ben J. Hughes, Stephanie D. Hughes, Jeremy R. Hunter, Donald R. Hutchinson, Andrew D. Isaacs, Alan C. Jacobson, Hetti G. Jayanthi, Ward R. Johnson, Jennifer L. Kidd, Neil A. Killion, Joshua Koch, Margaret H. Koch, Stephanie R. Kraus-Scheerer, Mindy A. Krieg, Hassan A. Lashari, Alma I. Lee, Marilyn P. Letoria, Matthew C. Little, Josue C. Lopez, Cameron A. Luttrell, Melodie M. Machovina, Sarah M. Maddox, Laura K. Magedanz, Brenda K. Marker, Jason A. Martin, Ashley Mathews, Amorell E. McCarthy, Mark McElligott, Kevin A. McGilvery, Amanda L. Meade, Samuel B. Melick, Michele N. Meyer, Nancy E. Mildren, Ariel L. Minne, Adam L. Muir, Nathan S. Murrow, Jacob C. Neiss, Joan E. Newhouse, Duke T. Nguyen, Brandon J. Nipper, Matt S. Nunnelley, Derek L. Olsen, Steven S. Pak, Logan L. Patterson, Marie Pedro, Dawn K. Price, Rachel A. Quesnel, Kelly M. Raboin, Michael Raynor, Laura E. Read, Trudy L. Rector, Jonathan A. Rigor, Stephen C. Riley, Shannon M. Robinson, Joanna I. Rosinska, Gregory J. Rouse, Glenn R. Ruby, Joseph J. Scanlon, Gabriela Scottaline, Scott J. Senger, Francis R. Shala, Ebrahim M. Siala, Sharon D. Sielschott, Brandon C. Sinex, Keith M. Smee, Hanna C. Smith, David S. Snyder, Garet F. Speer, Zach M. Starker, Kathleen M. Stevens, Annastazia Stoffell, Kira L. Swinehart, Daniel E. Tarver, Michael B. Turner, Nicholas J. Tyrrell, Luan S. Vick, Ryndell Vigeant, Lamngeun Virasak, Katrina E. Voll, Allison A. Walkingshaw, Amanda R. Wallace, Joshua M. Walsh, Alexandria F. Ward, Michael J. Weaver, Mary F. Weiss, Emily A. Weitzel, Dorothy C. White, Nancy L. White, David K. Williams, Gesina M. Winter, Amy L. Wise, Erika J. Woosley, Tara E. Wren, Dusti R. Wuthrich, Ilya Zhimanov

Cottage Grove, OR
Dorian B. Perkey

Crabtree, OR
Suzanne E. Moore

Crawfordsville, OR
James J. Rotenberger

Crescent City, CA
Krista S. Bates

Dalkeith, Midlothian, Scotland
James R. Anderson

Dallas, OR
Isaac J. Buhler, Dena P. Crawford, Eric M. Noll, Jeffrey M. Swale

Dayton, OR
Joshua B. May

Echo, OR
Weston Longhorn, Sara J. Reese

Eddyville, OR
Shelly L. Dockins

Estacada, OR
Hannah C. Kammeyer

Eugene, OR
Lindsay M. Anderson, Evan Heeszel, David E. Powell

Evanville, IN
Gabriel Q. Shields

Fall River Mills, CA
Lydia J. McDemos

Forest Grove, OR
Alfred J. Lewis

Gaston, OR
Weston Addington, Mary P. Mulholland

Glide, OR
Jennifer E. Johnson

Gold Beach, OR
Ricco W. Lang, Tana H. Miller

Grand Ronde, OR
Jacob C. Glover, Brandon Lee

Grants Pass, OR
Ryan E. Bettencourt

Gresham, OR
Gillian P. Welsh

Haines, OR
Jon C. Calhoun

Halsey, OR
Benjamin L. Walton

Harrisburg, OR
Patrick M. Anderson, Gregory P. Bootes, Aaron Duncan, Timothy N. Falk, Melissa A. Hillsman, Anna Johnson, Angelique R. Lewis, Christine J. Meyers, Jarod A. Premer, Danae C. ReGester, Randy K. Rieke, Benjamin D. Smucker, Emily S. Smucker, Bobbi K. Souza

Hermiston, OR
Bianca D. Nunez

Homer, AK
Jillian E. Temple

Hood River, OR
Nathan D. Dethman, Jill V. Wells

Idaho Falls, ID
Brian Pullen

Independence, OR
Helen B. Vanderzanden

Jacksonville, OR
Lacy K. Wood

Jefferson, OR
Kate E. Brown, Erik Howley, Christopher B. Martin, Daniel W. Morgan, Edris M. ONeil, Derek N. Potter, Daniel L. Smith, Ronald L. Vogel Jr, Billy G. Walker II

Junction City, OR
Sterling R. Biggar Jr, Michael L. Dager, Kalina Hentze, Cole L. Newman, Kati J. Peterson, Micheal L. Thompson

Keizer, OR
Nicole M. Arreola, Austin M. Owings, Marvin L. Taylor

Klamath Falls, OR
Amanda L. Cannon

La Pine, OR
Allen J. Bromley

Lafayette, OR
Kevin R. Smith

Lancaster, CA
Julia Beesley

Lebanon, OR
Alyssa D. Archer, Jennifer M. Badeau, Carey R. Blackburn, Matthew R. Blanshan, Delana A. Bond, Pai Bong, Faith E. Bourgeois, Zac H. Boyer, Todd S. Brady, Jacob D. Braught, Amanda M. Burd, Peter S. Burleson, Steven J. Cartwright, John W. Clark IV, Deanne R. Clinton Prock, Anna K. Cobarrubia, Jeanie Cox, Shanda F. Cummings, Paul F. Darnell, Jvon D. Davis, Robert C. Davis, Elia J. DeJesus, Tinna Dove, Barrett J. Dowding, Douglas P. Durrett, Terry L. Edwards, Justeen N. Elliott, Melody N. Ferzacca, Eric R. Fleming, Jason A. Foster, Carol A. Fowler, Mark A. Gerig, Carron L. Gutierrez, Thomas W. Hansen, Jennifer E. Hecht, Tyler L. Henry, Margaret E. Herrling, Joy A. Hobbs, Dusty D. Holler, Sarah A. Holler, Ted L. Holliday, Angela M. Kau, Sara E. Kimball, Christopher J. Kimber, Kory L. Kleint, Kyle L. Knox, Ruth Krueger, Ross B. Latimer, Christopher R. Launer, Samantha J. Lawrence, Savanna L. Lindberg, Elizabeth H. Livengood, Matthew J. Lyyski, Sarah J. Madison, Jennifer J. Martin, Janet E. McDaniel, Steve J. Merz, Jason C. Miller, Kenneth C. Mulkey, James W. Myrick, Stephanie A. Nervino, Siobhan A. OCealliagh, Jordan M. Pearcey, Michael J. Phillips, Leah N. Platt, Bradley T. Pozder, Jeremy P. Pressel, Rebekah R. Rappe, Anthony Q. Rieke, Jody Robinson, Brian J. Rose, Krista Ruck, Shaun J. Schamanek, Brenda S. Searles, Mikhail N. Semenov, Jenessa J. Sheets, Kevin N. Sibert, Bernay M. Smith, Brittany L. Snyder, Amy D. Souza, Dennis L. Stoneman, Terry A. Tiessen, Jordan T. Tunstill, Johannes E. Vielbig, XuanXuan Z. Villeneuve, Kimberly J. Voltin, Amanda D. Wallace, Stacey Waltmon, Shawna M. Warner, Jonathon W. Westfall, Jennifer M. Williams, Alan K. Wise

Lincoln City, OR
Patricia A. Moniz

Logsden, OR
Robert H. Bowers

Lynden, WA
Trent Van Dyken

Madras, OR
Ryan M. Brunner

Mapleton, OR
McKenzie R. Mumpower

Marcola, OR
Loren S. Farque

McMinnville, OR
Ethan J. Daugherty, Jennifer M. Hartsock

Medford, OR
Michael Bradshaw, Shila N. Campbell

Metolius, OR
Brandon Frazier

Miami, FL
David R. Seale

Milwaukie, OR
Bobby Ragasa

Mitchell, OR
Kade M. Welty

Monmouth, OR
Joshua L. Robertson

Monroe, OR
Gabriel A. Albitz, Sarah M. Ellard, Michael C. Groth, Terri R. Reid, Tarah Renshaw, Remi A. Trottier

Mount Angel, OR
Julie A. Pullen

Myrtle Point, OR
Samantha Sanders

Nagano, Japan
Nao Hayashi

Naselle, WA
Kyle M. Matthews

Newport, OR
Scott W. Johnston

North Plains, OR
Blake Pieren

Ojiya Niigata, Japan
Yuki Kawakami

Olympia, WA
Brandon M. Clarno

Oregon City, OR
Alannah J. Castro, Aubrey J. Urdahl

Oxnard, CA
Johnathon E. Hoover

Pendleton, OR
Mackenzie M. Gundlach, Dennis Sauer

Philomath, OR
Robert J. Baertlein, Christopher N. Bartch, Diana L. Cooper, Aaron D. Cuniff, Robert J. England, Kiah W. Frenock, Christopher D. Green, Karen O. Guthrie, Edward C. Harrington, Trevor A. Henthorne, Kevin P. Hoffmann, John P. Kruskamp, Kathryn A. Lancaster, NIcole A. Leatherman, Shalah R. Leckie, David A. Lee, Ethan L. Logsdon, Rika T. Martini, Mary C. Noble, Abigail L. Penner, Merrill R. Sommers, Joshua D. Tollette, Rickey L. Webb, Cheri L. Williams, Joann J. Wiser, Gary D. Yoder

Pilot Rock, OR
Shane R. Lazinka

Portland, OR
Kristina M. Crivello, Julianna Evola, Uyen K. Nguyen, Quan H. Truong

Redmond, OR
Kenneth R. Horton

Riddle, OR
Colton J. Hanson

Roseburg, OR
Jonathan K. Rambousek

Saint Helens, OR
Sara L. Peterson

Salem, OR
Travis A. Banning, James C. Barnes, Camella Butts, Michelle N. Carter, Hailey R. Dalke, Kris W. Horner, Andrew J. Lam, Laura N. Maxwell, David L. Megrath, Maria A. Nelson, Abraham Renteria

San Diego, CA
Bridget Taylor

San Juan Capistrano, CA
Renee S. Gallardo

Scio, OR
Byron F. Bose, Nina E. Brenner, Lola S. Childress, Robert M. Replogle, Anna M. Sekavec, Katie L. Stackhouse, Rachel E. Stackhouse, McKenzie R. Stephenson, Kenneth A. Tibbles

Shedd, OR
Zachary R. Akin, Lauren E. Beeghly, Morgan W. Gregory, Jodi J. Martin, Emily G. Rist, Arielle L. Strickland

Sherwood, OR
Jessica A. Dyrdahl, Dana L. Pace

Silverton, OR
Nicole Zurbrugg

Springfield, OR
Whitney J. Hughes, Amy M. Lakey, Jeffrey S. Lande, Kayla J. Stewart

Stayton, OR
Taylor Brammer-Curfman, Benjamin Olvera

Sublimity, OR
Erik E. Fisher

Sutherlin, OR
Jordan M. Trowbridge

Sweet Home, OR
Jackson P. Baer, Chelsea M. Baker, Tammy D. Batten, Amanda R. Bliege, Keegan R. Burnett, McKenna E. Burnett, Robert L. Carr, Angela C. Clegg, Kristine A. Coffin, Brianne K. Costa, Ami B. Deatherage, Melissa A. Dewar, Troy O. Duke, Brigitte J. Fagan, Audelio M. Garcia, George E. Goodwin, Katie E. Gosnell, Mitchell L. Grove, Jordan S. Hagle, Heidi J. Hegge, Claire J. Henthorne, Samantha J. Horn, Tyler J. Horn, Dale S. Keene, Emma R. Lafond, Kristi M. Larson, Matthew T. Lewelling, Hillary B. McCartin, Jacob G. McCollum, Jessica L. Melton, Amanda R. Miller, Victoria Miller, Timothy P. Nichols, Paige V. Niemi, Chloie M. Parsons, Traci C. Porter, Kathryn R. Reed, Samuel D. Rodgers, Carl W. Ross, Bethany N. Smith, Catrina A. Stengrim, Joy C. Stokes, Mallory R. Surplus, Isaac Villarreal, Celena H. Westfall, Kathy S. Wilson

Tangent, OR
Chuck V. Agosto, Crystal N. Constant, Jerusha C. DeVyldere, Mindi D. Hartzell-Jones

The Dalles, OR
Patricia Coles, Allison Miles

Tillamook, OR
Melissa L. Collett

Toledo, OR
Nicole R. Brown, Charis E. Martin, Kyle A. Oleman, Donald R. Wagner, Claudia J. Whalen

Turner, OR
Jordan M. Largent, Lacey E. Smith

Vancouver, WA
Rachel G. Unger

Veneta, OR
Jessica F. Beu, Jeffrey J. Stoppel

Vernonia, OR
Alexander Lende

Walla Walla, WA
Lauren E. Pond

White City, OR
Walter E. Boyko

Winchester, OR
Nathan Raymond

Winnemucca, NV
Katrina A. Henigin

Yachats, OR
Andrew Weron

Monday, June 20, 2011

LBCC ROV Team Takes 3rd Place in MATE Competition


LBCC's Remote Operated Vehicle (ROV) team took 3rd place in the Marine Advanced Technology Education (MATE) 10th Annual International Underwater Robotics Competition held at the Neutral Buoyancy Laboratory at the Johnson Space Center in Houston, Texas, June 16-18.

The team competed against ROV's from around the world, placing 3rd behind Purdue University and a team from California. LBCC’s team was one of only two teams to successfully complete all of the missions twice.

The final scores were based on a combination of the mission scores and scores for the team’s technical report, poster and oral examination.

LBCC ROV team members attending the competition included Quinten Ballard, Grant Blake, Nicholas Cantrell, Benjamin Dean, Jody Eaton, Alexander Frisk, Kristoffer Hess, William Hine, Jeremy Louke, Ivan Merlin, Nathan Murrow, Rachael Nolan, Coquille Rex, Symone Stinson, Michael Tilse, Dillyn Winn and team advisor Greg Mulder.

The LBCC team headed to the award platform three additional times to receive the Aloha Award, which is awarded by other teams to their favorite and most spirited team; the Sharkpedo Award, which is awarded by the judges for the best engineered ROV; and the MATE MVP award, won by team member and machine tool technology student Michael Tilse.

"Michael Tilse is an artist who returned to school to study machine tool technology," wrote team advisor and LBCC physics faculty Greg Mulder. "He celebrated his 58th birthday while in Houston. The team has always known that Michael was our MVP – the team was overjoyed, ecstatic and possessed the biggest smiles possible when Michael was internationally recognized as not only having superior machining skills but also being a top-notch member of a team."

After the award banquette, the LBCC team worked with the Hong Kong team until 2:30 a.m. to plan how they might collaborate on future missions and competitions.

"I would like to thank the entire LBCC community for supporting the LBCC ROV team," wrote Mulder. "It is not an exaggeration to say that every division on campus played a significant role in helping these future scientists, engineers and technicians have an experience that they won’t forget and greatly help point them toward exciting and fulfilling careers."

Monday, June 13, 2011

LBCC and OIT to Sign Academic Agreement

Linn-Benton Community College and Oregon Institute of Technology will sign a dual enrollment agreement at 1 p.m. Wednesday, June 15 in LBCC’s Calapooia Center Board Room.

The dual enrollment agreement will allow students to become concurrently enrolled at each institution. Students who intend on obtaining a bachelor’s degree at OIT can maximize credit transfer and gain access to resources including financial aid, advising and student services at both institutions.

LBCC and Oregon Tech have standing partnerships aligning curriculum in diagnostic imaging, apprenticeship and machine tool technology. The dual enrollment agreement will encourage future alignment of additional academic programs.

Founded in Klamath Falls in 1947, Oregon Institute of Technology is one of seven institutions in the Oregon University System, and the only public institute of technology in the Pacific Northwest.

Oregon Tech provides degree programs in engineering and health technologies, management, communications and applied sciences. Oregon Tech’s main campus is in Klamath Falls, with additional locations in Portland, La Grande and Seattle.

LBCC Supervisor HR 101 Class

The professional development class Things Every Supervisor Has to Know: HR 101 will be offered by Linn-Benton Community College Business and Employer Services on Tuesday, July 26 from 8 a.m. to Noon at the LBCC Albany campus, Fireside Room, Calapooia Center building, room CC-211, 6500 Pacific Blvd. SW.

This basic human resources class will provide information and strategies to prevent liability in the workplace. Participants will learn about employment discrimination laws including Title VII, ADA, ADEA, FMLA, how to prevent the creation of a hostile work environment, how to create a paper trail for poor performance, and how to avoid inappropriate and discriminatory interview questions.

Cost for this class is $79 per person, or $69 for three or more from the same company. For more information or to register, contact LBCC Business and Employer Services at 541-917-4923.

LBCC Receives Second Year of National Science Foundation Grant

The National Science Foundation awarded Linn-Benton Community College’s Mechatronics Program with the second year of a three-year Advanced Technological Education grant.

NSF approved the release of $241,564 of additional funding for the second year of the grant, bringing the total awarded to the college to date to $506,759.

The Mechatronics Program received the NSF ATE grant in 2010. According to Denis Green, Mechatronics and Industrial Maintenance faculty and department chair, the overall purpose of the grant is to expand the scope and reach of the program.

“We are expanding our teaching of sustainable energy in wind, solar, biofuels, and biomass,” said Green. “In tandem with sustainable energy, we are emphasizing energy efficiency, believing the most cost effective way to save energy is to use less of it.”

The reach of the program is being expanded through blended learning offerings, creating pathway certificates and recruiting high school students into Mechatronics training, said Green.

“We are developing and testing blended learning courses in refrigeration and electrical troubleshooting,” Green said. “This type of blended learning incorporates pod casts, text and workbook exercises, on-line exercises, and intensive hands on seminars. We are conducting formal research on what works and what can be improved with this type of training.”

LBCC is creating two pathway certificates: a one-year certificate in Mechatronics; and a limited certificate in Industrial Refrigeration. The hope is to offer these certificates in late 2011, says Green. The courses can be taken part time and would take about one year to complete.

“We currently have nine high school students enrolled in Mechatronics and are beginning to offer specific courses in select high schools, with plans to expand this initiative during the coming year,” added Green.

The grant also allows the program to buy equipment for sustainability and energy efficiency training. The college is conducting research into capstone projects that seek to give students a chance to apply a wide variety of skills to realistic, hands-on projects.

Dan Lara, dean of LBCC Science, Engineering and Technology, stated that "Through funding provided under this NSF ATE Project grant, LBCC will further expand institutional capacity to deliver an integrated curriculum that incorporates the principles of sustainable energy production and provides for multiple pathways from secondary school through agricultural and industrial programs, enhances linkages to the industry sector, provides opportunities for distance education, industry credentialing, intensive weekend courses, and hopefully facilitates transfer into programs leading to 4-year degrees."

To date, the grant has helped LBCC to establish a Mechatronics certificate program designed to prepare students for entry-level employment in green industries such as solar, wind, wave and bio energy.

Students completing the program have a broadly transferable skill set applicable to occupations supporting renewable energy production, equipment fabrication, installation, optimization, troubleshooting and repair.

Friday, June 10, 2011

LBCC Presents Alumni Awards, Distinguished Citizen Award, and Honorary Degree

Linn-Benton Community College honored several community members with awards including Distinguished Alumni, a Distinguished Citizen and an Honorary Degree at its Commencement held June 9.

Lisa Charpilloz Hanson, Deputy Director, Oregon Department of Agriculture in Salem, and Denise Soto, Soto Law Firm in Albany, were honored with LBCC Distinguished Alumna awards.



Hanson completed an associate of general studies from LBCC and a bachelor of science in Agriculture and Resource Economics from Oregon State University. Soto completed an associate of arts degree from LBCC, graduated Magna Cum Laude at Oregon State University and earned a Doctorate of Jurisprudence from Willamette University.

Professionally, Hanson has been involved in policy development and implementation for agricultural, environmental and natural resources with state and federal agencies. She received a U.S. Department of Agriculture Group Honor Award of Excellence for her work on nationwide good practices for the USDA, helping to establish inspection programs on the national level. Volunteer activities include Oregon Agriculture Education Foundation Scholarship Committee, American Hampshire Sheep Association Board of Directors, Oregon Purebred Sheep Association officer and assists with 4-H and FFA youth development projects and activities.



Soto serves as a member of the Oregon State Bar Elder Law and Estate Planning Sections. She also served as president of the Linn County Bar Association, as chair of the Linn County Bar Association Judicial Screening Committee, is a past member of the Linn County Court, Facilities Assessment Committee, a past member of Albany Public School Foundation, a past member of the Law Library Board, and served as Secretary of the Linn County Bar Association. She is the founder of the Professional Women’s Association, a member of Soroptimist International of Albany, and a member of the Greater Albany Rotary Club.


Mario Pastega, owner of Pepsi Bottling Company in Corvallis, received the LBCC Distinguished Citizen Award.

Active in many community organizations and noted for his generosity, Pastega was instrumental in construction of a guest house on the campus of Good Samaritan Regional Medical Center in Corvallis. Pastega has served on the Good Samaritan Hospital Foundation Board of Trustees since 1981.

Pastega established the LBCC Pastega Faculty and Classified Excellence Awards in 2000, and later established an endowment to fund the awards in perpetuity. The awards honor one faculty member and one classified employee each year for their outstanding contributions to the LBCC community.



LBCC Board of Education member Hal Brayton was honored with an Honorary Degree for his long-standing service to the college.

Brayton has served as a board member since July of 1996, holding offices of chair and vice chair several times. He places a high value on education and on making a difference in the community. His service to LBCC will end this month.

Brayton holds a bachelor degree in English from the University of Oregon. He spent 21 years working in the newspaper industry in various positions. He also has worked in sales and management.

Grad Has Come A Long Way

For the last two years during his tenure at Linn-Benton Community College, Brandon Lee would climb in his car each morning for the first leg of a 120-mile round trip for classes. Lee’s decision to return to school was simple enough. He wanted to make a better life for himself.

See Brandon's full story by Democrat Herald reporter Steve Lathrop at http://www.democratherald.com/news/local/education/article_4fdeb358-9328-11e0-a55f-001cc4c002e0.html

Thursday, June 9, 2011

Democrat Herald Tells LBCC Grad Story

When Christina Horne got her second shot she was ready for it.

"I knew I wanted to go back to school," said Horne, who will be among the LBCC graduates honored tonight at the Linn County Fair & Expo Center. "I was ready to handle the work this time."

Horne, 27, traveled to opposite ends of the country, following family members from Florida to Albany to change her life and take another shot at the college experience.

See Christina's full story by Democrat Herald reporter Steve Lathrop online at

http://www.democratherald.com/news/local/article_20c7c1a8-9261-11e0-b09d-001cc4c03286.html

Tuesday, June 7, 2011

Offers Driver Education Classes Summer Term

Several Driver Education classes are being offered summer term through Linn-Benton Community College Albany Community Education.

The five-week course includes Oregon state mandated 30 hours of classroom instruction, a three-hour parent/student orientation at first meeting plus 12 hours behind-the wheel practice and driver observation. First class session starts June 20.

Registration requirements include completed packet, fee, original driver permit and one photocopy. Registration packets are available at all centers one week prior to registration or online at www.linnbenton.edu/go/albany-community-ed/driver-education.

Cost for the course is $259 for ages 17 and under, $429 for ages 18 and over. Class must be dropped 24 hours prior to start date for refund.

For more information, contact LBCC Albany Community Education at 541-917-4840. Visit the online schedule at www.linnbenton.edu and click on WebRunner schedule of classes for specific class dates and times.

College Student Computer Survival 101

Learn how to use computers to achieve better grades in college in the class College Student Computer Survival 101 held at Linn-Benton Community College summer term.

This two-week class focuses on Microsoft programs. Learn how to weed through information and use computers to accomplish the tasks assigned by your instructor.

Class will meet on Mondays and Wednesdays from 4 to 6:50 p.m. beginning June 20 in Mackenzie Hall, room MKH-211. Cost for this non-credit class is $45 with a $3 lab fee.

Pre-registration is required. For more information or to register, contact LBCC Albany Community Education at 541-917-4840.

Beginning Swing Dance Class

Learn how to dance swing in the class Beginning Swing Dance offered through LBCC Albany Community Education this summer.

This class is for those with little or no experience dancing. No partner is required. Class will start with the basics of Single-Time Swing, one of the easiest and most useful forms of swing dances to learn.

This nine-week class will meet on Fridays from 7 to 8:20 p.m. beginning July 1 at the Albany Senior Center, 489 Water Avenue NW.

Cost for this non-credit class is $48 with a $3 lab fee. Seniors age 62 and over receive a 25 percent tuition reduction. For more information or to register, contact LBCC Albany Community Education at 541-917-4840.

Monday, June 6, 2011

Tractor and Farm Machinery Safety Class

Tractor and Farm Machinery Safety training will be held at Linn-Benton Community College’s Albany campus beginning June 16.

Geared for farm workers ages 14 to 18, the course is developed and operated with the assistance of the OSU Extension Service in accordance with federal regulations. Students and parents must sign a Liability Waiver/Indemnification form within 24 hours of registration.

Class will meet Thursday through Saturday from 9 a.m. to 5:50 p.m. beginning June 16 to June 18. Cost for this non-credit course is $79.50 plus a $20 lab fee.

Preregistration is required. Students must be at least 14 to register. For more information or to register, contact LBCC Albany Community Education at 541-917-4840. Registration and waiver forms are available online at www.linnbenton.edu/go/tractor-safety.

Teacher as Instructor/Performer Class

Learn how to develop your classroom presence and enthusiasm for teaching through better communication skills in the class The Teacher as Instructor and Performer offered through LBCC Albany Community Education.

Make the material come alive for your students by presenting a more visual and auditory experience. Instructor Rod Davidson has 25 years professional acting experience in film, television and theatre. Learn about the dynamic connection between acting on stage in front of an audience and teaching in a classroom, including how to hold their attention, educate and inspire.

This four-week class will meet on Tuesdays and Thursdays from 9:30 a.m. to 11:20 a.m. beginning June 21. Cost for this non-credit class is $57 with a $3 lab fee.

Pre-registration is required. Seniors age 62 and over receive a 25 percent tuition reduction. For more information or to register, contact LBCC Albany Community Education at 541-917-4840.

LBCC Pack the Perfect Picnic Class

Learn how to make three different picnic meals that can be packed for a wonderful picnic in the class Pack the Perfect Picnic offered through LBCC Albany Community Education.

This one-day class will meet on Saturday, June 25, from 1 p.m. to 4:50 p.m. in the college culinary kitchen, second floor of the Calapooia Center building.

Cost for this non-credit class is $29 with a $14 lab fee. Seniors age 62 and over receive a 25 percent tuition reduction. For more information or to register, contact LBCC Albany Community Education at 541-917-4840.

Recreational Caving Series of Classes

Learn the sport of recreational caving in this series of classes offered through LBCC Albany Community Education this summer.

Caving experts will guide students in this lecture and lab series to three caves in Washington: Ole’s Cave and Lake Cave near Cougar, and Poacher’s Cave in Trout Lake. Students can choose to take any or all trips.

The one-hour mandatory orientation introduces the student to the basic knowledge, skills and tools needed for proper caving activities. Students will also learn about cave formation and ecology. Carpools will be organized for each cave trip. Headgear is provided.

The first class in the series, Ole’s Cave, will meet on Wednesday, June 22 from 7 p.m. to 7:50 p.m. for the one-hour mandatory orientation, and on Saturday, June 25, from 7 a.m. to 7:50 p.m. for the field trip to the cave.

The second class, Lake Cave, will meet on Wednesday, July 6, from 7 p.m. to 7:50 p.m. for the one-hour mandatory orientation, and on Saturday, July 9, from 7 a.m. to 4:50 p.m. for the field trip to the cave.

The last class, Poacher’s Cave, will meet on Wednesday, July 20 from 7 p.m. to 7:50 p.m. for the one-hour mandatory orientation, and on Saturday, July 23, from 7 a.m. to 4:50 p.m. for the field trip to the cave.

Cost for each class is $39 with a $2 lab fee. Pre-registration is required. Seniors age 62 and over receive a 25 percent tuition reduction. For more information or to register, contact LBCC Albany Community Education at 541-917-4840.

Thursday, June 2, 2011

LBCC 43rd Annual Commencement Ceremony

The 43rd annual Linn-Benton Community College Commencement Ceremony will be held at 7 p.m. on Thursday, June 9 at the Linn County Fair and Expo Center in the Willamette Event Center in Albany.

Graduates should plan to arrive no later than 5:45 p.m. at the Santiam Building at the Expo Center. Doors open for seating at 6 p.m. No tickets are needed to attend the ceremony.

LBCC will award 984 degrees and certificates to 835 candidates this year. Approximately 250 students completed LBCC’s General Educational Development preparation program and will receive their certificates at commencement.

A traditional bagpipe processional will be lead by the Portland Metro Pipe Band, with posting of the colors by the American Legion Travis Moothart Post 184 of Brownsville. LBCC President Dr. Greg Hamann will give the welcome and present several awards including Phi Theta Kappa, Distinguished Citizen and Distinguished Alumni awards. Tyler Spevacek, president of the LBCC Associated Student Government, will give the student address.

Degrees and certificates will be presented by President Hamann; Claus Sass, LBCC Board of Education chair; Carol Schaafsma, executive vice president for Academic Affairs; Jim Huckestein, vice president of Finance and Operations; Bruce Clemetson, vice president of Student Services and Government Affairs; Kristen Jones, dean of Academic Development, Communication and Mathematics; and Brad Carman, faculty president.

A reception will be held for graduates, family and friends immediately following commencement in the Santiam Building. For disability accommodations, contact the LBCC Office of Disability Services at 541-917-4789. Overflow parking will be available at Timber Linn Park with shuttle service provided. No strollers, space is limited.

Below are the 2011 graduate candidates for Linn-Benton Community College. GED graduates listed seperately.

Fort Wainwright, AK
Cassandra D. Thomas, Associate of Arts Oregon Transfer

Concord, CA
Rochelle F. Jones, Associate of Arts Oregon Transfer

Jamul, CA
Catriona Inness-Brown, Certificate Veterinary Assistant

Livermore, CA
Samuel K. Wickizer, Certificate - 1 Year Machine Tool Technology

Saratoga, CA
Matt G. Payne, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech,
Associate of Applied Science Graphic Design

Boise, ID
Zachary P. Mcconahy, Associate of Arts Oregon Transfer

Rupert, ID
Brianna L. Randow, Associate of Science Equine Science Emphasis

Twin Falls, ID
Archie J. Schroeder, Associate of Arts Oregon Transfer

Adair Village, OR
Nathan T. Knight, Certificate - 1 Year Accounting Clerk

Albany, OR
Brandy L. Adams, Associate of Science Health & Human Sciences
Emph; Juliana Agon, Associate of Applied Science Horticulture;
Theresa A. Aguilar, Associate of Applied Science Administrative
Medical Asst.; Benjamin F. Aguilera, Associate of Applied
Science Welding Technology; Brittany N. Alexander, Associate of
General Studies General Studies; Michelle L. Alexander,
Certificate - 1 Year Office Specialist; Jordanne M. Amerling,
Associate of Applied Science Diagnostic Imaging; Eric C.
Anderson, Associate of Applied Science Criminal Justice,
Certificate - 1 Year Juvenile Corrections; Selina A. Anderson,
Associate of Applied Science Nursing; Troy A. Anderson,
Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Sarah E.
Andrews, Adult High School Diploma Diploma; Evelyn L. Arjmandi,
Associate of Applied Science Child & Family Studies; Brittany L.
Austin, Associate of General Studies General Studies, Associate
of Arts Oregon Transfer; Delmer P. Ayers, Associate of Applied
Science Network & Systems Admin; Joseph V. Bacio, Certificate
Manufacturing Technician; Douglas R. Bailey, Associate of
Applied Science Water/Wastewater Technology; Danielle R.
Baldwin, Associate of Science Bus Administration Emphasis;
Cheryl A. Bammel, Certificate Web Development, Associate of
Applied Science Web/Database Technology; Sarah S. Barber,
Associate of Applied Science Child & Family Studies, Certificate
Early Literacy; David R. Baty, Associate of Arts Oregon
Transfer; Robert M. Beckstead, Associate of Arts Oregon
Transfer; Shawna J. Beckstead, Associate of Arts Oregon
Transfer; Mary L. Berg, Certificate CNC Machinist, Associate of
Applied Science Machine Tool Technology; Janey M. Bevill,
Associate of Arts Oregon Transfer; Jedidiah D. Birchard,
Associate of Arts Oregon Transfer; Brittany L. Bohren, Associate
of Applied Science Medical Assistant; Michelle L. Borthwick,
Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist, Certificate - 1
Year Medical Office Specialist; Cassandra M. Boshart, Associate
of Applied Science Nursing; Ariel L. Brady, Certificate Pharmacy
Technician; Tyler K. Bresson, Associate of Arts Oregon Transfer;
Stephanie A. Brewer, Associate of General Studies General
Studies; Jesica R. Brown, Certificate Office Technology Skills;
Robert R. Burton, Certificate - 1 Year Polysomnographic
Technology, Associate of General Studies General Studies; Laura
K. Butner, Associate of General Studies General Studies; Sarah
Y. Carr, Associate of Science Bus Administration Emphasis; James
D. Carver, Certificate Limited Elect Apprentice Tech; Clayton
L. Caswell, Certificate Retail Management, Associate of Applied
Science Business & Supervisory Mngt; Shannon M. Cate, Associate
of General Studies General Studies; David J. Catlin, Associate
of Applied Science Automotive Technology; Emmeline A. Cavit,
Associate of Science Equine Science Emphasis; Mae E. Cellarius,
Associate of General Studies General Studies; Sherry L. Clawson,
Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Conrad N. Coffey,
Associate of Science Engineering Emphasis; Raoul W. Coffey,
Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Randall B.
Cole, Certificate Systems Administration, Certificate Basic
Networking, Associate of Applied Science Network & Systems
Admin; Joseph W. Cowan, Associate of General Studies General
Studies; Tarah L. Cowley, Certificate Veterinary Assistant;
Nicole C. Crawford, Associate of Applied Science Accounting
Technology; Riley S. Crucchiola, Certificate Veterinary
Assistant; Richard J. Crumal, Associate of Arts Oregon Transfer,
Certificate Basic Networking; William M. Crunk, Associate of
Applied Science Administrative Medical Asst.; Eugene L.
Cummings, Certificate - 1 Year Advanced Supervisory Mngt; Sandra
E. Cummings, Certificate Pharmacy Technician; Daniel C. Cuneo,
Associate of Science Music Emphasis; John N. Cutting, Associate
of Applied Science Drafting Engr Graphics Tech, Certificate - 1
Year Civil Engineering Technology; Heather D. Dahlstrom,
Associate of Applied Science Nursing; Ashley N. Danielson,
Associate of General Studies General Studies, Certificate
Pharmacy Technician; Raymond D. Danielson, Associate of Applied
Science Network & Systems Admin; Crystal L. Davis, Associate of
General Studies General Studies; Dina M. Dean, Associate of
Applied Science Nursing; Linn E. Decker, Certificate - 1 Year
Polysomnographic Technology; Grant S. Dixson, Associate of
Applied Science Culinary Arts; Paul M. Dixson, Associate of
Science Biological Science Emphasis; Tara K. Dixson, Associate
of Arts Oregon Transfer; William J. Dodge, Certificate - 1 Year
Polysomnographic Technology; Stacey M. Doerner, Certificate
Veterinary Assistant; Tracy L. Donovan, Associate of General
Studies General Studies; Amanda M. Douglass, Associate of
Applied Science Diagnostic Imaging; Matthew K. Dubanoski,
Associate of Applied Science Heavy Equipment/Diesel Tech; Tara
A. Earp, Associate of Applied Science Child & Family Studies;
Andrea L. Easter, Associate of Arts Oregon Transfer; Cassandra
R. Edwards, Associate of General Studies General Studies; Lanny
L. Engom, Certificate Manufacturing Technician; Trisha L. Estes,
Associate of Applied Science Nursing; Danny D. Evans, Associate
of Science Computer Science Emphasis; Cathy L. Fetter,
Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Michael A.
Fisher, Certificate Retail Management, Associate of Applied
Science Business & Supervisory Mngt; Josiah Flatt, Associate of
Arts Oregon Transfer; Cheryl A. Fogle, Associate of Applied
Science Network & Systems Admin; Kristen N. Ford, Associate of
Applied Science Diagnostic Imaging; Andrea D. Fox, Associate of
General Studies General Studies; Krystina M. Fredrickson,
Certificate Veterinary Assistant; Elena V. Galuza, Associate of
General Studies General Studies; Dwayne E. Gardner, Certificate
Manufacturing Technician; Mary L. Gaslin, Associate of Applied
Science Drafting Engr Graphics Tech, Certificate - 1 Year Civil
Engineering Technology; Cheyenne A. Gerig, Associate of General
Studies General Studies; Chris A. Germond, Associate of Applied
Science Water/Wastewater Technology; Kara M. Glenn,
Associate of Arts Oregon Transfer; Audrey Gomez,
Associate of Science Journalism Emphasis; Cassandra L. Gray,
Associate of Applied Science Horticulture; Darrell L. Gregg,
Associate of Applied Science Drafting Engr Graphics Tech,
Certificate - 1 Year Civil Engineering Technology; Kenton R.
Grill, Certificate - 1 Year Accounting Clerk; Dawn N.
Grochowski, Associate of Applied Science Administrative Medical
Asst.; Jesse J. Guzman, Associate of Applied Science Criminal
Justice; Bryan C. Hall, Associate of Arts Oregon Transfer;
Emilia M. Halliwell, Certificate - 1 Year Dental Assistant;
Jeremy W. Hansen, Associate of Science Bus Administration
Emphasis; Jeffrey S. Hanson, Certificate - 1 Year Machine Tool
Technology; Tyrel D. Harry, Certificate Pharmacy Technician;
Adam G. Hedgpeth, Certificate Basic Networking, Certificate
Systems Administration, Associate of Applied Science Network &
Systems Admin; Cori R. Henderson, Certificate Phlebotomy
Technician; Shay A. Henderson, Certificate Phlebotomy
Technician; Brittany M. Henshaw, Associate of General Studies
General Studies, Certificate Childhood Care & Education; Cynthia
Hiaasen, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Jason C.
Hibbs, Associate of General Studies General Studies; Ben W.
Hiler, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech; Daniel
T. Hill, Associate of Applied Science Water/Wastewater
Technology; Dixie L. Hill, Associate of Applied Science Nursing;
Jennifer L. Hines, Associate of Applied Science Administrative
Medical Asst., Certificate - 1 Year Medical Office Specialist,
Certificate Office Technology Skills; Breanne N. Hodges,
Associate of Arts Oregon Transfer; Tiesha M. Hoffmann,
Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Heather R.
Hollaway, Associate of Science Engineering Emphasis; Dirk O.
Holst, Certificate Veterinary Assistant; Kelsea A. Hortsch,
Certificate Phlebotomy Technician; Danny T. Houser, Associate of
Applied Science Horticulture; Robyn C. Hove-Peters, Certificate
- 1 Year Medical Transcriptionist, Certificate - 1 Year Medical
Office Specialist; Josh P. Howard, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Erin M. Hull, Associate of Science
Exercise & Sport Sci Emphasis, Associate of Science Health
Promo. & Educ Emph; Daryl L. Johnson, Certificate Phlebotomy
Technician; Geneva M. Johnson, Certificate Pharmacy Technician;
Aijia Johnston, Certificate Office Technology Skills;
Henry N. Johnstone, Associate of Applied Science Automotive
Technology; Joshua M. Jones, Associate of Applied Science
Automotive Technology; Kimberly A. Julian, Associate of Science
Health & Human Sciences Emph; Bethany M. Keesee, Certificate - 1
Year Dental Assistant; Teresa E. King, Associate of Applied
Science Business & Supervisory Mngt; Wesley D. Knight,
Certificate - 1 Year Machine Tool Technology; Andrea M. Kroese,
Associate of Arts Oregon Transfer; Libbie H. Kruger, Associate
of Arts Oregon Transfer; Trevor S. Krussow, Associate of Applied
Science Web/Database Technology; Andre S. Kutsch, Associate of
General Studies General Studies; Claire M. LaBrasseur, Associate
of General Studies General Studies; Jeff Lattymer, Associate of
Applied Science Criminal Justice; Christina N. Layton, Associate
of Applied Science Nursing; Natasha Kim D. Leguina, Associate of
Science Bus Administration Emphasis; Mark B. Lehnert, Associate
of Science Equine Science Emphasis, Associate of Applied Science
Animal Technology Horse Mngt; Jennifer S. Lemmon, Associate of
Arts Oregon Transfer; David J. Leslie, Certificate Manufacturing
Technician; Brad M. Lindsey, Associate of Applied Science Heavy
Equipment/Diesel Tech, Associate of Applied Science Business &
Supervisory Mngt; Denise M. Littrell, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Julianne Littrell, Certificate - 1 Year
Medical Office Specialist; Jim A. Long, Certificate - 1 Year
Machine Tool Technology, Certificate CNC Machinist, Associate of
Applied Science Machine Tool Technology; Terry J. Long,
Associate of Applied Science Criminal Justice; Lawrence N. Long
Jr, Certificate Basic Networking, Certificate Systems
Administration; Nancy J. Luebben, Associate of Applied Science
Administrative Medical Asst.; Candace Maccarone, Associate of
Applied Science Nursing; Casey W. Mankin-Scott, Adult High
School Diploma Diploma; John A. Martinez, Associate of Applied
Science Diagnostic Imaging; Lauren M. Martinez, Certificate - 1
Year Dental Assistant; Kelley O. Marvin, Associate of Applied
Science Network & Systems Admin; Stephanie L. Mason, Associate
of General Studies General Studies; Lauren C. May, Associate of
Arts Oregon Transfer; Vanessa B. McCall, Associate of Applied
Science Administrative Professional; Grace R. McCrary, Associate
of Applied Science Administrative Assistant; Andrea N.
McFarland, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech,
Associate of Applied Science Graphic Design; Jessica R.
McFarland, Associate of Science Social Science Emphasis; Jeffrey
A. McKay, Associate of Applied Science Nursing; Tammy L.
McSpaden, Associate of Applied Science Administrative Assistant,
Associate of General Studies General Studies; Marlene M.
McWilliams, Associate of Applied Science Medical Assistant;
Larry D. Menor, Associate of Applied Science Welding Technology;
Sara M. Merrill, Associate of Arts Oregon Transfer; Rinee S.
Merritt, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech,
Associate of Applied Science Graphic Design; David E. Meyer,
Certificate Manufacturing Technician; Candace L. Miller,
Certificate Pharmacy Technician; Jeff G. Miller, Certificate
Systems Administration, Associate of Applied Science Network &
Systems Admin, Certificate Basic Networking; Zachary T.
Milligan, Associate of General Studies General Studies; Nicholas
A. Mills, Associate of Arts Oregon Transfer; Aubree N. Minten,
Associate of Arts Oregon Transfer, Associate of Science
Biological Science Emphasis; John T. Moore Jr, Certificate - 1
Year Occupational SkillsTraining; Lisa D. Morford, Certificate -
1 Year Medical Office Specialist; Colin A. Morris, Associate of
Arts Oregon Transfer Scott Morris, Associate of Applied Science
Business & Supervisory Mngt; Peter W. Murphy, Associate of Science
Bus Administration Emphasis; Lenn R. Neal, Associate of Applied
Science Medical Assistant; Dale A. Nixon, Associate of Applied
Science Water/Wastewater Technology; Timothy J. Norton,
Associate of Science Social Science Emphasis; Elizabeth M. Oare,
Associate of General Studies General Studies; Kaitlyn N. Oare,
Associate of Arts Oregon Transfer; Todd G. Oare, Associate of
Science Geology Emphasis; Jeff Oberfoell, Certificate CNC
Machinist; Anthony W. Ogle, Certificate - 1 Year Juvenile
Corrections; Lee E. Ohlhauser, Associate of Applied Science
Business & Supervisory Mngt; Carissa M. Olah, Associate of Arts
Oregon Transfer; Sonia Ortiz, Associate of Applied Science
Medical Assistant; Roger L. Parmeter, Certificate Systems
Administration, Associate of Applied Science Network & Systems
Admin, Certificate Basic Networking; Jennifer S. Paulson,
Associate of Applied Science Medical Assistant; Amber L.
Pearson, Associate of Science Social Science Emphasis; Wesley I.
Peterson, Associate of Applied Science Welding Technology;
Hannah M. Phelps, Adult High School Diploma Diploma; Rachel C.
Reeves, Associate of Arts Oregon Transfer; Kyle L. Resnik,
Associate of Arts Oregon Transfer; Bernice C. Rieck, Certificate
- 1 Year Medical Office Specialist; Melinda A. Roberts,
Associate of Applied Science Nursing; Brandi L. Robinson,
Associate of Applied Science Criminal Justice; Mathew A. Rogers,
Associate of Applied Science Heavy Equip Mech/Diesel; John R.
Rosales, Associate of Arts Oregon Transfer; Mona Rose, Associate
of Applied Science Admin. Prof-Office Mgmnt; Jason A. Rush,
Associate of Applied Science Machine Tool Technology,
Certificate CNC Machinist; Dawn D. Rybolt, Associate of Applied
Science Nursing; Cynthia C. Sadler, Certificate Library
Instructional Asst.; Kenneth A. Samard, Associate of Applied
Science Industrial Mech & Maint Tech; Misty D. Samard,
Associate of Applied Science Nursing; Yuryi S. Samoylich,
Certificate Basic Supervisory Mngt, Certificate - 1 Year Civil
Engineering Technology, Associate of Applied Science Drafting
Technology; Jessie A. Sanders, Certificate CNC Machinist; Billie
J. Schamber, Associate of Arts Oregon Transfer; Thomas F.
Schick, Associate of Applied Science Automotive Technology;
Michael W. Schmidt, Associate of Applied Science Mechatronics
Tech/Indust Maint; Melissa R. Schroeder, Associate of Applied
Science Automotive Technology; Michael D. Scott, Associate of
Arts Oregon Transfer; Brett B. Sebree, Associate of Applied
Science Welding Technology; Alicia C. Self, Associate of General
Studies General Studies; Jacqueline A. Sharp, Associate of
Science Bus Administration Emphasis; Adam T. Slay, Associate of
General Studies General Studies; Katherine M. Slover, Associate
of Applied Science Admin. Prof-Office Mgmnt, Certificate - 1
Year Accounting Clerk; Rachel L. Smail, Adult High School
Diploma Diploma; Ashley E. Smallwood, Associate of General
Studies General Studies; Jenessa L. Smith, Associate of Applied
Science Medical Assistant; Kristina M. Smith, Associate of
Science Engineering Emphasis; Nicholas D. Smith, Certificate - 1
Year Welding Technology, Associate of Science Bus Administration
Emphasis; Rachel L. Smith, Certificate - 1 Year Polysomnographic
Technology; Melissa Spaulding-Ross, Associate of Applied Science
Administrative Assistant; Jennifer L. Staton, Associate of
General Studies General Studies; Jessica E. Stillman, Adult High
School Diploma Diploma; Eugene T. Stone Jr, Certificate - 1 Year
Machine Tool Technology; Diane K. Stuart, Associate of Applied
Science Business & Supervisory Mngt; Courtney L. Stutzman,
Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Christopher M.
Sullivan, Associate of Arts Oregon Transfer; Angela L. Surbaugh,
Associate of Applied Science Medical Assistant; Isaac J.
Swanson, Associate of Applied Science Welding Technology; Robert
S. Swearingen, Associate of Science Social Science Emphasis;
Kelly J. Sweet, Associate of Applied Science Water/Wastewater
Technology; Spyros D. Syrmis, Certificate Employment Skills
Training; Cindi R. Tandy, Certificate - 1 Year Medical Office
Specialist; Jeny R. Taylor, Certificate Pharmacy Technician;
Ryschel L. Taylor, Certificate Phlebotomy Technician; Reta M.
Thomas, Certificate Phlebotomy Technician; Laurie D. Thompson,
Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Alice M. Todd,
Associate of Applied Science Mechatronics Tech/Indust Maint;
William G. Todd, Associate of Applied Science Mechatronics
Tech/Indust Maint; Morgan J. Ulrich, Associate of Applied
Science Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital
Image/Prepress Tech; Chomkocma J. Vann, Associate of Applied
Science Automotive Technology; Kyla R. Vrell, Certificate
Veterinary Assistant; Karry J. Walchli, Associate of General
Studies General Studies; Tiffani J. Walding, Associate of
General Studies General Studies; Jeff L. Walker, Associate of
Applied Science Mechatronics Tech/Indust Maint; Andrea M.
Wallace, Certificate Pharmacy Technician; Anne C. Walton,
Associate of General Studies General Studies; Sean M. Walton,
Associate of Applied Science Welding Technology; Frank C.
Warren, Associate of Arts Oregon Transfer; Travis S. Watters,
Associate of Arts Oregon Transfer; Jeanie M. Weedman-Hardesty,
Associate of Applied Science Business & Supervisory Mngt; Megan
L. Westwood, Associate of Arts Oregon Transfer; Bruce J.
Wetmore, Certificate Manufacturing Technician; Winnie E. White,
Certificate Pharmacy Technician; Fredrick R. Whitman, Associate
of Science Social Science Emphasis; Savannah J. Wiberg,
Associate of Applied Science Legal Admin Assistant; Theresa A.
Williamson, Associate of Applied Science Nursing; Rosella J.
Windish, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist;
Patricia K. Wischnofske, Associate of Applied Science Medical
Assistant; Jonathan R. Woldeit, Associate of Applied Science
Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress
Tech; Matthew B. Yoder, Certificate Limited Elect Apprentice
Tech; Mindy J. Zeller, Certificate - 1 Year Polysomnographic
Technology

Aloha, OR
Preston O. Basa, Associate of Arts Oregon Transfer

Alsea, OR
Wesley G. Barnhouse, Associate of Arts Oregon Transfer; Michael
C. Chilcote, Associate of Applied Science Criminal Justice;
Martin D. Colgan, Associate of Applied Science Culinary Arts;
Chris J. Doig, Associate of Applied Science Machine Tool
Technology, Certificate - 1 Year Machine Tool Technology,
Certificate CNC Machinist; Scott D. Drill, Certificate Systems
Administration; Lindsey M. Schweich, Associate of Arts Oregon
Transfer

Astoria, OR
Samuel A. Johnson, Associate of Applied Science Mechatronics
Tech/Indust Maint

Athena, OR
Samantha R. Minor, Associate of Science Health Promo. & Educ Emph

Aumsville, OR
Rachel D. Barnhart, Associate of Arts Oregon Transfer

Baker, OR
Micah D. Huyett, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging

Bandon, OR
Travis K. Baum, Associate of Applied Science Heavy Equip
Mech/Diesel; Brian A. Haueter, Associate of Applied Science
Welding Technology

Beaver, OR
Sunny B. Pearn, Certificate - 1 Year Dental Assistant

Beaverton, OR
Joseph D. Hazell, Associate of Applied Science Criminal Justice;
John M. Riche, Associate of Arts Oregon Transfer

Bend, OR
Ryan P. Barrett, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging; Carol D. Nichols, Associate of Applied Science
Diagnostic Imaging; Kelly Sammons, Associate of Applied Science
Diagnostic Imaging; Lauranna M. Stoeckel, Associate of Applied
Science Diagnostic Imaging

Blodgett, OR
Cortnie A. Arnold, Certificate - 1 Year Dental Assistant;
Kathleen E. Hartwig, Associate of General Studies General
Studies; Melissa M. Hartwig, Associate of Arts Oregon Transfer

Brookings, OR
Ronald A. Hunt, Associate of Applied Science Const & Forest
Equip Tech

Brownsville, OR
Kristen R. Carssow, Associate of Applied Science Accounting
Technology; Meghan R. Dodd, Associate of Arts Oregon Transfer;
Shane M. Ernst, Associate of Applied Science Welding Technology;
Brennen D. Forrest, Associate of Science Bus Administration
Emphasis; Tiara M. Graham, Associate of Applied Science Nursing;
Whitney R. McCool, Certificate Working With Families, Associate
of Applied Science Child & Family Studies, Certificate Early
Literacy; John A. Nightingale, Associate of Arts Oregon
Transfer; Jay E. Warthen, Associate of Applied Science
Accounting Technology

Burns, OR
Natalie M. Higle, Associate of Arts Oregon Transfer

Cloverdale, OR
Maggie M. Allen, Associate of Applied Science Accounting
Technology

Corvallis, OR
Grace E. Adams, Certificate - 1 Year Polysomnographic
Technology; Jamison W. Anderson, Associate of Arts Oregon
Transfer; Luis F. Arevalo, Associate of Applied Science Criminal
Justice; Jonathan M. Arnold, Associate of Science Health Promo.
& Educ Emph; Stephan Arnst, Associate of Applied Science
Water/Wastewater Technology; Daniel G. Baldwin-Garcia, Associate
of Applied Science Water/Wastewater Technology; Sandra D.
Ballardo, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech,
Associate of Applied Science Graphic Design; Nichelle E. Bautz,
Associate of Arts Oregon Transfer; Rebecca M. Bennett, Associate
of Applied Science Diagnostic Imaging; Ryan E. Bettencourt,
Associate of Applied Science Heavy Equip Mech/Diesel; Jessica L.
Bonnett, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech,
Associate of Applied Science Graphic Design; Courtney J. Boone,
Adult High School Diploma Diploma; Broderick Boyd, Associate of
Science Speech Communication Emphasis; Katherine A. Bracken,
Associate of Applied Science Graphic Design; Elisa C. Brown,
Associate of Applied Science Medical Assistant; David P.
Browning, Associate of Science Bus Administration Emphasis;
Kristin J. Brownlee, Certificate - 1 Year Dental Assistant;
Danielle N. Buck, Associate of Applied Science Nursing; Kristin
D. Bullock, Associate of Arts Oregon Transfer; Valerie J.
Caldwell, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Steve
L. Calton, Associate of Applied Science Drafting Engr Graphics
Tech; Andrew A. Carter, Associate of Science Health Promo. &
Educ Emph; Michael J. Carter, Certificate Web Development,
Associate of Applied Science Web/Database Technology; Mary M.
Chambers, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Susan R. Clark,
Certificate Office Technology Skills, Associate of Applied
Science Accounting Technology; Stacy M. Cole, Associate of
Applied Science Nursing; Aaron M. Collins, Associate of Applied
Science Welding Technology; Lorrie M. Collins, Certificate
Library Instructional Asst.; Aron J. Combest, Certificate
Pharmacy Technician; Jason L. Conant, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Jay L. Connor, Associate of Applied
Science Medical Assistant; Brian E. Conolly, Associate of
Applied Science Nursing; Grant F. Converse, Associate of Arts
Oregon Transfer; Benjamin M. Coombs, Associate of Arts Oregon
Transfer; Amber Corliss, Associate of Arts Oregon Transfer;
Richard L. Costin, Associate of Applied Science Engineering
Graphics Tech; Jerre C. Cover, Associate of Applied Science
Water/Wastewater Technology; Joseph L. Crawford, Associate of
Science Bus Administration Emphasis; Lucinda Crawford,
Certificate Child Care Directors; Richard G. Creaser, Associate
of Applied Science Heavy Equipment/Diesel Tech; Mark A. Crumal,
Certificate Web Development, Associate of Applied Science
Web/Database Technology; Nadine M. Czerwinski, Associate of
Applied Science Nursing; Chantelle M. Davidson, Associate of
Science Social Science Emphasis; Cyndi L. Davidson, Associate of
Applied Science Nursing; Karen C. Day, Associate of Applied
Science Drafting Engr Graphics Tech; James R. Dearing, Associate
of Science Computer Science Emphasis; Andrew E. Dieckhoff,
Associate of Arts Oregon Transfer; Julie L. Dietrich,
Certificate - 1 Year Medical Office Specialist, Certificate - 1
Year Medical Transcriptionist, Associate of General Studies
General Studies; Curtis A. Earhart, Associate of Science
Computer Science Emphasis, Certificate Basic Networking; Douglas
S. Easton, Associate of Applied Science Nursing; Matt E. Ehlers,
Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology;
Mohamed M. Elshahawani, Associate of Science Bus Administration
Emphasis; Michelle D. Evans, Certificate - 1 Year Digital
Image/Prepress Tech, Associate of Applied Science Graphic
Design; Anthony J. Farley, Certificate - 1 Year Machine Tool
Technology, Associate of Applied Science Machine Tool
Technology, Certificate CNC Machinist; James A. Fidler,
Certificate Systems Administration, Associate of Applied Science
Network & Systems Admin, Certificate Basic Networking; Laurie A.
Fleming, Certificate Early Literacy; Donald L. Forbes, Associate
of General Studies General Studies; James L. Fortune, Associate
of Applied Science Welding Technology; Shauna E. Foster,
Associate of Science Biological Science Emphasis; Ann B.
Gaidos-Morgan, Associate of Applied Science Medical Assistant;
Haley A. Gibson, Certificate - 1 Year Office Specialist; John L.
Hadden, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Kelly
P. Hall, Certificate - 1 Year Accounting Clerk; Heidi L.
Hammond, Associate of Applied Science Accounting Technology;
Kathryn B. Hampton, Associate of Science Equine Science
Emphasis; Andrew T. Hastings, Associate of Science Social
Science Emphasis; Jesse Hazleton, Associate of Applied Science
Nursing; Terry R. Heath, Associate of Applied Science Machine
Tool Technology, Certificate CNC Machinist; Laurie M. Henry,
Associate of Applied Science Nursing; Tara N. Hess, Associate of
Applied Science Child & Family Studies; Elizabeth M. Huddleston,
Associate of Science Elementary Education Emphasis; Chere L.
Jaques, Associate of Applied Science Nursing; Kevin A. Jarvis,
Associate of Arts Oregon Transfer; Hetti G. Jayanthi,
Certificate - 1 Year Civil Engineering Technology, Associate of
Applied Science Drafting Engr Graphics Tech; Lorna J. Johns,
Certificate - 1 Year Dental Assistant; Timothy P. Johnson,
Associate of Applied Science Criminal Justice; Jeroldine Kaiser,
Associate of Science Social Science Emphasis, Associate of Arts
Oregon Transfer; Robert J. Kaser, Associate of Applied Science
Criminal Justice; Shannon L. Kelly, Associate of Science Social
Science Emphasis; Amanda K. King, Associate of Applied Science
Nursing; Krikett B. Kirk, Associate of Applied Science Nursing;
Tessa M. Kobler, Certificate - 1 Year Accounting Clerk; Rachel
S. Kollen, Certificate Pharmacy Technician; Kwabena Kondo,
Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Geddy
A. Kowanda, Associate of Science Computer Science Emphasis;
Keith R. Kroncke, Associate of Science Bus Administration
Emphasis; Nicole E. Kruskamp, Associate of Arts Oregon Transfer;
Elaine G. La Mour, Certificate - 1 Year Occupational Skills Training;
Courtney M. Lamb, Associate of Arts Oregon Transfer; Noele J.
Lee, Associate of Applied Science Nursing; Peter M. Lee,
Associate of Science Speech Communication Emphasis; Kaua L.
Lester, Associate of General Studies General Studies; Cameron A.
Luttrell, Associate of Applied Science Welding Technology; Jamie
L. Luttrell, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Naoko
Machida, Associate of Science Art Emphasis; Jason A. Martin,
Certificate Systems Administration, Certificate Basic
Networking, Associate of Applied Science Network & Systems
Admin; Larre F. Martin, Associate of Applied Science Accounting
Technology; Murphy P. Maselli, Certificate Childhood Care &
Education; Heather C. McCasland, Associate of Arts Oregon
Transfer; Elisha A. McVay, Associate of Applied Science Nursing;
Jon R. Mccoy, Associate of Arts Oregon Transfer; Michael J.
Mehringer, Associate of Arts Oregon Transfer; Kelli R. Mendiaz,
Associate of Arts Oregon Transfer; Rachel V. Metz, Associate of
Applied Science Medical Assistant; Aaron P. Mollahan, Associate
of Applied Science Criminal Justice, Associate of General
Studies General Studies; Liliane T. Moynihan, Associate of
General Studies General Studies; Robert A. Mullins, Associate of
Arts Oregon Transfer; Nathan S. Murrow, Associate of Science
Mathematics Emphasis, Associate of Science Computer Science
Emphasis; Duke T. Nguyen, Certificate CNC Machinist, Associate
of Applied Science Machine Tool Technology, Certificate - 1 Year
Machine Tool Technology; Betty R. Nickerson, Associate of
Science Bus Administration Emphasis; Roxanne Nightengale,
Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist, Certificate - 1
Year Medical Office Specialist; Lilly A. Oaks, Associate of
Applied Science Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital
Image/Prepress Tech; Sheryl A. Osborn, Associate of Applied
Science Criminal Justice; Chelsea L. Partin, Associate of
Applied Science Child & Family Studies; Daniel N. Peck,
Associate of Science Social Science Emphasis; Jade A. Pettit,
Associate of Applied Science Nursing; Dana Pham, Associate of
Arts Oregon Transfer; Dawn K. Price, Associate of Science Health
Promo. & Educ Emph; Natalie J. Price, Associate of Applied
Science Graphic Design; Sovanna S. Proch, Associate of Science
Bus Administration Emphasis; Craig T. Ramsay, Associate of
Science Art Emphasis; Marc W. Ranzoni, Associate of Applied
Science Mechatronics Tech/Indust Maint; Billy M. Rector Jr,
Associate of Applied Science Automotive Technology; Naomi C.
Richmond, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Daniel
J. Ridley, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology;
Stephen C. Riley, Certificate - 1 Year Office Specialist; Laura
G. Rogozenski, Certificate Veterinary Assistant; Kendall M.
Rowe, Associate of General Studies General Studies; Anthony P.
Rumpca, Certificate - 1 Year Machine Tool Technology, Associate
of Applied Science Machine Tool Technology, Certificate CNC
Machinist; Paula L. Samford, Associate of Applied Science Child
& Family Studies; Matthew D. Saunders, Associate of Applied
Science Medical Assistant; Jacob A. Schmid, Certificate Web
Development; Luke M. Sether, Associate of Applied Science
Welding Technology; Sharon D. Sielschott, Associate of Science
Social Science Emphasis; Sarah H. Simmons, Certificate - 1 Year
Child & Family Studies, Certificate Childhood Care & Education;
Sandra D. Smith, Associate of Science English Emphasis; Darci J.
Spangler, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology;
Junita T. Spann, Associate of Applied Science Nursing; Laurie A.
Sparks, Associate of Applied Science Nursing; Tyson C. Stanhope,
Certificate - 1 Year Horticulture; Zach M. Starker, Associate of
Applied Science Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital
Image/Prepress Tech; Cody L. Stillwagon, Associate of General
Studies General Studies, Associate of Arts Oregon Transfer;
Peggy S. Straube, Associate of Applied Science Horticulture;
Daniel E. Tarver, Certificate - 1 Year Machine Tool Technology;
Erin L. Terwilliger, Certificate - 1 Year Medical
Transcriptionist, Certificate - 1 Year Medical Office
Specialist, Associate of Applied Science Administrative Medical
Asst.; Lynda K. Treadway, Associate of General Studies General
Studies, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology;
Kristin K. Trost, Certificate - 1 Year Medical Office
Specialist; Maggie Turner, Certificate - 1 Year Dental
Assistant, Associate of General Studies General Studies; Ryndell
Vigeant, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Allison
A. Walkingshaw, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress
Tech, Associate of Applied Science Graphic Design; Ashley R.
Wall, Associate of Arts Oregon Transfer; Jeri L. Wall,
Certificate Pharmacy Technician; Emily A. Weitzel, Associate of
Applied Science Child & Family Studies; Travis Wheeler,
Associate of Science Music Emphasis; Leah R. White, Associate of
Science Social Science Emphasis; Nancy L. White, Certificate
Office Technology Skills, Certificate - 1 Year Office
Specialist; Alicia D. Wilson, Associate of General Studies
General Studies, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist;
Nathan P. Wobbe, Associate of Applied Science Instructional
Assistant; James M. Woods, Associate of Applied Science Business
& Supervisory Mngt; Erika J. Woosley, Associate of Science Home
Economics Emphasis; Michelle Young, Associate of Applied Science
Diagnostic Imaging

Crabtree, OR
Anthony W. Cochran, Associate of Applied Science Criminal
Justice; Kelli L. White, Associate of General Studies General
Studies

Creswell, OR
Darci S. Hagemeister, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging

Dallas, OR
Isaac J. Buhler, Associate of Applied Science Mechatronics
Tech/Indust Maint; Ashley Tallon, Associate of Arts Oregon
Transfer

Dayton, OR
Thomas B. Johnson, Associate of Applied Science Criminal
Justice; Joshua B. May, Associate of Applied Science Heavy Equip
Mech/Diesel

Eagle Point, OR
Justin T. Hoffman, Certificate CNC Machinist

Eugene, OR
Tawni Armstrong, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging; Tressa Caldwell, Certificate Veterinary Assistant;
Westley M. Cunningham Jr, Certificate - 1 Year Advanced
Supervisory Mngt; Randy K. Eichner, Certificate CNC Machinist,
Associate of Applied Science Machine Tool Technology,
Certificate - 1 Year Machine Tool Technology; Brenda Ivey,
Associate of Arts Oregon Transfer; Jennifer N. Jones, Associate
of Applied Science Diagnostic Imaging; Kelly P. O'Connell,
Associate of Applied Science Mechatronics Tech/Indust Maint;
Ronald D. Offet, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging; Markay R. Sheffler, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Will E. Sutherland, Associate of
Applied Science Welding Technology

Florence, OR
McKenzie R. Mumpower, Associate of Arts Oregon Transfer; Kody L.
Smith, Associate of Applied Science Mechatronics Tech/Indust
Maint; Sunshine C. Sofra, Associate of Applied Science
Diagnostic Imaging

Forest Grove, OR
Joshua W. Howell, Associate of Applied Science Criminal Justice

Foster, OR
Sarah B. Couch, Associate of Applied Science Medical Assistant;
Bradley D. Marks, Certificate - 1 Year Refrig/Heating/Vent/Air
Cond; Sidney A. Marks, Associate of Applied Science
Administrative Professional; Brandon J. Weist, Associate of Arts
Oregon Transfer

Gearhart, OR
Alyson J. Fields, Certificate - 1 Year Juvenile Corrections

Gilchrist, OR
Tiffany A. Londborg, Associate of Science Art Emphasis

Glide, OR
Jennifer E. Johnson, Associate of Arts Oregon Transfer; Luke C.
Talcott, Associate of Applied Science Welding Technology

Gold Beach, OR
Mitchell B. Chenoweth, Associate of Applied Science Heavy
Equipment/Diesel Tech; Laurie Fletcher, Associate of Arts Oregon
Transfer; Tana H. Miller, Certificate Office Technology Skills,
Associate of Applied Science Legal Admin Assistant

Grand Ronde, OR
Brandon Lee, Associate of Applied Science Const & Forest Equip
Tech

Grants Pass, OR
Amanda M. Berry, Associate of Arts Oregon Transfer; Brittany N.
Warr, Associate of General Studies General Studies, Certificate
- 1 Year Dental Assistant

Gresham, OR
Ryan A. Davis, Associate of Applied Science Automotive
Technology; Christopher W. Snyder, Associate of Science Bus
Administration Emphasis; Delinah J. Tollison, Associate of
General Studies General Studies

Halsey, OR
Patricia J. Quinonez, Certificate - 1 Year Medical Office
Specialist, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Susan
K. Snook, Certificate Basic Library Instruct Asst, Associate of
Applied Science Instructional Assistant; Jaquee C. Thompson,
Associate of Applied Science Medical Assistant

Harrisburg, OR
Ashley M. Carlson, Certificate Pharmacy Technician; Meghan M.
Carlson, Associate of Science Social Science Emphasis; Crystal
L. Falk, Associate of Arts Oregon Transfer; Timothy N. Falk,
Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Cary
J. Rieke, Associate of Applied Science Criminal Justice; Randy
K. Rieke, Associate of Applied Science Accounting Technology;
Justin D. Smucker, Associate of Science Bus Administration
Emphasis

Hermiston, OR
Karina S. Andrade, Certificate - 1 Year Office Specialist;
Bianca D. Nunez, Associate of Arts Oregon Transfer

Hillsboro, OR
Todd M. Powell, Associate of Applied Science Mechatronics
Tech/Indust Maint

Hood River, OR
Nathan D. Dethman, Associate of Applied Science Criminal
Justice; Mylisa A. Ervin, Associate of Applied Science
Diagnostic Imaging; Alexander R. Princehouse, Associate of
Applied Science Criminal Justice

Independence, OR
Adam S. Breit, Certificate Basic Networking; James A. Fields,
Associate of Science Engineering Emphasis; Jon R. Schrader,
Associate of Applied Science Welding & Fabrication Tech;
Jennifer A. Vickers, Associate of Arts Oregon Transfer; Lei Yin,
Associate of Applied Science Accounting Technology

Jefferson, OR
Corinne A. Corey, Associate of Applied Science Horticulture;
Scott A. Elliott, Associate of General Studies General Studies,
Certificate - 1 Year Advanced Supervisory Mngt; Amanda K.
Gisler, Certificate - 1 Year Agriculture; Jose N. Medina,
Certificate Basic Networking; Jacklynn C. Mouret, Certificate -
1 Year Medical Transcriptionist; Joshua C. Mutch, Associate of
Science Computer Science Emphasis; Derek N. Potter, Associate of
Applied Science Network & Systems Admin, Associate of Applied
Science Web/Database Technology; Alethea K. Skinner, Associate
of Science Journalism Emphasis; Kimberly C. Skinner, Associate
of Applied Science Medical Assistant; Cassandra L. Thompson,
Associate of Applied Science Administrative Medical Asst.;
Jeremy J. Van Loon, Associate of Applied Science Heavy
Equipment/Diesel Tech

John Day, OR
Russell D. Bentley, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging

Junction City, OR
Andrea D. Ceniga, Certificate - 1 Year Medical Office
Specialist; Matthew D. Givens, Associate of Science Engineering
Emphasis; Jonathan Lane, Associate of Applied Science Automotive
Technology; Angela R. Lanning, Certificate - 1 Year Dental
Assistant; Cole L. Newman, Associate of Applied Science Animal
Technology Horse Mngt; Joel M. Priddy, Associate of Science
Computer Science Emphasis; Barton D. Shadrick, Certificate - 1
Year W/W Plant Operations; Micheal L. Thompson, Associate of
Applied Science Mechatronics Tech/Indust Maint

Keizer, OR
Nicole M. Arreola, Associate of Applied Science Culinary Arts;
Austin M. Owings, Associate of Arts Oregon Transfer; Katelin M.
Pilcher, Certificate Veterinary Assistant; Brian E. Williams,
Associate of Science Bus Administration Emphasis

Klamath Falls, OR
Amanda L. Cannon, Associate of Arts Oregon Transfer; Jordan E.
Tyrholm, Certificate - 1 Year Instructional Assistant

Lafayette, OR
Kevin R. Smith, Associate of Applied Science Culinary Arts

Lebanon, OR
Rachelle A. Alley, Associate of General Studies General Studies;
David B. Aro, Associate of Applied Science Heavy Equip
Mech/Diesel; Bryan K. Atchison, Associate of Applied Science
Water/Wastewater Technology; Cara J. Barnes, Certificate Retail
Management; Kimberly I. Barnes, Associate of Science English
Emphasis; Terry L. Barton, Associate of Applied Science
Administrative Medical Asst., Certificate - 1 Year Medical
Office Specialist; Kyle A. Bellon, Associate of Applied Science
Machine Tool Technology; Ronda L. Bennett, Associate of Applied
Science Criminal Justice, Certificate - 1 Year Juvenile
Corrections; Jordan D. Bergstrom, Associate of Science Chemistry
Emphasis; Anthony S. Bingham, Certificate Manufacturing
Technician; Damaris A. Bishop, Associate of Applied Science
Nursing; Faith E. Bourgeois, Associate of Arts Oregon Transfer;
Todd S. Brady, Associate of Applied Science Instructional
Assistant, Certificate Basic Library Instruct Asst, Certificate
Library Instructional Asst.; Jacob D. Braught, Associate of Arts
Oregon Transfer; Martin Brubaker, Associate of Applied Science
Diagnostic Imaging; Floyd L. Brunker, Associate of Applied
Science Accounting Technology; Brenda C. Bry, Certificate - 1
Year Medical Office Specialist; Lydia A. Burnap, Certificate - 1
Year Medical Office Specialist, Certificate - 1 Year Medical
Transcriptionist; David W. Carlson, Certificate Phlebotomy
Technician; Steven J. Cartwright, Associate of Applied Science
Heavy Equip Mech/Diesel; Michael G. Casteen, Associate of
Applied Science Criminal Justice; Kristin L. Chandler, Associate
of Applied Science Welding & Fabrication Tech; Kaitlyn M.
Claborn, Associate of General Studies General Studies,
Certificate - 1 Year Office Specialist, Certificate Office
Technology Skills; Kelley E. Claborn, Associate of General
Studies General Studies; Brian J. Clarke, Certificate Basic
Supervisory Mngt, Certificate - 1 Year Advanced Supervisory
Mngt; Paul F. Darnell, Associate of Applied Science Machine Tool
Technology; Kathy D. Davidson, Associate of Applied Science
Nursing; Robert C. Davis, Associate of Arts Oregon Transfer;
Timothy C. Downin, Associate of Arts Oregon Transfer; Douglas P.
Durrett, Associate of Applied Science Machine Tool Technology;
Eric R. Fleming, Associate of Science Mathematics Emphasis; Dale
A. Fosdal, Associate of Applied Science Accounting Technology;
Jason A. Foster, Associate of Applied Science Network & Systems
Admin, Certificate Basic Networking, Certificate Systems
Administration; Chelsea R. Freeman, Associate of Arts Oregon
Transfer; Gayle D. Giddings, Associate of Applied Science
Business & Supervisory Mngt; Rachel M. Guenther, Associate of
Science General Science Emphasis; Wendi K. Hagemeister,
Associate of Applied Science Criminal Justice; Christina Haley,
Certificate Phlebotomy Technician; Mark Harden, Certificate
Limited Elect Apprentice Tech; Amanda M. Hobson, Certificate - 1
Year Medical Office Specialist; Angie I. Hobson, Certificate - 1
Year Medical Office Specialist; Jessica M. Hoehne, Associate of
Applied Science Nursing; Tracey M. Holliday, Associate of Arts
Oregon Transfer; Kimberly A. Hopkins Collins, Associate of
Applied Science Business & Supervisory Mngt; Jasper A. Hostler,
Associate of Applied Science Graphic Design; Lacey M. Jarrell,
Associate of Arts Oregon Transfer, Associate of Science
Journalism & Mass Comm Emph; Melissa J. Johnson, Certificate
Phlebotomy Technician; Wesley D. Julsrud, Associate of Applied
Science Horticulture; Kyle L. Knox, Associate of Arts Oregon
Transfer; Brett A. Kropf, Certificate - 1 Year Emergency Medical
Technician, Associate of General Studies General Studies; Hali
A. Kugler, Associate of Applied Science Medical Assistant; Noah
J. LaMonte, Associate of Applied Science Criminal Justice;
Brenda J. Leiferman, Certificate - 1 Year Dental Assistant;
Tabitha D. Lesser, Certificate Pharmacy Technician; RuLyn
Loveall, Associate of Applied Science Medical Assistant; Malisa
R. Lowrey, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Serafin A.
Mansilla-Blas, Associate of Applied Science Mechatronics
Tech/Indust Maint; Jesse J. Martin, Associate of Science Social
Science Emphasis; Kristine Massine, Certificate Pharmacy
Technician; Brandon L. Maupin, Associate of Science Engineering
Emphasis; Mario R. Mesa, Certificate CNC Machinist; Jason C.
Miller, Associate of Applied Science Water/Wastewater
Technology; Rebecca L. Moseley, Associate of Arts Oregon
Transfer; Nikki C. OBrien, Associate of Applied Science Nursing;
Siobhan A. OCealliagh, Associate of Applied Science Admin.
Prof-Office Mgmnt; Hannah L. Patton, Associate of Arts Oregon
Transfer; Paula D. Patton, Certificate Pharmacy Technician;
Barry A. Payton, Associate of Applied Science Heavy Equip
Mech/Diesel; Bradley T. Pozder, Certificate CNC Machinist,
Associate of Applied Science Machine Tool Technology,
Certificate - 1 Year Machine Tool Technology; Fred W. Pynes,
Associate of Applied Science Business & Supervisory Mngt; Mary
C. Radley, Certificate - 1 Year Civil Engineering Technology;
Alicia E. Ramos, Certificate Phlebotomy Technician; Ana M.
Ramos, Certificate - 1 Year Office Specialist; Noemi D. Ramos,
Associate of Applied Science Child & Family Studies; Sheila R.
Reade, Associate of Applied Science Nursing; Alex F. Reed,
Associate of Applied Science Drafting Engr Graphics Tech; Jody
Robinson, Certificate Early Literacy, Associate of Applied
Science Child & Family Studies; Debra T. Roth, Associate of
Applied Science Administrative Medical Asst.; Claude A.
Saunders, Certificate Pharmacy Technician; Thomas A. Sausser,
Certificate Systems Administration, Associate of Applied Science
Network & Systems Admin, Certificate Basic Networking; Amy D.
Schmadeka, Certificate Veterinary Assistant; Andrea M. Seavy,
Certificate Pharmacy Technician; Mikhail N. Semenov, Certificate
Systems Administration, Certificate Basic Networking; Kyler D.
Shanks, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Michael J. Shults, Associate of Science Bus Administration
Emphasis; Katie L. Siefker, Certificate - 1 Year Medical Office
Specialist; Kelsey M. Sly, Certificate - 1 Year Medical Office
Specialist; Elizabeth M. Smith, Associate of Applied Science
Administrative Medical Asst.; Richard T. Spaziani, Associate of
Applied Science Mechatronics Tech/Indust Maint; Britny A.
Stewart, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Kira L. Sudduth,
Certificate - 1 Year Accounting Clerk; Patricia F. Taylor,
Associate of Applied Science Nursing; Terry A. Tiessen,
Associate of Applied Science Drafting Engr Graphics Tech; Jordan
T. Tunstill, Associate of Arts Oregon Transfer; Morgan L. Van
Atta, Associate of Science Elementary Education Emphasis;
Heather A. Vidal, Certificate Veterinary Assistant; XuanXuan Z.
Villeneuve, Associate of Applied Science Accounting Technology;
Jennifer N. Walker, Associate of Applied Science Child & Family
Studies; Travis L. Walker, Associate of Arts Oregon Transfer;
Brian C. Warner, Associate of Science Engineering Emphasis;
Marjorie M. Watkins, Associate of Arts Oregon Transfer; Kristen
N. Westfall, Certificate Pharmacy Technician; Jonathan A.
Whitehead, Associate of Arts Oregon Transfer; Heidi O. Womack,
Associate of Applied Science Nursing; Jackie M. Wright,
Associate of Applied Science Nursing

Lyons, OR
Candice I. Haffer, Associate of Applied Science Business &
Supervisory Mngt, Certificate Retail Management

Malin, OR
Ricardo Valadez, Associate of Applied Science Automotive
Technology

McMinnville, OR
Isaac L. Wooten, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging

Mill City, OR
Morgan B. Dahl, Associate of Applied Science Animal Technology
Horse Mngt

Monmouth, OR
Gerald W. Fuls, Certificate - 1 Year Machine Tool Technology,
Associate of Applied Science Machine Tool Technology,
Certificate CNC Machinist; John W. Lekkerkerker, Certificate - 2
Year Heavy Equip Mech/Diesel; Nikki T. Nguyen-Dang, Associate of
Applied Science Administrative Medical Asst.

Monroe, OR
Robert M. Baker, Associate of Applied Science Water/Wastewater
Technology; Roger L. Coy, Certificate Manufacturing Technician;
Laura A. Groth, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist;
Mary A. Miles, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist;
Shirley O. Rubio, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Ryan S.
Sharboneau, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology;
Theresa J. Unquera, Associate of Applied Science Medical
Assistant; Cathleen S. Whiteis, Certificate Limited Elect
Apprentice Tech

Mount Angel, OR
Julie A. Pullen, Associate of Applied Science Medical Assistant

Mulino, OR
April O. Stacy, Associate of General Studies General Studies

Newberg, OR
Will M. Donaldson, Associate of Applied Science Graphic Design,
Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech

Newport, OR
Jason M. Barth, Associate of Applied Science Criminal Justice;
Charles J. Boddy, Associate of Applied Science Automotive
Technology; Kellyn C. Goodwin, Associate of Science Elementary
Education Emphasis; Scott W. Johnston, Certificate - 1 Year
Welding Technology; Frank W. Nettleship, Associate of Applied
Science Diagnostic Imaging

North Bend, OR
Wallis C. Culp, Associate of Arts Oregon Transfer; Kylee A.
Gumm, Associate of Arts Oregon Transfer, Associate of General
Studies General Studies; John D. Sperling, Associate of Arts
Oregon Transfer

Oakland, OR
Katie M. Goodman, Certificate Veterinary Assistant

Pendleton, OR
Michael R. Bosworth, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging; Mackenzie M. Gundlach, Associate of General Studies
General Studies, Associate of Arts Oregon Transfer

Philomath, OR
Troy D. Bagnall, Associate of General Studies General Studies;
William E. Barlow, Certificate Web Development; Christopher N.
Bartch, Certificate - 1 Year Civil Engineering Technology,
Associate of Applied Science Engineering Graphics Tech; Nick A.
Cantrell, Associate of Applied Science Machine Tool Technology,
Certificate CNC Machinist, Certificate - 1 Year Machine Tool
Technology; Michael S. Carpenter, Certificate CNC Machinist,
Associate of Applied Science Machine Tool Technology,
Certificate - 1 Year Machine Tool Technology; Kelly J.
Esbenshade, Associate of Arts Oregon Transfer; Adrian J.
Ferbrache, Associate of General Studies General Studies; Melissa
A. Flood, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Kiah W.
Frenock, Certificate - 1 Year Office Specialist, Associate of
General Studies General Studies; Kelsey A. Hanrahan, Associate
of Science Biological Science Emphasis; Bradley K. Hendrix,
Associate of Arts Oregon Transfer; Kevin P. Hoffmann,
Certificate Basic Networking, Associate of Applied Science
Network & Systems Admin, Certificate Systems Administration;
Rhianna Johnson, Certificate Veterinary Assistant; Caitlin M.
Kaminga, Certificate Phlebotomy Technician; Stephanie R.
Kraus-Scheerer, Associate of Applied Science Graphic Design;
Cody L. Labahn, Associate of Applied Science Automotive
Technology; David A. Lee, Associate of Applied Science
Mechatronics Tech/Indust Maint; Oraphin k. Magee, Associate of
Applied Science Nursing; Kassandra S. Pedder, Associate of
Science Agr Business Mngt Emphasis; Sara J. Sanchez, Associate
of Applied Science Accounting Technology, Certificate - 1 Year
Accounting Clerk; Joy D. Sandstrom, Associate of Applied Science
Nursing; David R. Seale, Associate of Applied Science Network &
Systems Admin, Certificate Basic Networking, Certificate Systems
Administration; Symone K. Stinson, Associate of Arts Oregon
Transfer; Bruce F. VanOrmer, Associate of General Studies
General Studies; Steven D. Walker, Certificate Manufacturing
Technician; Rickey L. Webb, Associate of Applied Science Machine
Tool Technology, Certificate CNC Machinist; Michael R. Wilson,
Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology

Pleasant Hill, OR
Sean A. Ortiz, Associate of Applied Science Const & Forest Equip
Tech

Portland, OR
Antoine Jose I. Allen, Associate of Arts Oregon Transfer; Jace
Hattig, Associate of Applied Science Graphic Design, Certificate
- 1 Year Digital Image/Prepress Tech

Powell Butte, OR
Ryan S. Kingsbury, Associate of Applied Science Animal
Technology Horse Mngt

Redmond, OR
Kenneth R. Horton, Associate of Applied Science Criminal
Justice; Catlyn A. Petersen, Associate of Applied Science
Diagnostic Imaging; Travis R. Pratt, Associate of Arts Oregon
Transfer

Reedsport, OR
Barbara K. Porter, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging

Roseburg, OR
Aaron K. Wells, Associate of General Studies General Studies

Salem, OR
Travis A. Banning, Associate of Applied Science Welding
Technology; James C. Barnes, Associate of Applied Science Heavy
Equip Mech/Diesel; Jamie L. Becker, Certificate - 1 Year
Polysomnographic Technology; John W. Bones, Certificate Limited
Elect Apprentice Tech; Sean C. Dawson, Associate of Applied
Science Diagnostic Imaging; Tasja Dubenko, Certificate
Veterinary Assistant; Adam P. Fults, Associate of Applied
Science Criminal Justice; Abinash K. Gahlla, Certificate - 1
Year Medical Office Specialist; Stephen K. Hamstreet, Associate
of Applied Science Culinary Arts; James A. Harsh, Certificate -
1 Year Medical Transcriptionist; John P. Hooper, Certificate - 1
Year Polysomnographic Technology; Ivan P. Kotenko, Certificate
Limited Elect Apprentice Tech; Shane A. Marx, Associate of
Science Exercise & Sport Sci Emphasis; Alison K. Pickerel,
Associate of Applied Science Culinary Arts; Gillian A. Quaal,
Certificate Veterinary Assistant; Ryan M. Willis, Associate of
Applied Science Heavy Equipment/Diesel Tech

Scio, OR
Alexis M. Andrews, Certificate Phlebotomy Technician; Elizabeth
A. Boni, Associate of Applied Science Animal Technology Horse
Mngt; Nina E. Brenner, Associate of Applied Science Agriculture;
Jeannette L. Goar, Associate of General Studies General Studies;
Kelsey L. Gregory, Associate of Arts Oregon Transfer; Sheila L.
Hill, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Kathleen
M. Loe, Associate of Arts Oregon Transfer; Rebecca D. Reese,
Associate of Science Bus Administration Emphasis; Robert M.
Replogle, Associate of Applied Science Heavy Equipment/Diesel
Tech; Anna M. Sekavec, Associate of Applied Science Nursing;
Katie L. Stackhouse, Associate of Arts Oregon Transfer; Rachel
E. Stackhouse, Associate of Arts Oregon Transfer; Jaime N.
Stotler, Certificate Phlebotomy Technician

Seal Rock, OR
Leslie L. Rodrigues, Associate of Arts Oregon Transfer

Seaside, OR
Serena R. Jaklich, Associate of Applied Science Diagnostic
Imaging

Shedd, OR
William T. Leemaster, Associate of Applied Science Drafting Engr
Graphics Tech, Certificate - 1 Year Civil Engineering
Technology; Emily G. Rist, Associate of Arts Oregon Transfer;
Karen E. Smith, Certificate Library Instructional Asst.;
Michelle R. Waller, Associate of General Studies General Studies

Sisters, OR
Nicholas B. Woods, Associate of Arts Oregon Transfer

Springfield, OR
Judy I. Corgatelli, Certificate Pharmacy Technician; Whitney J.
Hughes, Associate of Arts Oregon Transfer; Vince D. Quesada,
Associate of Applied Science Diagnostic Imaging; Reyme M.
Williams, Certificate Veterinary Assistant

Stayton, OR
Brianna R. Hubbard, Certificate - 1 Year Dental Assistant

Sublimity, OR
Juliet A. Aguayo, Associate of Applied Science Administrative
Medical Asst.; Erik E. Fisher, Associate of Applied Science
Heavy Equip Mech/Diesel

Sweet Home, OR
Courtney A. Blanger, Certificate Pharmacy Technician; Rebecca A.
Blasquez, Certificate Pharmacy Technician; Ashley D. Brown,
Certificate Phlebotomy Technician; Deanna J. Chapin, Associate
of General Studies General Studies; Tasha L. Coleman,
Certificate Phlebotomy Technician; Brianne K. Costa, Associate
of Applied Science Nursing; Jerry L. Dalton, Associate of
Applied Science Drafting Engr Graphics Tech; Jennifer L.
Daniels, Certificate Retail Management; Troy O. Duke,
Certificate - 1 Year Machine Tool Technology, Certificate CNC
Machinist; Joseph A. Ellis, Associate of Arts Oregon Transfer;
Mark D. Frederick, Associate of Applied Science Horticulture,
Certificate - 1 Year Agriculture; Staci M. Grove, Associate of
General Studies General Studies; Austin I. Hill, Adult High
School Diploma Diploma, Associate of Arts Oregon Transfer;
Dustin J. Horn, Associate of Applied Science Business &
Supervisory Mngt; Timothy L. Kennedy, Adult High School Diploma
Diploma; Kristi M. Larson, Associate of Applied Science
Mechatronics Tech/Indust Maint; Matthew T. Lewelling, Associate
of Applied Science Welding Technology; Jason C. Lunde, Associate
of Arts Oregon Transfer; Lena E. Meyers, Associate of Science
Biological Science Emphasis; Kalli M. Nash, Associate of Applied
Science Engineering Graphics Tech, Certificate - 1 Year Civil
Engineering Technology; Jerad A. Olsen, Associate of Applied
Science Heavy Equip Mech/Diesel; Kaci L. Pettit, Certificate - 1
Year Dental Assistant; Greg A. Pitts, Associate of General
Studies General Studies; Brooke M. Rice, Certificate Pharmacy
Technician; Melissa D. Sellers, Certificate - 1 Year
Polysomnographic Technology; Raymond L. Smothers, Certificate
Phlebotomy Technician; Garrett C. Stewart, Associate of Applied
Science Heavy Equip Mech/Diesel; Page A. Thomas, Associate of
Science Social Science Emphasis; Jennifer A. Thompson, Associate
of Applied Science Nursing; Kayla M. Thompson, Certificate - 1
Year Dental Assistant; Peggy C. Todd, Associate of Applied
Science Accounting Technology; Jowayne L. Villines, Associate of
Applied Science Medical Assistant

Tangent, OR
Deandria H. Conrad, Certificate Phlebotomy Technician; Jerusha
C. DeVyldere, Associate of Science Elementary Education
Emphasis; Toni J. Dow, Associate of General Studies General
Studies; Dennis A. Ellington, Certificate - 1 Year Emergency
Medical Technician; Jillene L. Herron, Certificate Veterinary
Assistant; Michael P. Rowton, Associate of Applied Science
Mechatronics Tech/Indust Maint

Tidewater, OR
Shannon R. Blakely, Associate of Science Elementary Education
Emphasis

Tillamook, OR
Ashlee M. Tannler, Associate of Science Bus Administration
Emphasis

Toledo, OR
Robert A. Frenock, Associate of Applied Science Horticulture;
Donald R. Wagner, Associate of Applied Science Welding
Technology; Kyle R. Wolf, Associate of Applied Science
Horticulture

Tualatin, OR
Joanna G. Dixon, Associate of Applied Science Animal Technology
Horse Mngt

Turner, OR
Katie E. Baker, Associate of Arts Oregon Transfer; Guy E. Coram,
Certificate CNC Machinist; Jordan M. Largent, Associate of
Applied Science Criminal Justice; Ryan E. Schirmer, Associate of
Arts Oregon Transfer

Vida, OR
Cody Adams, Associate of General Studies General Studies

Wallowa, OR
Victoria A. Silveira, Associate of Science Exercise & Sport Sci
Emphasis

Waterloo, OR
Tiyeh L. Grudzinski, Certificate Pharmacy Technician

Willamina, OR
Virginia R. Kaiser, Certificate - 1 Year Polysomnographic
Technology

Winchester, OR
Jason D. Brown, Associate of Applied Science Horticulture

Woodburn, OR
Nicolette L. Hess, Associate of Science General Science
Emphasis; Josie Nguyen, Certificate Veterinary Assistant

Yachats, OR
Andrew Weron, Associate of Arts Oregon Transfer

Pawtucket, RI
Jay J. Ferreira, Certificate Veterinary Assistant

Battle Ground, WA
Roman C. Rodgers, Associate of General Studies General Studies

Federal Way, WA
Barbara J. Martinez, Associate of Applied Science Administrative
Medical Asst.

Kennewick, WA
Courtney L. Martin, Associate of Arts Oregon Transfer, Associate
of General Studies General Studies

La Center, WA
Kelsey B. Dunkle, Associate of Applied Science Animal Technology
Horse Mngt

Lynden, WA
Trent Van Dyken, Associate of Arts Oregon Transfer

Olympia, WA
Brandon M. Clarno, Certificate CNC Machinist, Associate of
Applied Science Machine Tool Technology

Pasco, WA
Christopher A. McLean, Associate of Applied Science Criminal
Justice

Vancouver, WA
Rachel G. Unger, Associate of Applied Science Animal Technology
Horse Mngt

Beijing, China
Le Wang, Associate of General Studies General Studies

Ishikawa, Japan
Yamato Asahi, Associate of Arts Oregon Transfer

Santa Cruz, California
Elena Moron Daza, Associate of General Studies General Studies

Shinagawaku, Japan
Rie Ishihara, Associate of Arts Oregon Transfer

GED GRADUATES: *denotes honors student
Graduates who received their GED's after May 13, 2011 and/or requested confidentiality are not listed.

Jane Alexander
Nakia Alfter-Maxey
Kelsey Bales
Murdock Bangs
Darla Barnett
Rebekkah Bateman
Julian Bedolla
Austin Berger
Joshua Berger
Spencer Borthwick
Alder Bossier-Rand
Aaron Bostwick
Joey Brier
Rhonda Brittain
Crystal Brown
Jason Bryant
Dylan Bynum*
Stephanie Carpenter
Cory Caudle
Nastassja Cheever
Raphael Cheney
Brittany Chisholm
Javier Cisneros
Devin Clifton
Cara Coe
Rakka Cole
Heather Colwell
Christopher Connelly
Robert Cordero, III
Nicholas Coronel Santiago
Jared Crawford
Cody Cummings
Michael Davis
Tawney Davis
Joey De La Rosa
Justin DenHerder
Delaney DeWall
Elizabeth Dubois
Aaron Eades
Jacob Ede
Jessicca Eikelenboom
Gregory Eldredge
Camille Ferguson
Austin Fisher
Jennifer Fisher
Jaclynn Fox
Randin Frost
Coury Gagne
Oscar Garcia Flores
Kenneth Geck
Jordan George
Justin George
Alexander Gero
Angela Gilford
Anthony Ginder
Timothy Goodwin
Christopher Green
Larry Greene
Nicole Gupta*
KaiLani Hanks
Justin Hansen
Matthew Hartley
Renee Headington
Jessica Helms
Matthew Henry
Micaela Herrera
Gregory Higgens
Skyia Holmes-Dunn
Kolbe Huddy
Daniella Jaimes
Aria Jeremiah
Jared Johnson
Steffanie Johnson
Taylor Jorgensen
Neil Juarez
Kristina Kasinger
Pangea Kelley
Kimberly Kelly
Brandon Kingsberry
Steven Kingsberry
Terry Krabill
Jasmine Lagois
Shayla Lamb
Colleen Laverty
Nicholas Lawrence
Tammy Lindgren
Mihikala Londo
Victoria Ludwig
Don Lyons
Anthony Marker
Anna Martel
Ashley McQueen
Tyler Meyer
Elizabeth Miller-Foley
Michael Moss
Jacklynn Mouret
Elizebeth Myers
Rachel Naylor
Jacob Newberg
Charles Newell
Nicholas Newell
Austin Oden
Tabitha Oeder
Travis Page
Cody Paulson
Paul Peterson
Tyna Philby
Aaron Phillips
Sharon Pruitt
Kenneth Quetschke
Jonathan Rigor
Alyssa Rimer
Blake Rinkin
Jacob Royer
Brandy Santana
Brianna Santana
Tammi Scott
Terry Scott
Tommi Scott
Kamal Shamayleh
Jordan Shank
Kayla Simonson
Ryan Simpson
Nicole Sisson
Jordan Sterling
Bethany Stoko
Taylor Sumpter
Max Sutton
Christine Tacy
Katrina Tenbusch
Ted Thompson
Mark Tuttle
Jared Vaillancourt
Jessica VanBeek
Camil Varner
Angie Velasquez
Devon Viera
Morgan Viles
Chelcee Villanueva
Patricia Voight
Johnathan Walker
Nathan Webb
Kayla Wehrli
Ashley Werder
Jakob Whalen
Alan Wieneke
Rachel Williams
Tyler Willoughby
Courtney Wilson
Emily Wiltrout
Aaron Wolfenbarger
Forrest Woodward Gutierrez
Alexandra Workman
Ronald Wright
Eric Yarber
Beau Yonker*