Tuesday, June 29, 2010

LBCC Re-Choired Element First Runner-up for American Prize

The Re-Choired Element Chamber Choir at Linn-Benton Community College was named first runner-up in The American Prize held in June.

The LBCC ensemble competed in the college and university division with numerous other choirs from across the country, and was the only community college ensemble to advance to both the semi-final and final rounds. (see recent performance below)

“This is truly an honor for the ensemble and the college,” said LBCC music faculty and choir director James Reddan. “This award recognizes the choir as being amongst the finest college/university choirs in the country."

American Prize awards are given to the best recorded performances of music by individuals and ensembles in the United States at the professional, community/amateur, college/university, church and school levels.

Thursday, June 3, 2010

LBCC 42nd Annual Commencement Ceremony

The 42nd annual Linn-Benton Community College Commencement Ceremony will be held at 7 p.m. on Thursday, June 10 at the Linn County Fair and Expo Center in the Willamette Event Center.

Graduates should plan to arrive no later than 5:45 p.m. at the Santiam Building at the Expo Center. Doors open for seating at 6 p.m. No tickets are needed to attend the ceremony.

LBCC will award 789 degrees and certificates to 685 candidates this year. More than 250 students completed LBCC’s General Educational Development preparation program and will receive their certificates at commencement.

A traditional bagpipe processional will be lead by the Portland Metro Pipe Band, with posting of the colors by the American Legion Post 184 of Brownsville. LBCC President Dr. Greg Hamann will give the welcome and present several awards including Phi Theta Kappa award and Distinguished Alumni awards. Nic Bowman, president of the LBCC Associated Student Government, will give the student address.

Degrees and certificates will be presented by President Hamann; Dick Running, LBCC Board of Education chair; Carol Schaafsma, executive vice president for Academic Affairs; Jim Huckestein, vice president of Finance and Operations; Bruce Clemetson, vice president of Student Services and Government Affairs; Kristen Jones, dean of Academic Development, Communication and Mathematics; and Rod Carter, faculty president.

A reception will be held for graduates, family and friends immediately following commencement outside the Willamette Event Center. For disability accommodations, contact the LBCC Office of Disability Services at 541-917-4789. Overflow parking will be available at Timber Linn Park with shuttle service provided. No strollers, space is limited.

2010 Graduates of Linn-Benton Community College: (GED not included, see attached list)

Arcata, CA
Drew T. Pimentel, Associate of Applied Science Automotive Technology

Crescent City, CA
Brianna L. Randow, Associate of Science Equine Science Emphasis

Huntington Beach, CA
Carley C. Bonchonsky, Associate of Arts Oregon Transfer

Moorpark, CA
Katrina Dalrymple, Associate of Applied Science Animal Technology Horse Mngt

Travis AFB, CA
Justin M. Lafon, Associate of Science Engineering Emphasis

Meridian, ID
Chad D. Cvitanich, Adult High School Diploma Diploma

Hickory, NC
Ashley R. McCurry, Associate of Arts Oregon Transfer

Adair Village, OR
Maurissa Ann L. Keller, Associate of Science Bus Administration Emphasis, Certificate - 1 Year Accounting Clerk

Albany, OR
Jessica L. Abrams, Associate of Applied Science Nursing; Charity R. Acacio, Associate of General Studies General Studies; Brandy L. Adams, Associate of Applied Science Child & Family Studies; Gregory A. Adams, Associate of Applied Science Automotive Technology; Brittany N. Alexander, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Geneva M. Alvord, Associate of General Studies General Studies; Jennifer L. Andrews, Certificate Early Literacy; Angela L. Baker, Certificate Early Literacy; Danielle R. Baldwin, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Archell M. Banta, Adult High School Diploma Diploma; Katherine E. Bateman, Associate of Science Social Science Emphasis, Associate of Arts Oregon Transfer; Joseph D. Beyerlein, Certificate - 1 Year Heating; Jamie L. Bidwell, Associate of Applied Science Medical Assistant; Gina V. Biles, Associate of Applied Science Nursing; Carolyn L. Birkeland, Certificate Early Literacy; William C. Birkeland, Associate of Science Business Administration Emphasis; Brittany L. Blankenship, Associate of Science Business Administration Emphasis; Don C. Blischke, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Carri E. Boddy, Associate of Arts Oregon Transfer; Sarah E. Bourne, Certificate Childhood Care & Education, Certificate Early Literacy, Associate of Applied Science Child & Family Studies, Certificate - 1 Year Child & Family Studies; Shelly A. Boweter, Associate of General Studies General Studies; Angela R. Brashear, Associate of Applied Science Nursing; Aaron D. Brazil, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 1 Year Refrig/Heating/Vent/Air Cond; Lori R. Bridges, Associate of Applied Science Medical Assistant; Barbara A. Broussard, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Gail D. Brunker, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Kathryn D. Budlong, Adult High School Diploma Diploma; Lindsay M. Buechting, Associate of Arts Oregon Transfer; Tajon B. Burton, Associate of Applied Science Heavy Equipment/Diesel Tech; Jessica C. Calhoun, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Tyler M. Cameron, Associate of Arts Oregon Transfer; Alexi M. Campbell, Associate of Applied Science Accounting Technology; Cynthia A. Chadwick, Associate of Applied Science C U S/Web/Database Technology, Associate of Applied Science Network & Systems Admin; Karl G. Chapin, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Courtney M. Cheever, Associate of Arts Oregon Transfer; Brandie L. Chetwood, Associate of Applied Science Admin. Prof-Office Mgmnt; Stacy A. Cleveland, Associate of Applied Science Accounting Technology; Michele L. Coffey, Certificate Web Design, Certificate Systems Administration; Jacquelin D. Conlee, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging; Sara L. Conner, Associate of Arts Oregon Transfer; Julie A. Corbett, Associate of Applied Science Medical Assistant; Sylvia J. Cox, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Brooke A. Cross, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Jessica L. Crowley, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Sunshine E. Crum, Certificate Phlebotomy Technician; Patrick B. Cuomo, Certificate Veterinary Assistant; Amanda L. DaRosa, Associate of Applied Science Culinary Arts; Cindy J. Darden, Certificate Veterinary Assistant; Heather D. DeBolt, Certificate Basic Library Instruct Asst, Certificate Library Instructional Asst., Associate of Applied Science Instructional Assistant; Rhonda G. DeGross-Evanow, Associate of General Studies General Studies; Dina M. Dean, Associate of Arts Oregon Transfer; Kathryn M. Deeds, Associate of Arts Oregon Transfer; Mary A. Dibble, Associate of Science Speech Communication Emphasis; Candice A. Dixson, Associate of Arts Oregon Transfer; Janet L. Dodd, Associate of Applied Science Nursing; Karissa A. Dupuy, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 2 Year Radiologic Technology; Elizabeth M. Dyner, Associate of General Studies General Studies; David D. Eagan, Associate of Applied Science Welding Technology; Dustin W. Edmiston, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Chari A. Engberg, Certificate Pharmacy Technician; Penelope C. Farmer, Associate of General Studies General Studies; Brianne D. Feigum, Associate of Arts Oregon Transfer; Martin J. Fiegenbaum, Associate of General Studies General Studies; Chelsea L. Fierro, Associate of Applied Science Nursing; Erik R. Flanagan, Associate of Applied Science Welding Technology; Micah D. Fosdal, Certificate CNC Machinist, Certificate - 1 Year Refrig/Heating/Vent/Air Cond; Kimberly A. Fosdick, Associate of Applied Science Nursing; Jennifer L. Foster, Associate of General Studies General Studies; Alysa N. Fowler, Associate of Science Elementary Education Emphasis; Dennis R. Franklin, Associate of Applied Science Welding Technology; Stevie J. Froemke, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Caleb J. Gerig, Associate of Applied Science Heavy Equipment/Diesel Tech; Shae L. Gholson, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Cassie L. Gibeaut, Associate of General Studies General Studies; Tamara S. Glover, Certificate - 1 Year Child & Family Studies, Certificate Childhood Care & Education, Certificate Early Literacy, Associate of Applied Science Child & Family Studies; Krista J. Goeke, Associate of Arts Oregon Transfer; Charles L. Golliher, Associate of Applied Science Welding Technology; Carrie M. Graham, Associate of Arts Oregon Transfer; Brian T. Gray, Associate of Science Speech Communication Emphasis; Ryan E. Green, Associate of Applied Science Mechatronics Tech/Indust Maint; Kenton R. Grill, Certificate - 1 Year Accounting Clerk; Joani M. Grossman, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Orlanda P. Hadder, Certificate Early Literacy; Sarah C. Haile, Associate of Applied Science Nursing; Tiffany R. Hamel, Adult High School Diploma Diploma; Trent M. Hampton, Associate of Applied Science Machine Tool Technology; Sarah B. Hanke, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Chelsea M. Harrington, Associate of Applied Science Nursing; Christie M. Harris, Associate of Applied Science Admin. Prof-Office Mgmnt; Harriet E. Hedgcoth, Certificate Early Literacy; Phillip K. Hernandez, Associate of Applied Science Welding Technology; Dawn M. Hinds, Certificate Phlebotomy Technician; Michelle S. Hochstetler, Associate of Science Elementary Education Emphasis; Katie R. Hogle, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Kristin S. Holley, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Fraser K. Holmes, Associate of Applied Science Business & Supervisory Mngt; Kristina N. Howard, Associate of General Studies General Studies; Ashley R. Howell, Associate of General Studies General Studies; Jennie L. Hunter, Associate of Applied Science Nursing; Travis L. Hutley, Associate of Applied Science Computer User Support; Shatara E. Jackson, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Philip J. Jarrad, Certificate - 1 Year Refrig/Heating/Vent/Air Cond; Clinton T. Johnson, Associate of Applied Science Legal Admin Assistant; Daniel W. Johnson, Certificate - 1 Year Accounting Clerk; Megan M. Johnson, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Robin G. Kearney, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Daniel S. Kempton, Associate of Applied Science Network & Systems Admin, Associate of Applied Science C U S/Web/Database Technology; Christine H. Kenyon, Certificate Pharmacy Technician; Cara M. Kinser, Associate of Applied Science Medical Assistant; Brooke M. Knudtson, Associate of Arts Oregon Transfer; Karla J. Knudtson, Certificate Early Literacy; Megan M. Kuntz, Associate of Arts Oregon Transfer; Trisha L. Lafferty, Certificate Veterinary Assistant; Tyler L. Lafferty, Associate of Science Computer Science Emphasis; Christopher T. Lambert, Associate of Applied Science Business & Supervisory Mngt; Tyler A. Larrabee, Associate of Applied Science Automotive Technology; Michael L. Lasneski, Associate of General Studies General Studies; Chad R. Layne, Associate of Science Engineering Emphasis; Cheryl J. Layne, Associate of Applied Science Nursing; Lelonni L. Leeper, Associate of Applied Science Administrative Medical Asst.; Tiffany Arianne D. Leguina, Associate of Science General Science Emphasis; Mark B. Lehnert, Associate of Applied Science Animal Technology Horse Mngt; Sarah D. Leinbach, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Erin A. Licht, Associate of Arts Oregon Transfer; Gretchen A. Lindsey, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Brianna L. Longhorn, Certificate Veterinary Assistant; Stephanie M. Looney, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Jessica N. Lopez, Associate of Applied Science Drafting Engr Graphics Tech; Ratthana Ly, Certificate Pharmacy Technician; John D. Lyon, Associate of Applied Science Electrician Apprentice Tech; Addie E. Maguire, Associate of Arts Oregon Transfer; Krista L. Marchese, Associate of Applied Science Accounting Technology; Lisa L. Marmon, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Heather B. Mathis, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Hollie Matz, Certificate - 1 Year Juvenile Corrections; Roberta L. McCloskey, Certificate Veterinary Assistant; Jose Luis P. Mendoza, Certificate - 2 Year Automotive Technology; Megan A. Merrill, Associate of Applied Science Nursing; Brittany D. Milani, Associate of Science Social Science Emphasis; Nicole A. Miles, Associate of Arts Oregon Transfer; Elizabeth Marie T. Miller, Associate of Science Social Science Emphasis; Mary M. Miller, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Jennifer M. Mitzel, Certificate Phlebotomy Technician; Cameren D. Moran, Associate of Applied Science Welding Technology; Aurore A. Morley, Associate of Science Foreign Language Emphasis; Rachel N. Morrical, Certificate Phlebotomy Technician; Elizabeth L. Morris, Associate of Applied Science Medical Assistant; Karen D. Morrison, Certificate Early Literacy, Certificate Working With Families; Jamie M. Muller, Associate of Arts Oregon Transfer; Michelle J. Myers, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Wenche H. Nilsen, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Colton M. Nimz, Associate of Applied Science Mechatronics Tech/Indust Maint; Karen S. Nunery, Associate of Applied Science Medical Assistant; Anthony W. Ogle, Associate of Applied Science Criminal Justice; Karen M. Oliver, Associate of General Studies General Studies; Cody W. Paauwe, Certificate Phlebotomy Technician; Cameron W. Passmore, Associate of Arts Oregon Transfer; Becky R. Perkins, Certificate Early Literacy; Michael R. Perkins, Associate of Applied Science Mechatronics Tech/Indust Maint; Theodore H. Perry, Associate of Science Biological Science Emphasis; Eric A. Peterson, Certificate - 2 Year Welding Technology; Michael D. Peterson, Associate of Applied Science Machine Tool Technology; Carey L. Petty, Associate of General Studies General Studies, Associate of Applied Science Legal Admin Assistant; Hailey A. Phelan, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Alison Pick, Associate of Applied Science Animal Technology Horse Mngt; Jeromy S. Pilon, Associate of Arts Oregon Transfer; Micheal L. Polequin, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Heather L. Porter, Associate of Arts Oregon Transfer; Jason O. Post, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Jennifer L. Powell, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Alexandra N. Price, Associate of Arts Oregon Transfer; Margi D. Pringle, Associate of Arts Oregon Transfer; Elizabeth A. Provence, Associate of General Studies General Studies; Alexander M. Read, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech, Associate of Applied Science Graphic Design; Katie E. Rebillet-Cruse, Associate of Applied Science Admin. Prof-Office Mgmnt; Jessica K. Redick, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Karissa J. Reich, Associate of Applied Science Horticulture; Kathleen G. Reimer, Associate of General Studies General Studies; Carole A. Richard, Certificate Early Literacy; Dustin E. Rieseberg, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Dylan B. Robinson, Associate of Applied Science Machine Tool Technology; William W. Rogers, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Ryan A. Sackett, Associate of Applied Science Machine Tool Technology; Cynthia C. Sadler, Associate of Applied Science Instructional Assistant, Certificate Basic Library Instruct Asst; Jackie L. Saleski, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging; Tina O. Salsedo, Associate of Applied Science Medical Assistant, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Donna F. Schackmann, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist, Associate of Applied Science Administrative Medical Asst., Certificate Office Technology Skills;Sarah J. Schaefer, Certificate Early Literacy; Billie J. Schamber, Certificate Pharmacy Technician; Sheena M. Schrock, Associate of Science Computer Science Emphasis; Greg A. Schroeder, Adult High School Diploma Diploma; Joshua K. Sherfy, Certificate - 1 Year Welding Technology; James L. Slover, Associate of Applied Science Machine Tool Technology; Rachel L. Smail, Adult High School Diploma Diploma; Amanda K. Smith, Associate of Applied Science Child & Family Studies; Debra D. Snyder, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Diane J. Soza, Certificate Pharmacy Technician; Stephanie Speers, Associate of Applied Science Criminal Justice; Scott A. Stimpson, Associate of Arts Oregon Transfer; Kyah S. Stratton, Certificate Veterinary Assistant; Dwain A. Strickland, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Zoe E. Strobel, Associate of Applied Science Nursing; Ryan P. Sullivan, Associate of Arts Oregon Transfer, Associate of General Studies General Studies; Lacie L. Surendra, Associate of Applied Science Nursing; Shannon M. Sutherlin, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Matthew D. Tanberg, Associate of General Studies General Studies; Siri C. Taylor, Associate of Applied Science Accounting Technology; Nathan D. Toney, Associate of Applied Science Engineering Graphics Tech; Travis J. Torgerson, Associate of Applied Science Criminal Justice; Tyesha D. Umland, Associate of Science Health Promo. & Educ Emph; Louann C. VanBeek, Associate of Science Computer Science Emphasis; Nicholas R. Vinson, Associate of Applied Science Criminal Justice; Misty R. Wagner, Associate of Applied Science Medical Assistant; Julie A. Walton, Associate of Arts Oregon Transfer; Robert N. Ward, Associate of General Studies General Studies; John K. Weaver, Certificate - 1 Year Welding Technology; Misty K. Weddle, Associate of Applied Science Nursing; Maija-Lisa R. Weinberg, Certificate Pharmacy Technician; Lacy J. Whisenhunt, Associate of Applied Science Medical Assistant; Melanie A. Wiens, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Leandra V. Williams, Associate of Arts Oregon Transfer; Kathrine M. Williamson, Associate of Applied Science Business & Supervisory Mngt; Kristen D. Willis, Associate of Applied Science Medical Assistant; Nicholas A. Wilson, Associate of Arts Oregon Transfer; Patricia K. Wischnofske, Associate of Applied Science Medical Assistant; Judd A. Wolfer, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Ronald E. Wolford, Associate of Applied Science Network & Systems Admin; Jennifer J. Wood, Adult High School Diploma Diploma; Mike Woods, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Lindsay A. Wulff, Certificate Veterinary Assistant; Trisha O. Yorton, Certificate Basic Library Instruct Asst, Associate of Applied Science Instructional Assistant

Alsea, OR
Priscilla M. Hendrix, Associate of Applied Science Nursing; Andrea J. Hildebrand, Associate of Arts Oregon Transfer

Applegate, OR
Robert J. Carnes, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging, Associate of General Studies General Studies

Ashland, OR
Samantha L. Laskos, Associate of Applied Science Culinary Arts

Astoria, OR
Katie M. Ho, Associate of Applied Science Medical Assistant

Baker City, OR
Allison E. Clarke, Certificate - 1 Year Dental Assistant

Beaverton, OR
Matthew J. Danner, Associate of Arts Oregon Transfer; Kellie A. Janin, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Amber D. Schiro, Adult High School Diploma Diploma

Bend, OR
Brent S. Beckwith, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging; Morgan W. Danford, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging, Associate of General Studies General Studies; Benjamin D. Perry, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging, Associate of General Studies General Studies

Brownsville, OR
Susan A. Baldwin, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging; Jennifer A. Beaudin, Associate of Applied Science Nursing; Christine S. Harrison, Certificate Basic Library Instruct Asst, Certificate Library Instructional Asst.; Jackie M. Hoyer, Associate of Science Exercise & Sport Sci Emphasis; Marc W. Moreland, Associate of Applied Science Machine Tool Technology; Zachary S. Peterson, Associate of Arts Oregon Transfer; Megan D. Pyle, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Denita L. Stokes, Certificate Phlebotomy Technician; Cory T. Yeack, Certificate - 1 Year Collision Repair Technology; Kyle J. Yeack, Associate of Applied Science Mechatronics Tech/Indust Maint

Canby, OR
Nathan D. Bush, Associate of Applied Science Heavy Equipment/Diesel Tech

Cheshire, OR
Kevin L. Brown, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology

Cloverdale, OR
Kelly J. Van Heerden, Associate of Applied Science Animal Technology Horse Mngt

Condon, OR
Michael Neys, Associate of Applied Science Criminal Justice

Corvallis, OR
Jacob E. Alexander, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Tonya R. Anderson, Associate of Applied Science Medical Assistant; Scott K. Andry, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Matthew K. Atkinson, Certificate Pharmacy Technician; Chris A. Baillie, Associate of General Studies General Studies; Elizabeth A. Baker-Prosa, Associate of Applied Science Admin. Prof-Office Mgmnt; Elizabeth M. Baron, Associate of Applied Science Business & Supervisory Mngt; Tesla Beard, Associate of Applied Science Culinary Arts; Marina L. Bednarowski, Adult High School Diploma Diploma; Chris W. Bell, Associate of Science English Emphasis; Tara L. Bernard, Associate of Applied Science Legal Admin Assistant; Thomas L. Bishop, Associate of Science Social Science Emphasis, Certificate - 1 Year Horticulture; Kyler R. Blake, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology;Jessica A. Boyd, Associate of Applied Science Nursing; Katherine A. Bracken, Associate of Applied Science Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech; Thomas E. Brady, Associate of Arts Oregon Transfer; Jonathan D. Brim, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech, Associate of Applied Science Graphic Design; Ryan D. Brim, Associate of Science Computer Science Emphasis; Max Y. Brown, Associate of Arts Oregon Transfer; Dan Y. Browning, Associate of Applied Science Network & Systems Admin; Stefanie Castillo, Associate of Applied Science Nursing; Scott A. Catchpole, Associate of Arts Oregon Transfer; Hong W. Chen, Associate of Applied Science Accounting Technology; Shawn M. Clark, Associate of Arts Oregon Transfer, Adult High School Diploma Diploma; Julia L. Clymer, Adult High School Diploma Diploma; Lorrie M. Collins, Certificate Basic Library Instruct Asst, Certificate - 1 Year Occupational SkillsTraining; Haley E. Cook, Associate of General Studies General Studies; Luke A. Cotton, Certificate Systems Administration, Associate of General Studies General Studies, Certificate Web Design, Associate of Applied Science Network & Systems Admin, Associate of Applied Science Computer User Support, Certificate Basic Networking; Michael A. Cross, Associate of Applied Science Culinary Arts; Michael Culpepper, Associate of Science Engineering Emphasis; Stuart G. Curtis, Associate of Applied Science Nursing; Becky Davids, Associate of Applied Science Child & Family Studies; Maxine A. Davies, Associate of General Studies General Studies; Juliana C. Dekruif, Associate of Arts Oregon Transfer; Jeanine A. DelBozque, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Catherine Denluck, Certificate Early Literacy, Certificate - 1 Year Child & Family Studies; Jessica A. Devore, Associate of Applied Science Child & Family Studies; Sara M. Dodd, Certificate Phlebotomy Technician; Steven R. Dulin, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Tate M. Dunn, Associate of General Studies General Studies; Curtis A. Earhart, Associate of General Studies General Studies; Skyler J. Edwards, Associate of Arts Oregon Transfer; Benjamin T. Elliott, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Chad S. Fell, Associate of Applied Science Nursing; Nikki M. Freeman, Certificate Pharmacy Technician; William S. Gardner, Associate of Applied Science Criminal Justice; Daniel J. George, Adult High School Diploma Diploma; Melissa E. Giancola, Associate of Arts Oregon Transfer; Brian L. Gohlke, Associate of Applied Science Network & Systems Admin; Brandon C. Goldner, Associate of Arts Oregon Transfer; Sarah J. Gumm, Associate of Applied Science Nursing; Bobbi M. Guzman, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging; Nancy G. Hagood, Certificate Basic Library Instruct Asst; Danny J. Harber, Certificate - 1 Year Machine Tool Technology, Certificate CNC Machinist; Andrew K. Hastings, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Ashley R. Haun, Certificate Veterinary Assistant; Greg T. Hendrix, Associate of Science Engineering Emphasis; Ashley L. Hess, Certificate Pharmacy Technician; Robin H. Hlobeczy, Associate of Applied Science Medical Assistant; Jessica L. Hodgson, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech, Associate of Applied Science Graphic Design; Daniel J. Howard, Associate of Science Engineering Emphasis; Joanne B. Huntley, Associate of Applied Science Nursing; Lauren Hurst, Associate of Applied Science Medical Assistant; Mariah R. Jaeger, Associate of Science Animal Science Emphasis; Mona E. Jamros, Certificate Pharmacy Technician; Katie I. Johnson, Associate of Applied Science Nursing; Skip E. Jones, Associate of Applied Science Criminal Justice; Crysta L. Keefer, Associate of Applied Science Admin. Prof-Office Mgmnt, Certificate Office Technology Skills, Certificate - 1 Year Office Specialist, Associate of Applied Science Legal Admin Assistant; Jonathan D. Ketterman, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Michael D. Knight, Associate of Applied Science Network & Systems Admin, Associate of Applied Science Computer User ; Support; Melissa L. Kopperman, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Laura N. Kottsick, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Andrew T. Kuback, Associate of Applied Science Accounting Technology; Kati L. Laird, Associate of Applied Science Nursing; Wolfgang O. Landkamer, Associate of General Studies General Studies, Associate of Arts Oregon Transfer; Will F. Lay, Associate of Arts Oregon Transfer; Maya K. Lazaro, Associate of Science Journalism & Mass Comm Emph; Nicholas M. Lee, Associate of Applied Science Criminal Justice; Jake W. Likewise, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech, Associate of General Studies General Studies; Brian M. Lindenmuth, Associate of Applied Science Graphic Design; Ashly L. Lockwood, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Deborah S. Lohse, Associate of Applied Science Accounting Technology; Matthew J. Machado, Associate of Applied Science Automotive Technology; Harry J. Mallory, Associate of Applied Science Medical Assistant; Gina L. Martinez, Certificate Veterinary Assistant; Kevin L. McCartan, Associate of Arts Oregon Transfer; Kathleen A. McCornock, Associate of Applied Science Nursing; Mark L. Meadows, Associate of Applied Science Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech; Sara M. Meloling, Adult High School Diploma Diploma; John R. Morris, Associate of Applied Science Network & Systems Admin; Steven K. Morris, Associate of Science Music Emphasis; Mackenzie Moser, Associate of Arts Oregon Transfer; Kathryn E. Muncrief, Associate of Applied Science Nursing; Farangis D. Newton, Certificate Phlebotomy Technician; Frances J. Newton, Associate of General Studies General Studies, Associate of Applied Science Mechatronics Tech/Indust ; Maint; Roxanne Nightengale, Associate of General Studies General Studies; Aslan B. Noakes, Associate of Applied Science Nursing; Chris S. Nugent, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Belinda B. OHearn, Certificate Early Literacy; Lilly A. Oaks, Associate of Applied Science Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech; Anna D. Olsen, Associate of Arts Oregon Transfer; Maria C. Ortiz, Certificate Early Literacy; Shelley R. Peterson, Associate of General Studies General Studies; Joseph R. Petrie, Certificate Phlebotomy Technician; Lance W. Portal, Associate of Applied Science Criminal Justice; Mark A. Poulson, Certificate Veterinary Assistant; Shiloh C. Powers, Associate of Science Mathematics Emphasis; Natalie J. Price, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech; Sovanna S. Proch, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Rachel M. Reed, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging; Alesha N. Rhodes, Associate of Applied Science Nursing; Jennifer L. Rock, Certificate Pharmacy Technician; Chelsea M. Ross, Associate of General Studies General Studies; Jeffery C. Rosser, Associate of Applied Science Graphic Design; Karen K. Roth, Certificate Early Literacy; Katherine A. Schmitt, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Daniel Schofield, Certificate Emergency Leadership Managemnt; Jessica M. Silva, Associate of Arts Oregon Transfer; Adam J. Silvers, Associate of Applied Science Welding Technology; Nicole D. Smith, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging, Associate of General Studies General Studies; Leroy A. Spurlock, Associate of Applied Science Medical Assistant; Annmarie Stacey, Associate of Arts Oregon Transfer; Grace Starr, Associate of Arts Oregon Transfer; Crissandra M. Stephen, Associate of Science Social Science Emphasis; Daniel J. Stewart, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Krista D. Stieglitz, Associate of Applied Science Nursing; Nicholas R. Strilka, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Joseph R. Stringari, Associate of Science Exercise & Sport Sci Emphasis, Associate of Science Health & Human Sciences ; Emph; Karl E. Swanson, Adult High School Diploma Diploma; Kelly L. Sweet, Associate of General Studies General Studies; Virginia Taggart, Certificate Veterinary Assistant; Daniel E. Tarver, Associate of Applied Science Business Computer Systems; Jessica L. Thornburg, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Randall R. Thorp, Certificate Web Design; April E. Welch, Certificate Emergency Leadership Managemnt; Ausa J. Wodtke, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech, Associate of Applied Science Graphic Design; Julie A. Womack, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Wendy L. Wood, Certificate Veterinary Assistant; Suzanne Woodard, Associate of Applied Science Medical Assistant; Pamela D. Woody, Certificate Phlebotomy Technician; Trevor J. Zahlmann, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Atefeh Zarnegin, Certificate Early Literacy

Crabtree, OR
Connie A. Johnson, Certificate Phlebotomy Technician

Creswell, OR
James R. Anson, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology

Dallas, OR
Jennica M. Hupp, Associate of Applied Science Administrative Medical Asst.; Madonna J. OHearn, Certificate - 1 Year Advanced Supervisory Mngt; Jessica R. Patton, Certificate Veterinary Assistant

Estacada, OR
Ashley N. Lenz, Associate of Applied Science Animal Technology Horse Mngt

Eugene, OR
Kara R. Herman, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging; Brandon M. Johnson, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Adam N. Kintigh, Associate of Applied Science Computer User Support; Sean F. O'Connell, Associate of Applied Science Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech; Jeffery C. Olson, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Sarah E. Pruett, Certificate Veterinary Assistant; Evelyn June M. Shafer, Certificate Veterinary Assistant

Florence, OR
David H. Jones, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging, Associate of General Studies General Studies

Forest Grove, OR
Kennedy Y. Concepcion, Adult High School Diploma Diploma

Foster, OR
Bryan M. Warth, Associate of Applied Science Heavy Equip Mech/Diesel

Gold Beach, OR
Josiah E. Stephens, Associate of Arts Oregon Transfer; Kendra K. Stone, Associate of Applied Science Criminal Justice

Grants Pass, OR
Kayla Flick, Associate of Applied Science Child & Family Studies

Gresham, OR
Brock C. Anderson, Associate of General Studies General Studies; Trevor J. Paul, Associate of Applied Science Welding Technology

Halsey, OR
Samantha O. Barnes, Certificate Pharmacy Technician; Goldie D. Harvey, Associate of General Studies General Studies; Jordan D. Meekins, Associate of Arts Oregon Transfer; Jo Lyne Walton, Certificate Library Instructional Asst.; Lori M. Ware, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist

Happy Valley, OR
Meagan L. Bohr, Associate of Science Exercise & Sport Sci Emphasis

Harrisburg, OR
Luke D. Johnson, Associate of Science Engineering Emphasis; Tammie L. McCombs, Associate of Arts Oregon Transfer, Associate of General Studies General Studies; Marie A. Meyers, Associate of Science Biological Science Emphasis

Hermiston, OR
Melissa A. Woodall, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 2 Year Radiologic Technology

Hillsboro, OR
Erik K. Bender, Associate of Science Journalism & Mass Comm Emph; Trevor R. Lutter, Associate of Applied Science Drafting Engr Graphics Tech; Anne M. Thurman, Certificate Veterinary Assistant; Michael A. Vargas, Associate of Applied Science Criminal Justice

Hood River, OR
Daniel F. Rawson, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging

Independence, OR
Jeffrey D. Bonnichsen, Associate of Applied Science C U S/Web/Database Technology, Associate of Applied Science Network & Systems Admin; Kathryn A. Hjelmberg, Certificate Veterinary Assistant; Diana J. Ranslam, Associate of Applied Science Admin. Prof-Office Mgmnt; Lei Yin, Associate of Applied Science Accounting Technology; Danielle R. Zojonc, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist

Jefferson, OR
Amanda K. Gisler, Associate of Applied Science Horticulture; Anna A. Hesse, Associate of Science Elementary Education Emphasis; Josh D. Wenzel, Certificate - 1 Year Horticulture, Associate of Science Agr Business Mngt Emphasis

Junction City, OR
Ryan C. Barnes, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Thomas R. Hagen, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging; Ann E. Helms, Associate of Science Social Science Emphasis; Kevin R. Perry, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Sue K. Sandahl, Associate of General Studies General Studies

Keizer, OR
Mark A. Easbey, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology

Klamath Falls, OR
Tiffany N. Johnson, Associate of Arts Oregon Transfer

Lake Oswego, OR
Tucker A. Jones, Associate of Applied Science Welding Technology

Lakeview, OR
Anthony F. Klunder, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Donald Utley, Associate of Arts Oregon Transfer

Langlois, OR
Jake C. Guynup, Associate of Science Agr Business Mngt Emphasis, Associate of Science Bus Administration Emphasis

Lebanon, OR
Alex P. Alekseyenko, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Megan C. Allen, Associate of Arts Oregon Transfer; Michelle J. Anderson, Associate of Arts Oregon Transfer; Trudy J. Baldwin, Associate of Applied Science Nursing; Blythe M. Benzo, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist, Associate of Arts Oregon Transfer; Melissa M. Bishop, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Nicholas L. Bowman, Associate of Science Elementary Education Emphasis; Letha L. Boyd, Associate of Applied Science Child & Family Studies; Malcolm C. Brean, Associate of Applied Science Criminal Justice; Nancy M. Bronowski, Associate of Applied Science Child & Family Studies, Certificate Early Literacy; Andrea M. Carson, Associate of Applied Science Medical Assistant; Michael G. Casteen, Associate of Applied Science Criminal Justice; Aisha A. Chambers, Certificate Early Literacy; Michelle A. Clifton, Associate of Arts Oregon Transfer; Tyler D. Coakley, Associate of Applied Science Heavy Equipment/Diesel Tech; Nicholas S. Collins, Associate of Applied Science Criminal Justice; Susan B. Collins, Certificate Early Literacy; Cole B. Crenshaw, Associate of General Studies General Studies; Kyle A. Dziedzic, Associate of Science Exercise & Sport Sci Emphasis; Bryan D. Ellis, Certificate Pharmacy Technician; Victor A. Fantus, Associate of Arts Oregon Transfer; Halie A. French, Associate of Applied Science Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech; Emily D. Godinho, Certificate Phlebotomy Technician; Leneavea R. Goodwin, Associate of Applied Science Nursing; Travis D. Greve, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Brian M. Hann, Associate of Applied Science Const & Forest Equip Tech; Craig C. Harrison, Certificate - 1 Year Refrig/Heating/Vent/Air Cond; Brandy L. Hellums, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Matthew L. Henry, Certificate - 1 Year Medical Transcriptionist; Deborah L. Howser, Associate of Applied Science Criminal Justice, Associate of Arts Oregon Transfer; Jennifer A. Hughes, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Herold K. James Jr, Associate of Applied Science Criminal Justice; Timothy L. Jarrett, Certificate Phlebotomy Technician; Krystal R. Jarvis, Associate of Applied Science Culinary Arts; Bruce L. Jensen, Certificate Phlebotomy Technician; Amber M. Kimball, Associate of General Studies General Studies; Stephanie A. Larrison, Associate of Science Social Science Emphasis; Christine Lewis, Associate of Applied Science Child & Family Studies; Trever L. Lovely, Associate of Arts Oregon Transfer; Tricia Marie, Associate of Applied Science Medical Assistant; Ellen P. Mattison, Associate of Arts Oregon Transfer; Signe R. McKamey, Associate of Science Fine Art Emphasis; Erryn L. Messmer, Certificate - 1 Year Dental Assistant, Associate of General Studies General Studies; Adrian E. Miller, Certificate Pharmacy Technician; Krystle D. Miller, Certificate - 1 Year Dental Assistant, Associate of General Studies General Studies; Jolynn M. Moore, Associate of Applied Science Criminal Justice; Danielle R. Nagel, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Seth W. Neuhaus, Associate of Applied Science Const & Forest Equip Tech; Cynthia Nowak, Associate of Applied Science Animal Technology Horse Mngt; Judett E. Ortiz, Associate of Applied Science Nursing; Alyssa R. Petermen, Certificate Veterinary Assistant; Megan E. Pierce, Associate of Science Music Emphasis; Bethany M. Privratsky, Associate of Applied Science Nursing; Jessica R. Reese, Associate of General Studies General Studies; Tom D. Robison, Certificate Pharmacy Technician; Paul A. Sabedra, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Alisa L. Sheets, Associate of Applied Science Nursing; Cheri L. Shilts, Associate of Applied Science Nursing; Katie D. Simmons, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Debora A. Stalley, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Sean O. Stalley, Associate of Science Mathematics Emphasis; Jessica R. Van Atta, Associate of Science General Science Emphasis; Sarah L. Veuleman, Associate of Applied Science Nursing; Matthew W. Wenger, Associate of Applied Science Accounting Technology; Yuan Yang, Associate of Science Bus Administration Emphasis

Lincoln City, OR
Nicole E. Vertner, Associate of General Studies General Studies

Medford, OR
Andrew J. Bebeau, Associate of General Studies General Studies, Associate of Applied Science Criminal Justice

Mill City, OR
Heather R. Carbaugh, Certificate Veterinary Assistant

Monmouth, OR
Keri J. Briskey, Associate of General Studies General Studies; Amanda M. Gassett, Certificate Childhood Care & Education; Charles T. Gilson, Associate of Applied Science Engineering Graphics Tech; Denise R. Kasnick, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; James H. McDermand, Associate of Applied Science Electrician Apprentice Tech; Cindie L. Vinson, Certificate Veterinary Assistant

Monroe, OR
Jonathan M. Arnold, Associate of Science Exercise & Sport Sci Emphasis; Todd O. Belmont, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging; Evelyn L. Eastridge, Certificate Early Literacy; Heather M. Greene, Associate of Applied Science Nursing; Jahred T. King, Associate of Applied Science Horticulture; John W. Starr, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology

Moro, OR
Brent W. King, Associate of Applied Science Welding Technology

Myrtle Creek, OR
Adam R. Mckinney, Associate of Applied Science Animal Technology Horse Mngt

Newberg, OR
Nicholas L. Donaldson, Certificate Pharmacy Technician

Newport, OR
Jason M. Barth, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Kellyn C. Goodwin, Associate of Science Elementary Education Emphasis; Mathew J. Sheeley, Associate of Applied Science Automotive Technology

North Plains, OR
Blake Pieren, Associate of Applied Science Welding Technology

Philomath, OR
Samantha J. Blythe, Certificate Childhood Care & Education; Frankee N. Campbell, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Andrew D. Decker, Associate of Applied Science Legal Admin Assistant, Certificate - 1 Year Office Specialist; Alan J. Duran, Associate of Applied Science Machine Tool Technology; Nick A. Estens, Associate of Science Agriculture Emphasis, Certificate - 1 Year Horticulture; Sabrina M. Fallin, Associate of Applied Science Nursing; Alexandra R. George, Associate of Arts Oregon Transfer; Amanda S. Haley, Adult High School Diploma Diploma; Stacey N. Hardin, Associate of Applied Science Nursing; Patricia M. Henderson, Associate of Applied Science Medical Assistant; Joan L. Jost, Certificate Early Literacy; Charmaine M. LaChapelle, Associate of Applied Science Nursing; Erik J. Lorntson, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Arnold W. Miller, Certificate - 1 Year Welding Technology; Erin L. Oliver, Adult High School Diploma Diploma; Amber L. Reese, Certificate Basic Library Instruct Asst; Kate D. Reisdorf, Associate of Applied Science Criminal Justice, Certificate - 1 Year Juvenile Corrections; Karen A. Rowe, Certificate Pharmacy Technician; Lois S. Shaw, Certificate Childhood Care & Education, Certificate Early Literacy; James G. Stevenson, Associate of Arts Oregon Transfer; Jacqie A. Taylor, Certificate Phlebotomy Technician; Carmon L. Thomas, Associate of Science Social Science Emphasis

Portland, OR
Becky L. Benson, Certificate - 1 Year Dental Assistant; Joseph B. Briden, Associate of General Studies General Studies; Desiree K. Collins, Associate of Arts Oregon Transfer; Jacob R. Dahlenburg, Associate of Arts Oregon Transfer; Rosa E. Garcia, Associate of Arts Oregon Transfer; Charlie R. Van Meter, Associate of Arts Oregon Transfer

Powell Butte, OR
Ryan S. Kingsbury, Associate of Applied Science Animal Technology Horse Mngt

Prineville, OR
Derrick L. Dobson, Associate of Arts Oregon Transfer; Frances A. Dunn, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging; Lynnel R. George, Associate of Applied Science Medical Assistant; Natalie M. Hammon, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging, Associate of General Studies General Studies; Matthew B. Haring, Associate of Applied Science Engineering Graphics Tech; Lex Romine, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Tamela J. Spaulding, Associate of General Studies General Studies, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging

Redmond, OR
Elyse M. Mc Daniel, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging, Associate of General Studies General Studies; Brenda L. Sammons, Certificate Pharmacy Technician

Riley, OR
Robert P. Perlot, Associate of Applied Science Heavy Equip Mech/Diesel

Roseburg, OR
Alan R. Taylor, Certificate - 1 Year W/W Plant Operations; Lacey A. Willis, Associate of Arts Oregon Transfer

Salem, OR
Wendy L. Cooksey, Associate of Applied Science Admin. Prof-Office Mgmnt; Melinda J. Delk, Associate of Applied Science Animal Technology Horse Mngt; Michele L. Drews, Associate of General Studies General Studies; Olesya N. Feshchenko, Associate of Applied Science Medical Assistant; Tia M. Fisher, Associate of Science Biological Science Emphasis; Eric A. Fosdick, Associate of Applied Science Drafting Engr Graphics Tech; Adam P. Fults, Associate of Applied Science Criminal Justice; Darci E. Gregory, Associate of Science Exercise & Sport Sci Emphasis; Kristin F. Kinch, Certificate - 1 Year Dental Assistant, Associate of General Studies General Studies; Darek K. Lakey, Associate of Applied Science Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech; Chelsea C. Mespelt, Associate of Applied Science Animal Technology Horse Mngt; Pamela M. Neukomm, Associate of Applied Science Nursing; Rebecca S. Rabe, Associate of General Studies General Studies; Audra M. Radke, Associate of Applied Science Graphic Design, Certificate - 1 Year Digital Image/Prepress Tech; Hannah B. Read, Associate of Applied Science Diagnostic Imaging, Associate of General Studies General Studies; Ashley N. Royer, Associate of Applied Science Culinary Arts; Jeremy D. Shinn, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 1 Year Polysomnographic Technology; Sarah V. Solis, Associate of Arts Oregon Transfer; Tracy A. Sparks, Associate of Applied Science Accounting Technology

Scappoose, OR
John M. Dudley, Associate of Science Bus Administration Emphasis

Scio, OR
Courtney M. Baggett, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Jessica L. Blair, Associate of Applied Science Nursing; Austin D. Carlson, Certificate Phlebotomy Technician; Katie A. Gillette, Certificate - 1 Year Office Specialist; James B. Hughes, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Kreisha D. Mikkelsen, Associate of Applied Science Child & Family Studies; Josephine R. Olson, Associate of Science Foreign Language Emphasis; Star I. Samudio, Associate of Applied Science Medical Assistant; Joshua R. Summerlin, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology

Seaside, OR
Jonathan J. Bletscher, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging, Associate of General Studies General Studies

Shedd, OR
Elisa G. Chandler, Certificate Early Literacy; Timothy J. Rist, Associate of Arts Oregon Transfer, Adult High School Diploma Diploma; Jacob C. Smith, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology

Silverton, OR
Anita L. Schuff, Associate of Science Health & Human Sciences Emph, Associate of Arts Oregon Transfer

Springfield, OR
Michael F. Brock, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 1 Year Refrig/Heating/Vent/Air Cond; Chad C. Furlong, Associate of Science Agr Business Mngt Emphasis; James M. Ledbetter, Associate of Applied Science Water/Wastewater Technology; Vincent S. Williams, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging, Associate of General Studies General Studies

Stayton, OR
Kelly A. von Borstel, Certificate Veterinary Assistant

Sweet Home, OR
Shanna A. Briggs, Associate of General Studies General Studies; Calvin L. Brown, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Timothy R. Counts, Certificate Pharmacy Technician; Patricia G. Cox, Certificate - 1 Year Advanced Supervisory Mngt; Robert E. Glodt, Associate of Applied Science C U S/Web/Database Technology, Associate of Applied Science Network & Systems Admin; Amanda M. Hilburn, Certificate Early Literacy; Darrell K. Hiraoka, Certificate Pharmacy Technician; Michelle R. Jackman, Associate of Applied Science Child & Family Studies; Gabriel R. Kauffman, Associate of Applied Science Heavy Equipment/Diesel Tech; Miren E. Mattson, Certificate Early Literacy, Associate of Applied Science Child & Family Studies; Carissa M. McFall, Certificate Pharmacy Technician; Catherine L. Moser, Certificate Phlebotomy Technician; Jerad A. Olsen, Associate of Applied Science Heavy Equip Mech/Diesel; Greg A. Pitts, Associate of Applied Science Business & Supervisory Mngt; Jamie M. Read, Certificate Veterinary Assistant; Heather E. Richards, Certificate Phlebotomy Technician; Victoria S. Richards, Associate of General Studies General Studies; Kimberley A. Rose, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist; Sharon L. Saldana, Certificate - 1 Year Child & Family Studies, Certificate Early Literacy, Certificate Childhood Care & Education; Misti E. Shiffert, Certificate Early Literacy; Karri L. Shipp, Certificate Veterinary Assistant; Casey A. Stutz II, Associate of Applied Science Automotive Technology; Judy A. Taylor, Certificate Early Literacy; Kayla M. Thompson, Associate of General Studies General Studies; Rachel E. Tyler, Associate of Applied Science Nursing; Robert Westfall, Associate of Applied Science Mechatronics Tech/Indust Maint; Angela K. Wymetalek, Certificate Early Literacy

Tangent, OR
Eric T. Pugh, Associate of Arts Oregon Transfer; Stephanie R. Sacco, Certificate Veterinary Assistant

The Dalles, OR
Dusty Fairclo, Associate of Arts Oregon Transfer

Tidewater, OR
Katie Bussey, Certificate - 1 Year Dental Assistant

Tigard, OR
Jordan Highland, Associate of Arts Oregon Transfer

Tillamook, OR
Amanda Anderson, Associate of General Studies General Studies

Troutdale, OR
Michelle M. Woodall, Associate of Applied Science Legal Admin Assistant

Turner, OR
Rachel M. Beggs, Certificate Veterinary Assistant

Vale, OR
Lucille I. DeLong, Associate of Arts Oregon Transfer

Waldport, OR
Caitlin V. Anderson, Associate of Applied Science Criminal Justice; Brendi Helms, Associate of Science Bus Administration Emphasis; Stephanie J. Mugleston, Associate of General Studies General Studies; Susie L. Wagner, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging

West Linn, OR
Jerad L. Bearson, Certificate - 1 Year Juvenile Corrections, Associate of Applied Science Criminal Justice

Weston, OR
Lori L. Fox, Certificate - 2 Year Diagnostic Imaging, Associate of General Studies General Studies

Wilsonville, OR
Nathaniel M. Early, Associate of Arts Oregon Transfer

Winston, OR
Jamie D. Perron, Associate of General Studies General Studies, Certificate - 1 Year Dental Assistant

Woodburn, OR
Craig E. Will, Associate of General Studies General Studies

Houston, TX
Jonathan K. Neuneker, Associate of Science Computer Science Emphasis

Federal Way, WA
Simon K. Nam, Associate of Arts Oregon Transfer

Kirkland, WA
Svetlana Pavlenko, Associate of Science Bus Administration Emphasis

Longview, WA
Katie M. Glasscock, Certificate Early Literacy

Seattle, WA
Narra Jackson, Adult High School Diploma Diploma

Tacoma, WA
Mary E. Broadwell, Certificate Early Literacy; Katrina N. Wallace, Certificate - 1 Year Medical Office Specialist

Florianopolis, Brazil
Joana D. Madalena, Associate of Science Bus Administration Emphasis

Ulsan, South Korea
Hyunjung Lee, Associate of Science Elementary Education Emphasis

Veroia, Greece
Konstantinos Andronikidis, Associate of Science Engineering Emphasis

Western Australia,
Liam J. Baron, Associate of General Studies, General Studies

LBCC ROV Team Qualifies for International Competition

The Linn-Benton Community College ROV team has qualified for the third consecutive year to compete in the 2010 Marine Advanced Technology Education (MATE) Remotely Operated Vehicle international competition held at the University of Hawaii June 24–26.

LBCC’s ROV, the "Nautical Observer of Volcanic Activity (NOVA)," qualified at the Oregon regional ROV competition held at Portland State University in April. The NOVA is an explorer class ROV designed to perform the full series of underwater challenges created by MATE based around the exploration of the undersea Loihi seamount.

Approximately 20 LBCC students helped construct the NOVA. Team members include Julia Morrison, Mark Overholser, Keith Smee, Louann Van Beek, Jesse Lowther, Michael Tilse, Justin McLeod, Ben Dean, Nicholas Cantrell, Raven Dorr, Justin Hussey, Mike Hussey, Ivan Merlin, Mike Ortiz, Daniel Roberts, Matt Seiditz, and Savannah Van Beek.

According to LBCC club advisor and physics instructor Greg Mulder, the team spent most of fall term creating a lab which features a homemade CNC machine used to make parts and etch circuit boards, a drill press, and space that the team modified to be a safe and effective workspace.

Besides designing, constructing, and competing with the ROV, each summer the team provides outreach activities in science and technology for at-risk high school students throughout Oregon, exploring high mountain volcanic lakes.

The MATE international competition’s theme is “ROVs in Treacherous Terrain: Science Erupts on Loihi, Hawaii’s Undersea Volcano.” For more information on the international competition, visit online at http://www.marinetech.org/rov_competition.

Several local businesses and industry-donated equipment or sold parts at cost to the ROV team to help fund the project including Hewlett-Packard; Tektronix; PNI Corporation; Bellofram Corporation; Parallax Inc.; Lights, Camera, Action; SeaBotix; Burcham’s Metals; United Pipe; and Hytek Plastics.

Logistical support and equipment loans for the team came from the Oregon Underwater and Volcanic Exploration Team, the Oregon Consortium and Workforce Alliance and Oregon State University.